5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę zamawiając ubrania przez internet

Znaczenie e-commerce rośnie z roku na rok, a Polacy wykorzystują sieć do zamawiania usług oraz niezbędnych na co dzień sprzętów, np. urządzeń AGD i RTV. Zakupy internetowe w dużej mierze dotyczą także ubrań, dodatków i butów, a zwolenników tej formy dobierania elementów garderoby jest coraz więcej. Na co warto zwrócić uwagę, szukając wymarzonej kreacji online?

Cena

Nie da się ukryć – jednym z najważniejszych kryteriów wyboru ciuchów, bez względu na to, czy jest to sklep internetowy, czy stacjonarny, jest cena. Im niższa, tym lepiej. Szukasz konkretnego produktu? A może masz upatrzony model obuwia? Zanim zdecydujesz się na zakupy online, porównaj cenę w kilku sklepach internetowych. To bardzo ważne – może okazać się, że jest między nimi spora różnica. Co ciekawe, wiele marek posiadających salony stacjonarne, częściej przecenia produkty w sieci – stali bywalcy sklepów internetowych otrzymują liczne zniżki. W jaki sposób można obniżyć cenę wymarzonej sukienki lub wygodnych spodni? Oprócz obserwowania profilu sklepu w mediach społecznościowych i szukania informacji o wyprzedażach warto również subskrybować newsletter oraz śledzić blogosferę – większe sklepy chętnie współpracują z blogerami i influencerami. Z kolei ci często dzielą się różnego rodzaju kuponami zniżkowymi w swoich social mediach.

Czas i forma dostawy

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie nowego ubrania, zwróć również uwagę na to, w jaki sposób ma być ono do ciebie dostarczone. W dużej mierze zależy to od tego, gdzie mieści się sklep. Jeśli zamawiasz dodatki na jednej z popularnych chińskich platform, możesz spodziewać się, że towar będzie przesyłany przez co najmniej kilka tygodni. Większość sklepów (w tym te polskie) robi to jednak dużo szybciej – nie więcej niż w ciągu 7 dni. Jaki sposób dostawy można wybrać? Do najczęściej oferowanych zalicza się:

  • dostawę do sklepu stacjonarnego (taka forma jest możliwa m.in. w sklepach polskiej firmy odzieżowej LPP; co więcej towar Reserved i Mohito dostarczany jest w kartonach, które nadają się do recyklingu),
  • dostawę kurierską pod wskazany adres,
  • dostawę do punktu pocztowego.

Przeważnie najdroższa jest dostawa kurierska i na pocztę – w sklepach stacjonarnych nie trzeba za nią płacić.

Zwrot

Decydując się na ostatnią ze wspomnianych form, warto upewnić się, jaka jest forma zwrotu – nie we wszystkich salonach stacjonarnych towar można zarówno odebrać, jak i zwrócić. A w przypadku zamówień internetowych wygoda oddania produktu jest bardzo ważna. Na szczęście coraz więcej marek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Potentat odzieżowy Zalando.pl oferuje swoim konsumentom 100-dniowe prawo zwrotu, który, tak jak przesyłka, jest darmowy. Konieczne jest tylko zamówienie kuriera pod wskazany adres i przyklejenie na paczkę etykietki zwrotnej. Forma zwrotu i czas realizacji zależą od sklepu – jedno jest natomiast pewne. Bez względu na to, czy kupuje się online, czy w sklepach stacjonarnych, klient ma prawo odesłać lub oddać produkt, dlatego warto dokładnie zapoznać się z regulaminem sklepu. Jeśli nie ma go na stronie, najbezpieczniej odpuścić sobie zakupy w tym miejscu.

Tabele rozmiarów

Od zawsze nosisz rozmiar 36? Bez względu na dotychczasowe doświadczenia zakupowe, przed każdą transakcją internetową trzeba sprawdzić tabele rozmiarów. Nie u wszystkich producentów są one takie same, dlatego warto dokładnie przejrzeć stronę internetową. Kolejnym krokiem jest pomiar. Większość marek daje klientom wskazówki jak to zrobić (przykładem jest Bonprix), ale np. na Zalando może być z tym problem. Najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę – w ten sposób łatwiej poznać swoje wymiary. Dobrze też zapytać zaufaną krawcową lub krawca – ich rada może być pomocna zwłaszcza w wyborze ubrań z lejących materiałów, np. wiskozy.

Forma płatności

Wybierając formę dostawy, nie można pominąć płatności – to od niej w dużej mierze uzależniony jest koszt dostarczenia produktu. Najbardziej opłacalna jest dostawa do sklepu stacjonarnego (jeśli takowy istnieje) – jest bezpłatna, a do tego można odebrać towar w czasie innych zakupów, w godzinach otwarcia sklepu/galerii handlowej. Dla wygodnych korzystniejsza będzie jednak płatność internetowa – ta forma zapłaty wiąże się często z dużo tańszą lub darmową opcją wysyłki kurierskiej. Można jeszcze spotkać dostawę za pobraniem, niemniej jednak trzeba liczyć się z koniecznością przekazania kurierowi odliczonej kwoty lub nieco wyższymi kosztami dostawy.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *