Regularne badania profilaktyczne to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Spora grupa kobiet niestety z takich badań nie korzysta. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiście różne, ale nie zmienia to faktu, że niekorzystanie z regularnych badań profilaktycznych to ogromny błąd. Trzeba bowiem wiedzieć, że im szybsze wykrycie choroby, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Dotyczy to także najgroźniejszych schorzeń, w tym chorób nowotworowych. Jakie zatem badania profilaktyczne powinna wykonywać regularnie każda kobieta?
USG piersi i mammografia
Jednym z badań, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie, jest mammografia. Badanie pozwala na wykrycie nawet 90-95% zmian nowotworowych w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Na tym etapie każdy nowotwór jest całkowicie uleczalny. Samo badanie jest oczywiście w pełni bezpieczne i bezbolesne. Mammografię wykonywać powinna każda kobieta po ukończeniu 50. roku życia co dwa lata. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie badanie regularnie wykonywały również młodsze kobiety, najlepiej już od 35. roku życia.
Jeśli natomiast chodzi o badanie USG, to stanowi ono uzupełnienie badania mammograficznego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych, których badanie mammograficzne nie jest w stanie wykryć. Na badanie USG zdecydować powinny się panie, które zauważyły u siebie takie zmiany jak wyczuwalne guzki, wyciek z sutka (u kobiet, które nie są w ciąży i nie karmią piersią) oraz zmiany w brodawce. Co ważne, USG pozwala na wykrycie zmian, które nie są jeszcze w ogóle wyczuwalne pod palcami. Jego wykrycie na tym etapie pozwala na pełne wyleczenie.
Cytologia
Innym badaniem, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta, jest cytologia. Badanie cytologiczne szyjki macicy pozwala na wykrycie zmian nowotworowych na ich bardzo wczesnym etapie. Pozwala to na szybkie wdrożenie leczenia i powrót do pełnego zdrowia. Jest to szczególnie istotne badane. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Niestety jedną z przyczyn jest właśnie brak regularnych badań cytologicznych. Badanie cytologiczne regularnie wykonywać powinna każda kobieta po ukończeniu 25. roku życia lub nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Cytologia wykonywana powinna być co 3 lata.
Badania kardiologiczne
Mówiąc o badaniach, które regularnie wykonywać powinny kobiety, nie można zapomnieć o badaniach kardiologicznych. Choroby sercowo-naczyniowe występują u Polek niepokojąco często. Regularne wykonywanie takich badań może skutecznie zapobiec ewentualnemu zawałowi serca. Pamiętać trzeba, że u pań z nadciśnieniem, cukrzycą oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi tkanki łącznej ryzyko zawału serca jest znacznie wyższe. Stąd potrzeba wykonywania regularnych badań kardiologicznych. Chcąc zadbać o stan swojego serca, panie zadbać powinny również o swoją dietę. Ma ona bowiem duży wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Porady dotyczące zdrowego żywienia oraz produkty zalecane w różnych jednostkach chorobowych znaleźć można na: żywieniemaznaczenie.pl.
Badania tarczycowe
Na koniec koniecznie wspomnieć trzeba jeszcze o badaniach tarczycowych. Nieprawidłowa praca tarczycy negatywnie wpływa na wszystkie organy wewnętrzne. Co więcej, chora tarczyca nie boli. Dlatego konieczne jest wykonywane regularnych badań. Mowa tu przede wszystkim o badaniach krwi sprawdzających poziom hormonów tarczycy. Nawet połowa kobiet chorujących na niedoczynność tarczycy w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Brak większych objawów w początkowej fazie choroby sprawia, że jedyną szansą na jej szybkie wykrycie są regularne badania. Oczywiście o stan tarczycy dbać należy na co dzień. Duże znaczenie ma tu odpowiednia dieta. Warto choćby pod tym kątem zapoznać się z artykułem: Jadłospis dla aktywnej kobiety – nie tylko podczas treningów.