Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne – które wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych znacznie poprawia komfort życia, zwłaszcza tym osobom, które uwielbiają aktywności fizyczne czy eksperymenty z makijażem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, które dobiera się ze względu na różne kryteria, np. wady refrakcji, czasu użytkowania lub ceny. Wielu nowych użytkowników boryka się z problemem wybrania idealnych soczewek, które spełnią ich wszystkie oczekiwania. Kto powinien sięgnąć po soczewki jednodniowe, kto po dwutygodniowe, a kto po miesięczne?

Soczewki jednodniowe – plusy i minusy

Jedne z najchętniej wybieranych soczewek na rynku, czyli soczewki jednodniowe, przypadną do gustu większości użytkowników. Są cieńsze od soczewek miesięcznych, a zakładając co rano nową parę doświadcza się efektu odświeżenia. Soczewki jednodniowe pakowane są w pojedyncze pojemniki, najczęściej po 30 sztuk w jednym opakowaniu. Przeznaczone są do użytku jednorazowego, do noszenia w ciągu dnia, od rana do wieczora do 12 godzin. Przypadkowe lub sporadyczne drzemki w soczewkach jednodniowych nie powinny stanowić większego problemu, ale nie można w nich spać ani nosić dłużej niż przez 1 dzień. Zdecydowanym plusem tego produktu jest wygoda i łatwość użytkowania, ponieważ nie trzeba się martwić o żadne dodatkowe akcesoria. Wystarczy przed aplikacją umyć ręce i założyć je na oko, co trwa kilka sekund. Po soczewki jednodniowe chętnie sięgają sportowcy, zwłaszcza ci, którzy uprawiają sporty wodne – można ich używać do pływania, w parze z okularami pływackimi. To także dobra opcja dla tych, którzy wybierają noszenie soczewek wyłącznie na wyjątkowe okazje, takie jak wesele czy uroczystości rodzinne. Kolejną grupą, do której skierowane są soczewki jednodniowe, to alergicy, przy czym należy mieć na uwadze, że alergie na kurz, roztocza i grzyby są przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Jednak ci, którzy są uczuleni na pyłki, po konsultacji z lekarzem okulistą mogą sięgnąć po soczewki jednodniowe. Warto dodać, że obecnie na rynku są dostępne soczewki wykonane z dwóch rodzajów materiałów – hydrożelu lub silikonu hydrożelowego, więc osoby uczulone na silikon mogą sięgnąć po soczewki jednodniowe hydrożelowe. Jakie są minusy soczewek jednodniowych? Przede wszystkim większa ilość opakowań, co za tym idzie, są mniej przyjazne środowisku. Także ich cena jest wyższa w porównaniu do soczewek miesięcznych.

Soczewki dwutygodniowe – kiedy je wybrać?

Concept of contact lenses for eyes, health care

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą się przekonać do soczewek jednodniowych, ale potrzebują częściej wymieniać soczewki na oku, są właśnie soczewki dwutygodniowe. Część z nich można nosić w tzw. trybie przedłużonym do 7 dni, co oznacza, że nie ma potrzeby ich ściągania przez cały ten czas. Może to więc być idealna opcja dla osób udających się na urlop i podróżników. Trzeba mieć jednak świadomość, że noszenie soczewek na oku przez 24 godziny nie jest najzdrowszym rozwiązaniem dla oka, dlatego co jakiś czas warto zdjąć soczewkę, przepłukać płynem i odstawić do pojemniczka na kilka godzin. Jeśli jednak decydujecie się na soczewki dwutygodniowe od czasu do czasu, nie ma takiej potrzeby.

Soczewki miesięczne – klasyk wśród soczewek

To właśnie soczewki miesięczne są najbardziej popularne wśród użytkowników. Większość z nich przeznaczona jest do noszenia w trybie dziennym, czyli od rana do wieczora, do 12 godzin użytkowania. Na rynku można spotkać także soczewki całodobowe, które można nosić nieustannie do 30 dni i nocy. Jednak standardowe soczewki miesięczne to zdrowszy wybór, a w dodatku najtańszy i najłatwiej dostępny. Jeśli zdecydujecie się na noszenie soczewek miesięcznych, podobnie jak w przypadku dwutygodniowych, należy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, czyli płyn do soczewek, pojemnik na przechowanie i krople nawilżające, oraz trzymać się ściśle zasad ich pielęgnacji.

Warto wiedzieć, że soczewki (tak samo, jak i okulary korekcyjne) są wyrobem medycznym, więc przed dopuszczeniem ich na rynek przechodzą setki testów i badań. Aby dobrać dla siebie idealną parę należy przede wszystkim udać się na konsultację do specjalisty – optometrysty, który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, zbada narząd wzroku i dopasuje soczewki.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *