Otyłość to jeszcze większe niż nadwaga zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Kiedy osoba, która ma wiele nadmiernych kilogramów postanawia zmienić swoje życie, zastanawia się w jaki sposób ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić.
Duża nadwaga to przede wszystkim ogromne obciążenie dla stawów, ale także układu sercowo – naczyniowego oraz słaba kondycja. Odchudzanie będzie więc wyglądało troszkę inaczej niż w przypadku osoby, która ma tylko kilka czy kilkanaście zbędnych kilogramów. Na pewno warto zmienić dietę. Można także zakupić suplementy wspomagające walkę z kilogramami. Można je nabyć na przykład na stronie: https://www.trec.pl/. W kwestii ćwiczeń najlepiej poradzić się profesjonalisty, na przykład lekarza, dietetyka czy trenera osobistego.
Umiarkowana intensywność
Na samym początku słaba kondycja na pewno nie będzie pozwalała na forsowne ćwiczenia. Nie byłoby to także rozsądne. Wystarczy więc wprowadzić 3 lub 4 spacery tygodniowo. Później można tę liczbę zwiększać, dopasowujac także długość i intensywność spacerów do swoich sił. Dopóki otyłość jest znaczna raczej lepiej wykluczyć bieganie czy jazdę na rowerze. Będzie to zbyt mocne obciążenie dla stawów, a ponadto taki wysiłek może spowodować problemy z sercem i znaczny wzrost ciśnienia. Doskonałe jest z kolei pływanie, ponieważ nie obciąża stawów. Basen i spacer mogą być więc swoimi zamiennikami. Oczywiście ruch jest uzupełnieniem zdrowej, zbilansowanej i dostosowanej do potrzeb pod względem kalorycznym diety.
Jak dbać o stawy?
Priorytetem podczas wykonywania ćwiczeń powinno być ich jak najmniejsze obciążenie. Dlatego nim zacznie się ćwiczyć, warto zgubić chociaż kilkanaście kilogramów tylko z zastosowaniem samej diety. Każdy kilogram mniej to mniejsze obciążenie. Ćwiczenia można też wykonywać na siedząco. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów. Zagrożeniem dla stawów są wszelkie intensywne ćwiczenia jak tabata czy zumba. By nie doznać kontuzji, która osobę otyłą nieruchomi na dłuższy czas, lepiej wybrać aerobik w wodzie czy delikatne ćwiczenia rozciągające. Trening powinien być wykonywany regularnie, nawet codziennie. Na początku wystarczy nawet 15 minut. Z czasem ciało przyzwyczai się do większej dawki ruchu, a im więcej kilogramów spadnie, tym bardziej intensywne ćwiczenia będzie można wykonywać.
Stała kontrola lekarza
Twój lekarz powinien wiedzieć, że zaczynasz ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Będzie mógł monitorować postępy, ale także samopoczucie swego pacjenta. Szczególnie osoby, które mają problemy z sercem czy ciśnieniem, powinny dbać o regularne kontrole lekarskie. Najlepiej także skorzystać z pomocy dietetyka, ponieważ samodzielnie bardzo trudno jest ułożyć zbilansowaną dietę, szczególnie jeżeli nie ma się w tym względzie doświadczenia. Dietetyk będzie też swego rodzaju motywatorem. Dobrze jest mieć świadomość, że ktoś jeszcze czuwa nad naszymi postępami i zdrowiem oraz będzie sprawdzał to, co jemy każdego tygodnia i czy trzymamy się zaleceń. Taka pomoc jest niezwykle ważne zwłaszcza dla osób, które mają słabą wolę i brak im wewnętrznej motywacji.