Jak dbać o materace piankowe?

Dla zdrowego i komfortowego snu potrzebna jest regularna wymiana materaca. Specjaliści zalecają, aby robić to co 8 lub maksymalnie 10 lat. Dlaczego? Mianowicie dlatego, że na jego powierzchni zbiera się pot oraz obumarły naskórek, który w dalszej kolejności stanowi doskonałą pożywkę dla roztoczy, grzybów i pleśni. W efekcie skutkuje to alergiami, uczuleniami i zapaleniami skóry. Jak zatem dbać o materace piankowe, aby zachować ich czystość i świeżość?

Nie tylko pościel

Podłożem naszego snu jest nie tylko wygodna poduszka czy zapewniająca komfort termiczny kołdra. Najważniejszym elementem jest materac. Często o tym zapominamy. Tak jak i o tym, że wymaga on prawidłowego czyszczenia i konserwacji, ponieważ z upływem czasu zużywa się i staje się siedliskiem mikroorganizmów. Wiele zależy również od zastosowanego wypełnienia. O ile lateksowe modele są przewiewne i nie stwarzają najlepszego środowiska do życia dla roztoczy, grzybów czy pleśni, tak materace piankowe wymagają starannego czyszczenia.

Po pierwsze – odkurzanie

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać to odkurzanie. Dzięki temu z powierzchni materaca piankowego usunie się kurz, pozostałości po jedzeniu czy sierść zwierząt domowych. Dopiero wtedy można przystąpić do usuwania plam.

Jak zabrać się za czyszczenie plam?

To, w jaki sposób postąpimy z plamami, w dużej mierze zależy od ich rodzaju. O wiele trudniej usuwa się kawę czy wino od zabrudzeń z potu, krwi czy moczu. W pierwszym przypadku konieczne będzie zastosowanie silnych środków czyszczących. W drugim wystarczające będą preparaty domowej receptury. Najpopularniejszym specyfikiem, jakiego używa się do czyszczenia materaca piankowego jest roztwór z mydła, sody i nadtlenku wodoru. Kolejnym, cieszącym się równie dużym zainteresowaniem jest cytryna w połączeniu z solą. W obu przypadkach należy nałożyć mieszankę na materac, poszorować gąbką i pozostawić do wyschnięcia.

A co z zapachami?

Często jest tak, że zmorą posiadaczy materacy piankowych jest nieprzyjemny zapach. Na szczęście również i na to jest sposób. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się dezodorant z sody oczyszczonej domowej roboty. Cienka warstwa sody umieszczona na jego powierzchni załatwi sprawę. Należy pamiętać, że im dłużej będzie pozostawiona, tym lepiej pochłonie nieprzyjemne zapachy. Na koniec wystarczy dokładne odkurzenie.

Odwracanie

Odwracanie podłoża, na jakim śpimy jest dodatkowym elementem, jaki dobroczynnie wpływa na materace piankowe. Pozwala to na oddychanie wypełnieniom znajdującym się od wewnątrz, tym samym wydłużając jego żywotność.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *