Garnizon – nowoczesność z nutką historii

Kiedyś były tu koszary, w których stacjonowały elitarne jednostki Czarnych Huzarów. Teraz na ich miejscu powstało świetnie zaprojektowane osiedle, gdzie historia spotyka nowoczesność, a obiekty biurowe korespondują z zabudową apartamentową, odrestaurowanymi zabytkami, starodrzewem parkowym, terenami rekreacyjnymi i ośrodkiem kulturalno-rozrywkowym. Oto Garnizon – jedno z najbardziej fascynujących miejsc na mapie Trójmiasta.

Pomysł na włączenie do tkanki miasta terenu, który przez ponad sto lat był niedostępny i ukryty za murami, okazał się strzałem w dziesiątkę. Garnizon to dziś otwarta, wielofunkcyjna dzielnica, gdzie dobrze się mieszka, pracuje, odpoczywa i spędza czas na uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych.

Dzięki swemu centralnemu położeniu, bezpośredniemu dostępowi do najważniejszych arterii Trójmiasta, komunikacji publicznej i kolei miejskiej, Garnizon stanowi doskonałą lokalizację do zamieszkania, a rozbudowana infrastruktura parkingowa, humanistycznie zagospodarowanie przestrzeni oraz potencjał dzielnic Wrzeszcz i Oliwa stanowią kolejne przesłanki, które do Garnizonu przyciągają również duże firmy i mniejszych przedsiębiorców.

Warto też wspomnieć, że jest to teren przyjazny dla pieszych, idealny do spacerowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zachęcają do tego zielone skwery, ale także ograniczenie ruchu kołowego i zorganizowanie większości miejsc parkingowych w podziemnych kondygnacjach budynków. Od rana do wieczora ulice tętnią życiem, dzielnicę rozpiera pozytywna energia. Równocześnie z powstawaniem nowych zespołów apartamentowych i biurowych otwierają się w Garnizonie kolejne kawiarnie, restauracje i sklepy.

Wzdłuż parkowego corso i płynącej tu od ponad roku rzeki Strzyży dynamicznie rozwija się projekt „Garnizon Kultury”, który stał się tętniącym życiem centrum rozrywki, kultury i rekreacji mieszkańców dzielnicy. Do kolejno odrestaurowywanych zabytków Garnizonu Kultury wprowadzają się nowi rezydenci, obok rozrasta się awangardowo ulokowana w kontenerach morskich alejka rzemieślników, gdzie niepodzielnie rządzą rodzimy design i rękodzieło. W budynku, który niegdyś służył za stajnię i ujeżdżalnię, działa obecnie klub Stary Maneż – bogaty program koncertów przyciąga tych, którzy szukają doznań muzycznych na najwyższym poziomie. Funkcjonuje tu również największe w Polsce centrum boulderingu Blokfit, a niebawem otwarta zostanie sala sportowa z dziewięcioma kortami do badmintona.

Powstające kolejno kwartały zabudowy apartamentowej dysponują zarówno kameralnymi mieszkaniami typu studio, jak i przestronnymi rodzinnymi apartamentami czy niekonwencjonalnymi loftami zlokalizowanymi na najwyższych kondygnacjach. Podsumowując: w Garnizonie znajdzie dla siebie miejsce każdy, komu jest bliska idea nowoczesnego miasta, rozwijającego się w sposób zrównoważony.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *