Femtolasik – nowoczesna metoda do usuwania wad wzroku

Z roku na rok wzrasta liczba osób z wadami wzroku, które chcą się podać jego laserowej korekcji. Tym bardziej, że pojawiają się coraz nowsze i efektywniejsze metody takiego zabiegu. Należy do nich Femtolasik, która jest unowocześnioną wersją metody Lasik, znanej już w latach 90. ubiegłego wieku.

Bez okularów i szkieł

Laserowa korekcja wzroku poprawia komfort życia. Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba po niej nosić już okularów lub soczewek kontaktowych, a metoda Femtolasik pozwala zarówno na skorygowanie krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Są jednak pewne uwarunkowania do jej stosowania. Może być wykorzystana przede wszystkim u pacjentom, u których wada krótkowzroczności nie przekracza –10 doptrii, dalekowzroczności +6 doptrii  a astygmatyzmu 6 dioptrii.

Zabieg metodą Femtolasik nie trwa dłużej niż 30 minut. Do oczu podaje się krople znieczulające. Gdy zaczną one działać, przy pomocy lasera femtosekundowego odcinany jest płatek rogówki. Ten laser jest znacznie bardziej precyzyjny i dokładniejszy, niż urządzenia stosowane w metodzie Lasik.

Bezpieczny zabieg

Kolejnym krok to użycie lasera excimerowego. To dzięki niemu przywraca się rogówce odpowiedni kształt. Jego działanie polega na emitowaniu krótkich pulsów świetlnych. Ich długość i moc zależy od tego, jak poważna jest korygowana właśnie wada wzroku. Działanie tego lasera sterowane jest komputerowo. To gwarantuje całkowite bezpieczeństwo zabiegu. Nie ma możliwości popełnienia błędu. Między inny dlatego, że współczesne urządzenia mają wiele dodatkowych zabezpieczeń, które w przypadku stwierdzenie jakichkolwiek nieprawidłowości wyłączają laser i tym samym przestaje on wysyłać kolejne pulsy.

Dużo odpoczywać i spać

Efekty tego zabiegu są długotrwałe. Ale żeby rzeczywiście można było długo cieszyć laserową korekcją wzroku, trzeba ściśle wykonywać polecenia lekarza i dbać o higienę. Przede wszystkim opatrunek, który jest zakładany bezpośrednio po zabiegu, musi pozostać na gałce ocznej przez trzy dni.

Przez 48 godzin po zastosowaniu metody Femtolasik nie można również męczyć wzroku czytaniem, korzystaniem z komputera lub patrzeniem w ekran telefonu. Nie jest także wskazane oglądanie telewizji. Najlepszą rekonwalescencją po laserowej korekcji wzroku jest odpoczynek i sen. Oczu w żadnym wypadku nie można również dotykać, naciskać i pocierać. Tym bardziej myć ich pod bieżącą wodą.

Pełne efekty korekcji wzroku metoda Femtolasik uzyskuje się dopiero po około 3 miesiącach. Dlatego w tym czasie trzeba unikać czegokolwiek, co mogłoby negatywnie wpływać na zabieg. Najlepiej na co najmniej kilka tygodni zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Kilka miesięcy po zabiegu nie można opalać się oraz kąpać w basenach lub otwartych zbiornikach wodnych. Panie przez kilka tygodni powinno się również unikać malowania oczu.


Niestety po zabiegu mogą pojawić się również pewne skutki uboczne. Oczy mogą boleć lub łzawić. Może pojawić się równie natarczywe uczucie suchości. Trzeba wtedy zażywać środki przeciwbólowe i przede wszystkim używać przepisanych przez lekarza kropli do oczu z antybiotykiem i kropli nawilżających.

Więcej informacji o tej metodzie usuwania wad wzroku znajdziecie na https://blikpol.pl/femtolasik.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *