Jakie łóżko do sypialni? Czy się kierować?

Sypialnia jest takim miejscem, gdzie spędzamy przynajmniej po sześć godzin dziennie podczas snu. Tyle wynosi średnia długość snu u dorosłego człowieka. Reszta to pozostałe warunki osobowe. Jakie łóżka do sypialni są najlepsze? Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru posłania do swojej sypialni? Odpowiedni wybór łóżka będzie miał wpływ na nasz komfort snu.

Łóżko i matematyczne kalkulacje

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wymiary łóżka, które zależne są z reguły od tego, ile osób będzie korzystało z tej sypialni. Jedna osoba potrzebuje łóżka o szerokości ok. 80 cm. Jeżeli pod uwagę bierzemy dwie osoby, to szerokość zwiększa się do 140 cm, a czasem nawet i 160 cm (aczkolwiek nie każdy może pozwolić sobie na taką szerokość łóżka). Jeżeli weźmiemy pod uwagę długość, to zawsze starajmy się trzymać standardowej długości – 200 cm. Czasem zwiększa się ona do 220 cm. Są to wymiary, które obowiązują przy osobach dorosłych. Wymiary łóżka dla dzieci są zupełnie inne.

Biorąc pod uwagę zakup łóżka, nie można również zapomnieć o innych meblach, jakie mają być ustawione w sypialni. O ile w dużych sypialniach nie powinno stanowić to żadnego problemu, o tyle w tych mniejszych nie można zapomnieć o tym, że mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią.

Funkcjonalne posłanie

Biorąc pod uwagę łóżka do sypialni, sprawdźmy, czy pełni ono funkcje dopasowane do naszych potrzeb, jak chociażby możliwości przechowywania pościeli. Dobrze w tym momencie spisują się łóżka kontynentalne, które mają pod spodem dodatkowe pojemniki – m.in. na pościel. Chyba że ktoś nie zamierza chować pościeli na noc, tylko przykładowo przykrywać je specjalną kapą, to nie musi się tym przejmować.

Czy przy łóżku potrzebny jest nam zagłówek, czy też jesteśmy w stanie się bez niego obyć? Wiele osób docenia jego obecność, dzięki czemu w pozycji siedzącej nie muszą opierać się o zimną ścianę. Wielu osobom zależy na tym, aby łóżko posiadało specjalny klin, czyli tzw. podwyższenie. Dzięki temu nie śpi się kompletnie na płasko, a głowę ma się lekko podniesioną do góry.

Rodzaje łóżek

Jaki rodzaj łóżek będzie najlepszy? To już zależy od indywidualnych predyspozycji. Do najbardziej popularnych należą łóżka drewniane, które sprawdzają się we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych. Drewno jest o tyle przyjaznym rozwiązaniem, dzięki któremu w sypialni panuje charakterystyczny klimat.

Kolejnym rodzajem łóżka są metalowe. Proste, prawie że ascetyczne doskonale odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych oraz tych urządzonych w stylu angielskim (łóżka metalowe w kolorze białym). Są one solidnie wykonane, dzięki czemu są w stanie wytrzymać przez długi czas w sypialni.

Łóżka tapicerowane to hit ostatnich czasów, który pokochały miliony. Wykończone przy pomocy tkaniny, skóry lub eko skóry, pozwalają na rozwinięcie wyobraźni, ponieważ do wyboru są różne opcje kolorystyczne. Ostatni model to wyżej wspomniane łóżka kontynentalne. Wywodzące się z USA, mają podwyższony standard i znajdują się na znacznym wzniesieniu.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *