Wywołuje ból głowy i ból żołądka. Powoduje biegunkę albo nerwobóle w klatce piersiowej. Napina całe ciało i utrudnia sen. Stres, bo to o nim mowa, ma olbrzymi wpływ na nasze ciało, a gdy czujemy jego skutki, zazwyczaj sięgamy po tabletki. A gdyby tak uderzyć w powód złego samopoczucia i po prostu spróbować się rozluźnić? Z pewnością pomoże ci w tym… joga.
Czym jest joga?
Większość z nas kojarzy zajęcia jogi z pozycją „kwiat lotosu”, przymkniętymi oczami, zmysłową muzyką sączącą się z głośników, bezruchem, ciszą i… nudą. Joga to jednak zdecydowanie coś więcej! Przede wszystkim jest to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, która zawiera w sobie ćwiczenia, ale koncentruje się głównie na związkach między ciałem i umysłem. W bardziej praktycznym, znanym nam ujęciu, joga to całe mnóstwo przeróżnych ćwiczeń, które rzeczywiście pozwalają oczyścić umysł, ale skupiają się także na pokonywaniu ograniczeń własnego ciała.
Joga – o czym z kolei wiedzą nieliczni – ma już wiele odmian. Jedną z nich jest acro joga, mająca sporo wspólnego z akrobatyką, hot joga – opierająca się na 26 pozycjach oraz wysokiej temperaturze pomieszczenia czy aqua joga – obejmująca ćwiczenia w basenie.
Korzyści płynące z uprawiania jogi
Jeśli do tej pory uważałaś jogę za zajęcia nudne i nieprzynoszące tak naprawdę żadnych korzyści, to wiesz o niej po prostu… za mało. O tym, że istnieją różne, urozmaicające jogę techniki ćwiczeń, już wspomnieliśmy. A oto, jakie potwierdzone korzyści możesz dzięki niej osiągnąć:
zredukujesz stres
Każdego dnia jesteśmy dosłownie bombardowani bodźcami. Telewizja, internet, telefon, rozmowy, obowiązki – jest tego ogrom. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, brakuje nam wyciszenia. To właśnie ono jest niezbędne, aby zredukować stres, skupić się na ciele i jego potrzebach.
przyspieszysz metabolizm
A to dzięki lepszemu trawieniu. Według niektórych danych joga redukuje także ryzyko wystąpienia problemów z żołądkiem.
poprawisz ciśnienie krwi
Można to osiągnąć zwłaszcza dzięki technice zwanej „asan”, która powoduje zwiększenie ukrwienia i dotlenienia tkanek. Z kolei skupienie się na technikach prawidłowego oddychania sprawi, że rytm serca będzie bardziej stały.
zadbasz o swoją postawę
Joga to nie tylko zajęcia od 16:00 do 18:00 we wtorki i czwartki. To dla wielu kobiet zmiana stylu życia i odkrycie swego rodzaju uważności na co dzień. Dlatego często zdarza się, że u ćwiczących następuje znacząca poprawa postawy. Jest to wynik nie tylko odpowiednich ćwiczeń kręgosłupa (zwłaszcza w technice asan), ale także poprawy świadomości co do znaczenia ułożenia naszego ciała.
poprawisz wydolność organizmu
Tak zupełnie szczerze – jak często zdarzyło ci się powiedzieć „Rany, w ogóle nie mam już kondycji. A schylam się jak 80-latka!”. Niestety, nie wykorzystujemy potencjału naszych ciał, za co te „odwdzięczają” się nam ogólną sztywnością i pobolewaniem. Dzięki jodze masz szanse to zmienić. Ciało znów staje się gibkie, elastyczne, wzmacniają się mięśnie i stawy.
zaczniesz lepiej spać
Brak harmonii ciała i umysłu oraz zbyt duże porcje codziennego stresu bardzo często skutkują kłopotami ze snem – śpimy źle i za krótko. Joga pozwala się wyciszyć, co znacząco poprawia jakość nocnego odpoczynku.
być może poprawisz stan swoich stawów
Informację o pozytywnym wpływie jogi na kondycję stawów są różne, ale wiele osób przyznaje, że treningi powodują lepsze samopoczucie i zmniejszenie bolesnych dolegliwości
zlikwidujesz ból pleców
A wszystko dlatego, że przyczyna bólu pleców jest zazwyczaj bardzo prosta – ruszamy się za mało i spędzamy mnóstwo czasu w nieprawidłowych pozycjach. Dzięki jodze odciążamy kręgosłup, rozciągamy przykurczone mięśnie i uelastyczniamy tkanki.
Kto nie może uprawiać jogi?
Jak widać, korzyści jest całe mnóstwo! Jednak zanim zapiszesz się na próbne zajęcia, przeczytaj czy przypadkiem nie znajdujesz się grupie osób, których stan zdrowia nie zezwala na tego typu aktywność. O jakich przeciwwskazaniach mówią specjaliści?
Przede wszystkim jest to ciąża. Jeśli wkrótce zostaniesz mamą, powinnaś poinformować o tym trenera. Nie oznacza to bynajmniej, że nie możesz już ćwiczyć w ogóle – rozwiązaniem jest zmiana zajęć na te przeznaczone dla kobiet ciężarnych.
Drugim przeciwwskazaniem jest menstruacja. Oczywiście możemy trafić na takie szkoły jogi, które zezwalają na ćwiczenia, o ile dana kobieta czuje się dobrze. Jednak nawet wówczas zaleca się takie aktywności, w których nie dojdzie do obciążenia mięśni brzucha.
Osteoporoza w stanie zaawansowania to przeciwwskazanie numer trzy. Ten „zakaz” wynika z formy ćwiczeń – w większości opierają się one na rozciąganiu kończyn oraz mocnych skrętach tułowia.
Na jogę nie powinny uczęszczać także osoby, które mają jakiekolwiek problemy z utrzymaniem równowagi ciała. Skutkiem takich dolegliwości może być groźny w skutkach upadek. Warto także pamiętać, że tego typu problemy zawsze warto skonsultować z lekarzem i poszukać ich źródła.
Na koniec mamy silne bóle kręgosłupa o nieznanym podłożu. Dopiero po wnikliwej diagnozie lekarskiej można uznać, że nie są one przeciwwskazaniem do ćwiczeń, a wręcz będą pomocne.
Autor: Karolina Wojtaś