Jakie dokumenty trzeba dołączyć do pozwu o rozwód?

pozew rozwodowy - zobacz jakie dokumenty są potrzebne

Planujesz złożenie pozwu rozwodowego, jednak nie wiesz, jakie dokumenty musisz przygotować? Oczywiście najważniejszy będzie sam pozew, jednak niezbędne będą także inne dokumenty. Koniecznie sprawdź, jakie papiery rozwodowe będą potrzebne!

Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat Marlena Słupińska-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/].

Dokumenty do pozwu o rozwód – najważniejsze informacje

Aby rozpocząć postępowanie rozwodowe, konieczne będzie złożenie pozwu rozwodowego. Jego forma zależy od tego, na jaki rodzaj rozwodu się zdecydujecie: rozwód za porozumieniem stron czy rozwód z orzekaniem o winie. Jest to bardzo istotne, ponieważ kwestia ta będzie miała wpływ na przebieg całego postępowania, a także na to, jakie będą ostateczne decyzje sądu.

Choć pozew rozwodowy jest najważniejszym dokumentem, niezbędne będą także inne papiery rozwodowe, takie jak:

  • odpis aktu małżeństwa,
  • odpisy aktów urodzenia dzieci, jeśli małżeństwo doczekało się potomstwa,
  • dowód uiszczenia opłaty od pozwu – opłata musi zostać wniesiona przed złożeniem pozwu,
  • wszelkie materiały dodatkowe – mogą okazać się niezbędne w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.

O ile dokumenty, takie jak odpis aktu małżeństwa czy dowód wniesienia opłaty, nie budzą wątpliwości, o tyle wiele osób nie wie, co dołączyć do pozwu w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Chodzi tutaj o wszystkie dokumenty, które mogą być dowodem w sprawie – na przykład paragony, zdjęcia czy wyniki badań. Oczywiście należy pamiętać o tym, że wszystkie takie materiały muszą być zdobyte w sposób zgodny z prawem. W przeciwnym wypadku powodowi mogą grozić poważne konsekwencje prawne.

Papiery rozwodowe – jak je przygotować?

Wróćmy do kwestii samego pozwu rozwodowego. Jego przygotowanie z pewnością nie jest proste. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, który zadba nie tylko o wszystkie kwestie formalne, ale też o samą treść pozwu. Jest to bowiem dokument, z którym sąd zapozna się w pierwszej kolejności. Musi być napisany w sposób konkretny, a jednocześnie powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje. Kiedy doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego? Czy któraś ze stron ponosi winę za zakończenie małżeństwa? Co dokładnie jest przyczyną podjęcia decyzji o rozwodzie? Im więcej informacji pojawi się w pozwie, tym leszy obraz sytuacji będzie miał sąd.

Co ważne, z pomocy prawnika warto skorzystać nie tylko w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Jeżeli małżonkowie zdecydują się na rozwód za porozumieniem stron, pomoc prawna pozwoli im na sprawne przejście przez całe postępowanie. Co za tym idzie – będą oni mogli liczyć na szybsze zakończenie sprawy, czyli na rozwiązanie małżeństwa. Nawet rozwód za porozumiem stron bywa stresujący, więc pomoc doświadczonego prawnika może sprawić, że cała sprawa nie będzie tak trudnym przeżyciem.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do pozwu o rozwód – podsumowanie

Wiesz już, że pozew rozwodowy ma najważniejsze znaczenie, jeśli planujesz złożyć papiery rozwodowe. Oprócz tego konieczne jest dołączenie odpowiednich dokumentów do pozwu o rozwód – choć tutaj wiele zależy od tego, na jaką formę rozwodu zdecydowała się para. Jedno jest pewne – wsparcie prawnika może okazać się niezwykle cenne, a przy tym może przyspieszyć całe postępowanie. Nie warto rezygnować z takiej pomocy.

Więcej informacji na temat tego, jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód, znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/jak-zlozyc-papiery-rozwodowe/

Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *