Kawiarki ciśnieniowe – wybierz najlepszą i ciesz się smakiem pysznej kawy

Uwielbiasz mocną i aromatyczną kawę dobrej jakości? Chciałbyś móc codziennie serwować sobie rano filiżankę tego wspaniałego naparu, ale zakup ekspresu to dla Ciebie za duży wydatek? Nic straconego! Podobny efekt otrzymasz przy użyciu kawiarki. To najlepszy wybór dla miłośników kawy, ceniących proste rozwiązania. 

Zanim jeszcze technologia pozwoliła na stworzenie nowoczesnych ekspresów, we Włoszech do parzenia pysznej, mocnej kawy używano właśnie ich. Zresztą po dziś dzień cieszą się tam ogromną popularnością. Kawiarki ciśnieniowe to urządzenia niezwykle proste w obsłudze, a jednocześnie umożliwiające otrzymanie naparu niczym z dobrej kawiarni. Co najlepsze, kupisz je za dosłownie kilkadziesiąt złotych. Aktualnie w sklepach dostępne są kawiarki w różnych wariantach. Różnią się między sobą wieloma parametrami. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czym warto kierować się przy jego wyborze. 

Jak wygląda proces parzenia kawy w kawiarce? 

Kawiarka ciśnieniowa jest banalnie prosta w obsłudze. Podobnie zresztą jak sam proces parzenia kawy. Urządzenie to zwykle jest całkowicie niezależne od prądu, a kawę przyrządza się w nim na kuchence gazowej lub indukcyjnej. Możesz używać kawiarki wszędzie, gdzie masz dostęp do źródła ciepła, na przykład na campingu. Można też wybrać kawiarkę w pełni elektryczną, którą zamiast na płycie gazowej czy indukcji, podłączamy do prądu.

Włoska kawiarka składa się ze:

  • zbiornika na wodę,
  • zaworu bezpieczeństwa (z boku pojemnika na wodę).
  • sitka na zmieloną kawę,
  • uszczelki
  • pojemnika na zaparzoną kawę.

Każdy z nich pełni określoną funkcję podczas przyrządzania naparu. To, jak działa kawiarka, zależne jest od modelu. Sama zasada działania opiera się na tym samym, czyli na ciśnieniu.

Po umieszczeniu kawiarki na palniku kuchenki, pod wpływem wysokiej temperatury woda w dolnym zbiorniku zaczyna wrzeć, przez co zostaje wypychana do góry. Następnie przechodzi ona przez zmieloną kawę i sito. W ostatnim etapie trafia do górnej części dzbanka. Cały ten proces trwa około 5 minut. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kawiarki? 

Przy wyborze kawiarki do kawy musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. W sklepach dostępne są różne ich rodzaje. Dlatego, jeśli chcesz znaleźć model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, lepiej będzie, jak dobrze przemyślisz swój wybór. Pierwszą rzeczą, którą warto się kierować, jest z pewnością materiał, z jakiego wykonane jest urządzenie. Największą popularnością cieszą się kawiarki stalowe oraz aluminiowe. Te pierwsze są bardzo solidne, trwałe i odporne na uszkodzenia. Kawiarkę aluminiową znacznie łatwiej odkształcić i zarysować. Jej atutem jest natomiast bardzo niska cena. Koniecznie sprawdź też, solidność wykonania uchwytów. Ważne, aby rączka kawiarki była odporna na wysoką temperaturę. 

Pamiętaj, aby podczas zakupów zwrócić uwagę także na pojemność kawiarki. Od tego parametru zależeć będzie, ile filiżanek espresso będziesz mógł przygotować jednocześnie. 

Kawiarka ciśnieniowa — dlaczego warto? 

Wciąż zastanawiasz się, czy zakup kawiarki to dobry wybór dla Ciebie? Z pewnością zapoznanie się z zaletami tego urządzenia pozwoli Ci podjąć ostateczną decyzję. Jedną z najważniejszych jest w tym przypadku z pewnością niska cena. W porównaniu ze zwykłym ekspresem różnica jest naprawdę ogromna. Efekt natomiast całkiem podobny, szczególnie jeśli Twoim ulubieńcem jest klasyczna czarna kawa. Co do samej jakości naparu, to właściwie jedynie włoskie kawiarki dorównują kroku wspomnianym, drogim urządzeniom. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, jak łatwo można przygotować w nich kawę. 

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *