Jak przygotować się do sezonu pylenia?

Alergia na pyłki roślin to jedna z najpopularniejszych przyczyn alergii. Objawia się w postaci alergicznego nieżytu nosa lub atopowej astmy pyłkowej. W Polsce najczęściej stwierdza się alergię na pyłki traw, których główny okres pylenia przypada na okres od czerwca do lipca. Aby alergia mogła wystąpić w powietrzu, musi zostać osiągnięte odpowiednie stężenie pyłków (ok. 20 ziaren pyłku na 1 m3 powietrza), dlatego na początku kwitnienia traw zwykle nie ma objawów alergii. Reakcje alergiczne u różnych osób mogą być jednak wywoływane przez odmienne stężenia pyłków. Z tego powodu przed każdym okresem pylenia warto odpowiednio się przygotować.

Osobom cierpiącym na alergię na pyłki z pomocą przychodzą bezpłatne mobilne aplikacje, które monitorują stężenie alergenów na danym terenie. Dzięki temu w dowolnej chwili można sprawdzić informacje o alergenach oraz odpowiednio zaplanować swój dzień. Tego rodzaju aplikacje ostrzegają alergika w odpowiednich momentach, biorąc pod uwagę rodzaj alergenu i aktualną prognozę pogody. Dodatkowo załączone do aplikacji kalendarze pylenia umożliwiają z wyprzedzeniem ocenić ryzyko wystąpienia alergii.

Planowanie

Każdy alergik powinien z wyprzedzeniem planować swój dzień, biorąc pod uwagę wiele czynników, które mogą nasilić objawy alergii. Jednym z nich jest pogoda, która ma duże znaczenie dla stopnia rozprzestrzenienia alergenów. Dlatego zaleca się, aby alergicy w ciepłe, suche i słoneczne dni ograniczyli aktywność na świeżym powietrzu, ponieważ wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo duże. Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie miejsc o zwiększonej koncentracji traw np. pól i łąk, zwłaszcza w okresie pylenia. Stąd w sezonie wakacyjnym udając się na urlop, warto wybierać regiony z ograniczoną dostępnością do alergenów.

Kontrola poziomu alergenów w domu

Pomimo że na okres pylenia zdecydujemy się na pozostanie w domu, nie zagwarantuje to ochrony przed alergenami. W tym czasie należy pamiętać o wstrzymaniu się od wietrzenia mieszkań oraz wymianie filtrów w domowych klimatyzatorach lub oczyszczaczach powietrza. Osoby, które cierpią na wyjątkowo silną postać alergii, mogą także pomyśleć o zwiększeniu szczelności okien oraz wyposażeniu się w czujniki stężenia alergenów w środowisku domowym. Dzięki temu można w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko kontaktu z alergenem.

Dostęp do leków antyalergicznych

Objawy alergii wynikają z nadmiernego uwalniania substancji zapalnych m.in. histaminy. Aby zahamować postęp dolegliwości, należy jeszcze przed okresem pylenia zaopatrzyć się w leki na alergię bez recepty. Tego rodzaju środki farmakologiczne pozwalają przetrwać ciężki okres pylenia, dodatkowo nie powodując zaburzenia koncentracji i nie wywołując senności. Jeżeli objawy alergii są bardzo uciążliwe, warto zapytać lekarza o możliwość przeprowadzenia terapii odczulającej (tzw. immunoterapia), która jest najskuteczniejszą metodą terapeutyczną.

Artykuł przygotowany we współpracy z Clatra Allergy

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *