Ginekolog to specjalista, do którego prędzej czy później trafi każda kobieta. Kiedy jest czas na pierwszą wizytę? I jak ona przebiega?
Kiedy jest czas na pierwszą wizytę u ginekologa?
To pytanie zadaje sobie wiele mam dziewcząt, stojących u progu dojrzewania. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsza wizyta u ginekologa, najlepiej jeśli jest to ginekolog dziecięcy, powinno umówić się między 12 a 15 rokiem życia, gdy u dziewczynki wystąpiła już pierwsza miesiączka. Taka wizyta pozwala ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo w zakresie narządów rodnych, lekarz może ocenić przebieg cyklu miesiączkowego, jest to również możliwość przekazania istotnych informacji młodej pacjentce. Ginekolog podczas konsultacji może przekazać informacje dotyczące fizjologii układu, seksualności lub metod antykoncepcyjnych – w zależności od wieku pacjentki.
Gdy dzieje się coś niepokojącego
Nie zawsze profilaktyka w przypadku ginekologii u dziewcząt jest tak oczywista i przestrzegana. Często konsultacja u ginekologa w femimea.pl umawiana jest wtedy, gdy wystąpią niepokojące objawy, mogące świadczyć o nieprawidłowościach lub chorobach układu płciowego żeńskiego.
Wśród objawów, które powinny skłonić do umówienia konsultacji ze specjalistą wymienić należy:
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
- intensywne bóle brzucha i podbrzusza,
- urazy: narządów płciowych, miednicy mniejszej,
- podejrzenie, że u dziewczynki występuje wada rozwojowa w obrębie narządów płciowych,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zaburzenia dojrzewania.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak profilaktyka. Zamiast czekać na nieprawidłowości, warto umówić wizytę wcześniej, aby zyskać pewność, że wszystko jest w porządku, a dziewczynka rozwija się prawidłowo.
Przebieg pierwszej wizyty u ginekologa
Najlepiej, jeśli konsultacja realizowana będzie przez ginekologa dziecięcego, który posiada odpowiednią wiedzę i przygotowanie do badania młodocianych pacjentek, dla których wizyta może być stresująca. Należy pamiętać, że każdą pacjentkę, bez względu na wiek trzeba traktować z należytym szacunkiem, poszanowaniem praw pacjenta. Jeśli pacjentka jest osobą małoletnią, to zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (art. 3 ust. 1 pkt 1) wizyta odbywa się w obecności przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego. Wyjątek stanowi część intymna badania – wówczas po odpowiedniej adnotacji w dokumentacji medycznej, badanie może zostać wykonane bez obecności opiekuna, o ile opiekun wyrazi na to zgodę.
U pacjentek, które ukończyły 16 rok życia wykonanie badania oraz procedur medycznych wymaga uzyskania zgody zarówno opiekuna, jak i pacjentki.
Prawo do informacji medycznej
Po przeprowadzonym badaniu należy dziecku udzielić wszelkich informacji dotyczących stanu zdrowia, prawidłowości budowy narządów płciowych w taki sposób, aby informacje zostały przez nią zrozumiałe. Dziecko ma prawo zadawać pytania, gdy nie wszystkie informacje zostały zrozumiane.
Lekarz powinien przekazać informacje dotyczące: stanu zdrowia i rozpoznaniu, a także dotyczących możliwości leczenia, omawiając ich możliwości i ewentualne zagrożenie. Pacjentce oraz jej przedstawicielowi ustawowemu lekarz powinien uświadomić, jakie konsekwencje niesie ze sobą leczenie lub jego zaniechanie.
Wywiad lekarski
Podczas wizyty, gdy pacjentką jest osoba małoletnia, wywiad przeprowadzany jest zarówno z nastolatką, jak i jej opiekunem ustawowym lub faktycznym. Podstawową informacją jest powód, dla którego pacjentka zgłosiła się do gabinetu, w tym opis występujących dolegliwości. Lekarz zainteresowany będzie także informacjami dotyczącymi dotychczasowego rozwoju płciowo-somatycznego. Bardzo ważną kwestią jest także data pierwszej oraz ostatniej miesiączki. U dziewcząt miesiączkujących konieczne jest określenie charakterystyki cyklu – jego regularności, długości. Ginekologa należy poinformować również o fakcie rozpoczęcia współżycia czy stosowanej antykoncepcji.
Specjalista może również zadawać pytania związane z chorobami przewlekłymi i przyjmowanymi w związku z nimi lekami, wykonywanymi zabiegami i operacjami czy chorobami występującymi w rodzinie.
Badanie przedmiotowe ogólne i ginekologiczne
Podczas badania ważne, aby informować małoletnią pacjentkę o rodzaju wykonywanych czynności oraz ich celu, ponieważ pozwoli to zrozumieć postępowanie lekarza, jednocześnie zmniejszając stres.
W pierwszej kolejności specjalista ocenia stan ogólny pacjentki oraz jej rozwój, zwracając szczególną uwagę na: masę ciała i wzrost, proporcje w budowie ciała czy obecność cech dysmorficznych. Ginekolog dokonuje również oceny etapu rozwoju płciowego, opierając się na skali Tannera oraz typu owłosienia.
Badanie ginekologiczne może różnić się od klasycznego badania, priorytetem jest zapewnienie nieletniej komfortu i redukcja stresu związanego z wizytą na tyle, na ile jest taka możliwość. W pierwszej kolejności oceniane są zewnętrzne narządy płciowe, w tym mniejsze i większe wargi sromowe, łechtaczkę, błonę dziewiczą oraz przedsionek pochwy. Lekarz sprawdza owłosienie łonowe, a także skórę i błonę śluzową okolic intymnych. Następnie ocenie poddawana jest wydzielina pochwowa.
U dziewcząt nieaktywnych seksualnie przeprowadzone może być badanie dwuręczne, także przezodbytniczo. Konieczność wykorzystania wziernika u młodszych dziewcząt wymaga wykorzystania ogrzanego, zwilżonego wziernika dziecięcego, bądź waginoskopu. Z kolei u dziewcząt aktywnych seksualnie – podczas badania wykorzystywany jest wziernik dopochwowy oraz badanie dwuręczne zestawione. W tym przypadku konieczne jest również pobranie wymazu do badania cytologicznego. Niezbędne może być też wykonanie diagnostyki ultrasonograficznej narządów miednicy mniejszej.
Jeśli szukasz ginekolog Wrocław odwiedź Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, gdzie nasi specjaliści przeprowadzą badanie oraz usg ginekologiczne.
Dla każdego taka wizyta jest jednak dosyć stresująca, ale kolejne wizyty już takie nie są
Dziewczyna która chodzi na takie kontrolne badania do faceta nie jest warta funta kłaków, totalny brak szacunku dla siebie. Kilku specjalistów w tej dziedzinie z wyrokami w Polsce może to potwierdzic