Jak dbać o higienę w podróży?

Codzienna jazda samochodem, podróż pociągiem, a także piesze wędrówki wymagają od nas szczególnego dbania o higienę, gdyż w takich momentach nie mamy możliwości skorzystania z łazienki, a tym samym z prysznica czy wanny. Poza tym podróżowanie niesie ze sobą wiele zagrożeń, ponieważ poprzez problemy z higieną możemy nabawić się np. problemów z grzybicą. Na szczęście na rynku istnieją pewne metody, które podwyższą komfort Twojej podróży. Wszystkie produkty na pewno zmieszczą się do torby podróżnej, walizki, a nawet plecaka. Jak dbać o higienę w podróży? O tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Dlaczego higiena w podróży jest tak ważna?

W zasadzie nie jest ważne, czy się podróżuje, a jeśli tak, to ile trwa taka wyprawa, ponieważ higiena zawsze była, jest i będzie jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Mycie rąk, ciała, miejsc intymnych oraz zębów sprawia, że innym osobom lepiej spędza się z nami czas, a my czujemy się bardziej komfortowo. Niestety, w podróży nie zawsze jest czas, aby zatrzymać się w hotelu i skorzystać łazienki, a publiczne toalety są pełne wirusów oraz bakterii, które mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Co można więc zrobić w takiej sytuacji?

Co warto spakować do torby podróżnej?

Pakując się na jakikolwiek wyjazd nie powinno się zapomnieć o ważnym aspekcie, jakim jest higiena. Nie chodzi tutaj o dziesiątki kosmetyków do makijażu, które mają zakryć występujący problem, bo nie jest to najistotniejsze. Zamiast brać wszystkie kosmetyki, które posiadasz, lepiej zakup lub weź z domu te najpotrzebniejsze preparaty. Coraz więcej firm oferuje tak zwane wielorazowe artykuły higieniczne jako zestawy podróżne, dzięki którym w łatwy i szybki sposób będzie można zadbać o swoją higienę. Są to między innymi nawilżane chusteczki z płynem antybakteryjnym oraz specjalny rodzaj mokrego papieru toaletowego. Dodatkowo bardzo często substancja, którą nawilżane są tego typu produkty jest zapachowa, dlatego nie tylko brud znajdujący się na skórze zostanie usunięty, ale też częściowo pozbyć się można nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo warto także mieć ze sobą szczoteczkę z pastą do zębów, butelkę wody oraz antyperspirant. 

Higiena rąk w podróży 

Dłońmi wykonuje się najwięcej czynności, dlatego są one narażone na wszystkiego typu bakterie oraz wirusy, które mogą na nich osiąść. W podróży jest jeszcze gorzej, gdyż nie mamy stałego dostępu do wody oraz mydła. Na szczęście w obecnych czasach szczególnie w dobie pandemii istnieją zamienne środki dla wody i mydła są to żele antybakteryjne oraz mokre chusteczki. Warto dodać, że możemy je spokojnie używać bez wody. Są one przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wystarczy znaleźć produkt, który będzie spełniał nasze oczekiwania. 

Podróż a higiena twarzy 

Świeża skóra twarzy to podstawa, szczególnie gdy jest się w długiej podróży, ponieważ ma to duży wpływ na komfort i samopoczucie. Z tego powodu warto mieć zapasową paczkę mokrych chusteczek, która pozwoli uporać się z brudem znajdującym się na twarzy. Można mieć też przy sobie krem do twarzy oraz krem do opalania z filtrem UV. 

Higiena jamy ustnej w podróży

Jest to kolejny ważny aspekt, ponieważ lepiej kupić pastę i szczoteczkę do zębów za około 20 zł niż wydać sporą sumę pieniędzy na wizyty u dentysty. Poza tym gdy często nie myje się zębów, to zalegający kamień może zacząć przeszkadzać, a pozbycie się go nie będzie wcale takie łatwe. Co ułatwi higienę jamy ustnej w podróży? Bardzo często są to jednorazowego użytku szczoteczki do zębów wraz z dołączoną małą tubką pasty do zębów, a czasami nawet i z płynem, który pozwala zachować świeży oddech oraz pozbyć się resztek pasty bez użycia wody. Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma się takiej szczoteczki? Wtedy można skorzystać z najstarszej metody, którą jest zjedzenie jabłka lub cytryny, ponieważ składniki zawarte w tych owocach oczyszczają zęby. Jednak nie można polegać tylko na tej metodzie i po przybyciu do miejsca docelowego, jeśli jest taka możliwość, należy jak najszybciej umyć zęby. 

Higiena miejsc intymnych w podróży 

W podróży jest to niezwykle trudne zadanie, ponieważ w pojeździe jest niewiele miejsca. Po drugie nie zawsze chcemy się przy kimś rozbierać ze względu na odczuwany dyskomfort. Pomijanie czyszczenia tego typu miejsc może doprowadzić do zakażenia, pieczenia skóry, a nawet do najgorszego powikłania, jakim jest zapalenie skóry. Istnieją jednak chusteczki z przeznaczeniem do miejsc intymnych – wystarczy tylko zatrzymać się na stacji lub parkingu, gdzie jest dostęp do łazienki. Z pomocą takich środków higieny intymnej szybko można odświeżyć te delikatne miejsca.

Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

  • Oliwia pisze:

    W podróży zawsze mam ze sobą taki mały płyn do płukania ust (oczywiście oprócz szczoteczki) i nawilżany papier z opharm – już nie raz ratowały mi dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *