Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. Podczas 9 miesięcy organizm przyszłej mamy wykonuje ogromną pracę, dlatego należy się o niego odpowiednio troszczyć. Jednym z elementów tej troski jest wykonywanie wszystkich zleconych przez lekarza badań, które pomogą kontrolować stan zdrowia mamy i maluszka. Sprawdź, jakie badania w ciąży są niezbędne i kiedy się je wykonuje.
Pierwsze badania w ciąży – jakie należy wykonać do 10. tygodnia?
Właśnie dowiedziałaś się o ciąży? Gratulacje! Czas umówić się na wizytę do ginekologa, który potwierdzi ciążę, a także wykona pierwsze badania i wystawi Ci skierowanie do laboratorium.
W tym czasie możesz spodziewać się następujących badań:
- badania podmiotowego (czyli szczegółowego wywiadu) i przedmiotowego (dotykania brzucha, badania wewnętrznego na fotelu ginekologicznym),
- pomiaru ciśnienia krwi,
- określenia wagi, wzrostu i wyliczenia BMI,
- badania piersi,
- cytologii,
- zalecenia kontroli u stomatologa,
- oznaczenia parametrów krwi: morfologii, TSH, grupy krwi i czynnika Rh, glukozy na czczo, przeciwciał anty-D, VDRL, HIV, HCV,
- badań w kierunku toksoplazmozy i różyczki (IgM i IgG).
Badania w ciąży tydzień po tygodniu
W trakcie kolejnych miesięcy ciąży będziesz regularnie spotykała się ze swoim ginekologiem, który na każdej wizycie wykona lub zleci Ci wykonanie szeregu badań. Monitorowanie Twojego stanu zdrowia jest teraz niezwykle ważne. Nawet niewielkie nieprawidłowości mogą mieć wpływ na Twoje samopoczucie i negatywnie przełożyć się na rozwój i zdrowie dziecka.
Zobacz także: Kalendarz ciąży HiPP – ciąża tydzień po tygodniu.
11.-14. tydzień ciąży – czas na pierwsze obowiązkowe USG w ciąży
Pod koniec I trymestru przeprowadza się pierwsze ważne badanie prenatalne – USG I trymestru, które w wybranych przypadkach łączy się z testem PAPP-a z krwi. Pozwala ono skontrolować rozwój maluszka, a także sprawdzić jego budowę anatomiczną i wyliczyć ryzyko występowania u niego wad genetycznych. Samo USG genetyczne ma czułość ok. 70-80%, a w połączeniu z testem PAPPA daje nawet do 95% pewności.
Podczas wizyty zaplanowanej pomiędzy 11. a 14. tc możesz również spodziewać się:
- ponownego badania podmiotowego i przedmiotowego,
- pomiaru ciśnienia,
- skontrolowania masy ciała.
15.-20. tydzień ciąży
W trakcie wizyty u ginekologa po 15. tygodniu ciąży, czeka Cię „powtórka” niektórych badań z zeszłego miesiąca. Lekarz z pewnością sprawdzi Twoje ciśnienie krwi i masę ciała, a także przeprowadzi badanie przedmiotowe i podmiotowe. Otrzymasz też skierowanie do laboratorium w celu wykonania morfologii krwi i badania ogólnego moczu.
18.-22. tydzień ciąży
Po 18. tygodniu ciąży możliwe jest przeprowadzenie kolejnego ważnego badania w ciąży – USG połówkowego. USG II trymestru pozwala wykryć wiele wad anatomicznych – dziecko jest znacznie większe niż podczas badania genetycznego, dlatego dostrzeżenie nieprawidłowości staje się prostsze. Przesuwając głowicą po Twoim brzuchu, lekarz ponownie oceni budowę maluszka, zmierzy go, odkładnie obejrzy jego narządy wewnętrze, sprawdzi akcję serca i przepływy krwi.
Podczas USG połówkowego rodzice zwykle mogą już poznać płeć dziecka, a jeśli zdecydują się na USG 3D albo 4D, na monitorze zobaczą też trójwymiarową buzię maluszka, a nawet jego ruchy w czasie rzeczywistym.
21.-26. tydzień ciąży – wykonaj test obciążenia glukozą pozwalający wykryć cukrzycę ciążową
Na wizycie przypadającej pomiędzy 21. a 26. tc, lekarz ponownie przeprowadzi wywiad, badanie przedmiotowe, zmierzy Ci ciśnienie i poprosi o stanięcie na wadze. Po raz pierwszy ginekolog oceni pracę serca dziecka, np. przy pomocy specjalnej słuchawki, echosondy lub aparatu USG. Otrzymasz również skierowania na następujące badania laboratoryjne:
- test obciążenia glukozą, czyli tzw. krzywą cukrową, który obowiązkowo wykonują wszystkie ciężarne pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży,
- przeciwciała anty-D, jeśli masz ujemne Rh,
- badanie ogólne moczu,
- badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM), jeśli w I trymestrze było negatywne.
27.-32. tydzień ciąży
Podczas wizyty kontrolnej pomiędzy 27. a 32. tc, czeka Cię dobrze Ci znane badanie przedmiotowe i podmiotowe, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz kontrola tętna dziecka. Otrzymasz też skierowanie do laboratorium, w którym będziesz musiała wykonać:
- badanie ogólne moczu,
- morfologię krwi,
- poziom przeciwciał anty-D jeśli masz ujemne Rh.
W okresie pomiędzy 28. a 32. tc czeka Cię ostatnie ważne badanie ultrasonograficzne – USG 3. trymestru. Oglądając maluszka na ekranie monitora, ginekolog sprawdza tempo jego rozwoju i wzrostu, mierzy poszczególne części ciała dziecka i na tej podstawie wylicza jego wagę. Przygląda się też jego narządom wewnętrznym w różnych przekrojach, mierzy tętno, kontroluje pracę serca i przepływy. W trakcie badania lekarz sprawdza również pozycję malucha – w niemal 90% przypadków dziecko leży już główką w dół.
33.-37. tydzień ciąży
W ostatnich miesiącach ciąży przyszła mama może spodziewać się powtórki wielu badań, które wykonywała już w początkowych tygodniach. Standardowo lekarz zleca wtedy:
- morfologię krwi,
- badanie ogólne moczu,
- badania: HBs, HIV, VDRL i HCV.
Podczas wizyty u ginekologa możesz spodziewać się badania podmiotowego i przedmiotowego, badania położniczego, sprawdzenia wymiarów miednicy, oceny ruchów i tętna dziecka, pomiaru ciśnienia i masy ciała, a także ponownego badania piersi. Lekarz przeprowadzi również test, który pozwoli mu ocenić ryzyko lub nasilenie objawów depresji.
Pomiędzy 35. a 37. tygodniem wykonuje się inne ważne badanie – posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, popularnie zwane badaniem GBS.
38.-39. tydzień ciąży
Pod koniec ciąży będziesz musiała wykonać ostatnie już, standardowe badania laboratoryjne: morfologię i badanie ogólne moczu. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi dodatkowo:
- wywiad i badanie przedmiotowe,
- badanie położnicze,
- pomiar ciśnienia krwi i masy ciała,
- ocenę tętna i ruchów dziecka.
Jeśli wymaga tego Twój stan zdrowia lub będziesz miała planowe cięcie cesarskie, lekarz może zlecić Ci również inne badania, niewymienione na naszej liście.
Badania po 40. tygodniu ciąży
Kiedy przekroczysz 40. tydzień ciąży, konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Tuż po upływie terminu porodu lekarz zaprosi Cię do gabinetu i przeprowadzi dokładnie te same badania, które są przewidziane na okres pomiędzy 38. a 39. tc. Dodatkowo zrobi też USG ciąży i skieruje Cię na KTG. Jeśli nie urodzisz do 41. tygodnia, czekają Cię ponowne badania USG i KTG.
Pomiar ciśnienia – wykrywanie nadciśnienia w ciąży i gestozy
Na pewno zauważyłaś, że jednym z najczęściej przeprowadzanych badań w ciąży jest pomiar ciśnienia tętniczego. To proste, lecz bardzo ważne badanie pozwala wcześnie wykryć u przyszłej mamy nadciśnienie, które jest niebezpieczne zarówno dla niej, jak i dla maluszka.
Nadciśnienie w ciąży jest jednym z objawów innej groźnej dolegliwości ciężarnych – gestozy. Do jej rozpoznania nie wystarczy sam pomiar ciśnienia; konieczne jest też wykonanie badania moczu i sprawdzenie w nim poziomu białka. Jeśli wysokiemu ciśnieniu towarzyszy białkomocz, najprawdopodobniej mamy do czynienia z gestozą.
Poznaj przyczyny i objawy gestozy oraz sprawdź, jak wygląda jej leczenie.
Moim zdaniem regularne wykonywanie badań jest bardzo ważne