Jak znaleźć idealne mieszkanie do wynajęcia w Warszawie?

Ofert mieszkań na wynajem jest bardzo wiele i różnią się one między sobą ceną, lokalizacją, wykończeniem, wyposażeniem, metrażem, czy ogólnym wyglądem mieszkania. Jak znaleźć idealne mieszkanie do wynajęcia w Warszawie? O czym należy pamiętać podczas jego oględzin i co ustalić, zanim rozpocznie się przeszukiwanie ofert?

Najpierw należy określić własne potrzeby i budżet

Jeszcze zanim zacznie się szukać odpowiedniego mieszkania, przeglądać pierwsze oferty, czy nawet umawiać się na oglądanie, warto zastanowić się nad tym, jakiego dokładnie mieszkania się potrzebuje oraz jaki można przeznaczyć na nie budżet. Zwykle uważa się, że najlepiej, aby łączne koszty wynajmu mieszkania nie przekraczały 30% dochodów. To nie zawsze możliwe, szczególnie w centrach miast – mieszkanie do wynajęcia w Warszawie zwykle osiąga wysoką cenę przez samą swoją lokalizację.

Przy określaniu budżetu warto pamiętać o wszystkim, co wchodzi w koszty wynajęcia mieszkania. Zwykle przy podpisywaniu umowy wynajmujący pobiera od najemcy kaucję wynoszącą najczęściej wartość jednego miesięcznego czynszu, jednak jest to indywidualnie ustalana kwota. Jeżeli podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia zamierza się korzystać z usług pośrednika, konieczne będzie także opłacenie jego premii.

Kiedy budżet jest już ustalony, czas na określenie własnych potrzeb względem przyszłego mieszkania. Czy ma to być mieszkanie w bloku, kamienicy, czy może domu jednorodzinnym? W jakiej powinno być okolicy – na cichych obrzeżach miasta, gdzie można liczyć na większą prywatność, czy może w gwarnym centrum miasta, w którym wszędzie można dotrzeć pieszo w przeciągu kilku minut? Przy wyborze lokalizacji ważną kwestią jest także bliskość do miejsca pracy, uczelni, często odwiedzanych miejsc, a także szkół i przedszkoli, w przypadku osób posiadających dzieci.

Kolejna istotna sprawa to liczba pokoi w mieszkaniu. W przypadku singli popularne i zwykle najtańsze są kawalerki, choć w mieszkaniu dwupokojowym można sprytnie oddzielić strefę prywatną zamkniętą w sypialni od eleganckiego salonu. Pary zwykle wybierają mieszkania dwupokojowe, decydując się na własną sypialnię, chyba że jedno z nich pracuje w domu – wtedy przydaje się trzeci pokój przekształcony w gabinet. W przypadku rodzin z dziećmi w zależności od ich ilości wieku potrzebny jest kolejny pokój – lub pokoje.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania?

O czym należy pamiętać, oglądając mieszkanie do wynajęcia w Warszawie? Wiele osób daje się ponieść ekscytacji i zapomina o dokładnych oględzinach. Nie warto tracić czasu – od razu po wejściu do oglądanego mieszkania należy przejść się po wszystkich pomieszczeniach. Pierwsze, na co dobrze jest zwrócić uwagę, to faktyczny stan i wyposażenie mieszkania, działanie sprzętów i urządzeń, stan mebli, działanie oświetlenia w każdym z pokoi oraz instalacji elektrycznej. Najlepiej sprawdzić wszystkie kontakty elektryczne zabierając ze sobą na przykład ładowarkę do telefonu. Ważna jest także sprawna armatura w kuchni i łazience.

Stan wyposażenia to nie wszystko – kolejne, na co zaleca się zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie do wynajęcia, to stan jego ścian, sufitów i podłóg, w tym także wykładzin i dywanów. Warto sprawdzić działanie i szczelność każdego okna, a także drzwi, w tym działanie zamków i komplet przekazywanych przez właściciela kluczy.

Podczas oglądania mieszkania zaleca się od razu zapytać wynajmującego o możliwość wprowadzenia w nim pewnych zmian. Podczas gdy jedni właściciele od razu zgadzają się na gruntowny remont zaplanowany przez najemcę, inni niechętnie podchodzą nawet do zmiany tapety, dlatego warto to ustalić jak najszybciej.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *