Jak odchudzać się z dietetykiem?

Dieta

Nie istnieją żadna dieta „cud”, dzięki której zrzucisz wiele kilogramów w krótkim okresie czasu.

Oczywiście, głodząc się zapewne osiągniemy zamierzony cel, jednak nigdy nie będzie to zdrowy sposób na odchudzanie. Co więcej, efekt jo-jo pojawi się szybciej aniżeli się go spodziewamy, a nadprogramowe kilogramy będą widoczne w ilości większej niż przed rozpoczęciem całego procesu ich niwelowania. Jeśli rzeczywiście chcemy osiągnąć wymarzoną, szczuplejszą sylwetkę to należy robić to rozsądnie, przede wszystkim bez szkód dla naszego zdrowia oraz trwale – tak, by cieszyć się efektami przed długi czas.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do dietetyka. To specjalista, który zawodowo zajmuje się ustalaniem indywidualnego jadłospisu dla osób, które między innymi chcą schudnąć. To właśnie on przeprowadzi podczas pierwszej wizyty szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący jego dotychczasowego odżywiania i oczekiwanych rezultatów. To również on zaleci przeprowadzenie właściwych badań, które wskażą odpowiedni kierunek walki z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej.

Współpraca z dietetykiem jest zawsze długofalowa.

Dopiero na drugiej wizycie otrzymamy konkretny jadłospis, a na kolejnych kontrolowane będą efekty jego stosowania. Ale tak naprawdę to nie od dietetyka zależy, jakie efekty przyniesie dieta. Oczywiście, jest on lekarzem i motywatorem jednocześnie, natomiast to upór, cierpliwość, systematyczność i dążenie do celu pacjenta powoduje, że nadmierne kilogramy będą znikać, a po osiągnięciu wymarzonej figury nie pojawi się efekt jo-jo. Konieczna jest samodyscyplina, bo żaden dietetyk nie będzie w stanie pomóc nam zrzucić zbędnych kilogramów, jeśli my sami nie będziemy tego chcieli. Wizyty odbywają się raz w tygodniu, a nawet co kilka tygodni, więc lekarz nie może kontrolować naszych poczynań cały czas. Bardzo często zmiana nawyków żywieniowych musi być trwała. Określona dieta nie polega tylko na dostarczaniu do organizmu niskokalorycznych produktów. To zmiana mechanizmów odżywiania, które należy stosować już zawsze, wraz z upływem czasu staje się normalnością. Dzięki temu można cieszyć się szczupłą sylwetką, ale i utrzymaniem takiego stanu.

Co ważne, każda dieta musi być indywidualna, skrojona na miarę pacjenta. Każdy z nas ma inne potrzeby żywieniowe, inną przemianę materii, prowadzi inny styl życia i wszystkie te czynniki będą wpływać na efekty współpracy z dietetykiem. Co więcej, stan zdrowia każdego z nas jest inny, borykamy się z różnymi schorzeniami, nierzadko przyjmujemy różne rodzaje leków, mamy inną odporność, energię, tolerujemy inne produkty. Okazuje się też, że prawie każdy z nas cierpi na alergię pokarmową, czyli nietolerancję określonych produktów spożywczych. Najczęściej nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy i dopiero dietetyk uświadamia nam ten problem.

Dieta nie może być męką

Dzięki współpracy z dietetykiem schudniemy skutecznie bez konieczności głodzenia się. Nie zostanie zachwiany nasz metabolizm, będziemy dostarczać naszemu organizmowi wszelkie wartości odżywcze, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Pierwsze efekty dobrze ułożonej diety będą widoczne po około miesiącu – najpierw kilogramy będą spadać szybciej, później nastąpi zastój, który zresztą najczęściej zniechęca pacjentów. Ważne, by odchudzanie przebiegało systematycznie.

Dietetyk pomoże nam nie tylko w kwestii odchudzania

Coraz częściej zgłaszają się do niego osoby, które po prostu chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe na te zdrowsze. Co więcej, dietetyka pozwala również zachować zdrowie w lepszej kondycji – nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiedni sposób odżywiania niweluje liczne choroby i zapobiega ich powstawaniu.

Artykuł napisany we współpracy z Martą Krasoń-Wejman, dietetykiem Akademii Zdrowego Żywienia.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *