Jak kupić luksusową nieruchomość w Trójmieście?

Trójmiasto to jedna z największych aglomeracji w Polsce. Ze względu na zamożność Gdańska, Gdyni i Sopotu, piękno przyrody, nadmorskie położenie i bogactwo zabytków architektury na tle innych polskich aglomeracji wyróżnia się szczególnie atrakcyjnymi nieruchomościami.

Luksusowe mieszkania i domy w Trójmieście

Zachętą do kupowania luksusowych nieruchomości jest dziś stosunkowo dobra sytuacja finansowa państwa i obowiązujące obecnie niskie stopy procentowe. Segment nieruchomości luksusowych w Polsce, a szczególnie w Trójmieście, rozwija się bardzo szybko. Jeśli myślimy więc o zakupie luksusowej rezydencji jako o inwestycji, jej finansowanie na kredyt nie jest więc obecnie wcale złym pomysłem.

Gdańsk od wieków był miastem przemysłowym. Jeśli marzymy więc o luksusowym mieszkaniu typu loft, w otoczeniu postindustrialnym, mamy w Gdańsku duży wybór tego rodzaju apartamentów. Zakup nie jest trudny – większość z nich powstaje jako tzw. kondominia, skupiska luksusowych apartamentów. Obiekt poprzemysłowy możemy oczywiście kupić i zaadaptować także samodzielnie. Jest to bardziej oryginalne, ale także trudniejsze i przeważnie bardziej kosztowne rozwiązanie.

Luksusowe skupiska domów, także określane jako kondominia, powstają głównie na obszarach oddalonych od miasta – najczęściej w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Cena mieszkania blisko lasu, w otoczeniu kaszubskiej lub żuławskiej natury, warunkowana jest zazwyczaj w dużym stopniu przez odległość od centrum miasta.

Coraz więcej mieszkań luksusowych powstaje także w zabytkowym centrum Gdańska, dotąd zaniedbanym. Nie chodzi tu tylko o obiekty rewitalizowane – coraz częściej mamy do czynienia z odbudową domów zniszczonych w czasie wojny, z przeznaczeniem właśnie na mieszkania luksusowe.

Apartamenty i domy nad morzem

Większość obszaru nadmorskiego na terenach zurbanizowanych jest już zabudowana. W związku z tym faktem, nie ma raczej możliwości, by luksusowe domy na sprzedaż nad morzem występowały w ofertach deweloperów. Możemy nabyć je więc głównie na rynku wtórnym. Nowy dom nad morzem jest rzadką okazją.

Luksusowe domy na sprzedaż nad morzem to przede wszystkim stare sopockie wille. W Gdańsku i Gdyni obszar nadmorski zajmowany jest przede wszystkim przez budownictwo wielorodzinne. Często nie jest to zresztą architektura wysokiej klasy, niekiedy są to zwyczajne „blokowiska” (np. słynne gdańskie falowce).

Stosunkowo rzadko występują więc w ofercie rynku mieszkaniowego Trójmiasta nie tylko domy z widokiem na morze, ale nawet luksusowe apartamenty, z okien których moglibyśmy codziennie podziwiać Bałtyk. Warto, szczególnie w Gdańsku, poszukiwać domu położonego na wzgórzach: niektóre luksusowe nieruchomości mają widok na Zatokę Gdańską mimo stosunkowo dużej odległości od niej.

Sytuacja zmienia się jednak, zwłaszcza na obszarze Gdyni. Coraz więcej ludzi podziwia nie tylko zabytki dawnej architektury Gdańska, ale także wspaniałe zabytki modernizmu Gdyni. Modernizm Gdyni to mieszkania nowoczesne i przestronne, wyprzedzające swoją epokę, a w dodatku bardzo dziś modne. Wraz z postępującą rewitalizacją możemy więc liczyć na rozszerzenie się oferty luksusowych mieszkań. Ciekawe nadmorskie apartamenty współczesne znajdziemy w Gdyni w przede wszystkim w dzielnicy Orłowo.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *