Gdy jedzenie staje się problemem…

”Żywność i żywienie zajmują naczelną pozycję w hierarchii potrzeb ludzkich, zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Żywienie należy do najważniejszych czynników środowiskowych, oddziałujących na zdrowie człowieka”.

Anoreksja. Określana jest jako choroba nie tylko ciała, ale również duszy. Brak apetytu, awersja do pokarmu, brak łaknienia, zaprzeczanie w ocenie masy ciała pomimo pojawiających się ogólnie trudności w funkcjonowaniu organizmu. Wszystko to sprowadza się do jednej konkluzji – anoreksja jest wyniszczającą formą błędnie przyjętych za wzorzec zachowań żywieniowych.

Kryteria choroby

Istnieją medyczne kryteria diagnostyczne w celu stwierdzenia, czy pacjent cierpi na jadłowstręt psychiczny. Anoreksję stwierdza się przy utrzymywaniu masy ciała na ponad 15% poniżej wagi oczekiwanej lub według BMI, które plasuje się poniżej 17,5. Utrata masy ciała jest spowodowana unikaniem kalorycznych pokarmów, a ciągłe ich unikanie prowadzi do prawie całkowitej eliminacji pożywienia w czasie. Osoby cierpiące na anoreksję stosują preparaty przeczyszczające, moczopędne i inne, które tłumią łaknienie. Nie obce staje się prowokowanie wymiotów oraz wzmożona aktywność fizyczna.

Nie tylko kobiety…

Płeć i wiek, jest głównym determinantem zaburzeń odżywiania pojawiający się w okresie dojrzewania. Badania wykazują, że problem ten dotyczy w głównej mierze dziewcząt. Pojawiają się statystyki, gdzie ocenia się od 10 do 20 razy częstsze występowanie jadłowstrętu u nastolatek, niż dorastających chłopców
Zaburzone wyobrażenie na temat własnego ciała, nadwrażliwość, natrętne myśli – jest charakterystyczne u osób chorujących na jadłowstręt. Zanik miesiączkowania jest u kobiet pierwszym, najbardziej rozpoznawalnym sygnałem organizmu o pojawiających się postępach choroby. U mężczyzn, choroba determinuje głównie spadek zainteresowań seksualnych oraz potencji.

S – O – S

Najważniejsza jest pomoc i wsparcie dla osoby, która zmaga się z chorobą. Istotnie to rodzina i przyjaciele stają się opoką w chwilach trudnych, jednak gdy przyczyna tkwi w środowisku społecznym chorego, to walka z problemem staje się trudniejsza – ale nie niemożliwa!

W Trójmieście odnajdziemy specjalistów – terapeutów i psychologów – którzy zajmują się profesjonalnymi konsultacjami dla osób chorujących na anoreksję oraz bulimię. Pomogą wdrożyć odpowiednią ścieżkę terapii i leczenia.

Pamiętaj!

Nie lekceważ pierwszych objawów anoreksji – gdy uważasz, że osoba Tobie bliska cierpi na tego typu zaburzenie, postaraj się jej pomóc, rozmawiaj i zachęcaj do rozmowy. Znajdź pomoc u specjalisty. Nakłoń do konsultacji z psychologiem lub psychodietetykiem.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *