Ekspres ciśnieniowy automatyczny, kolbowy czy przelewowy – który wybrać?

Rynek ekspresów do kawy oferuje naprawdę szeroki wybór produktów. Masz do wyboru między innymi urządzenia ciśnieniowe z wbudowanymi młynkami, ekspresy kolbowe, a także wersje przelewowe. No ale który wybrać?

Ekspresy przelewowe

Najprostszy ekspres do kawy to ekspres przelewowy. Przyrządzisz dzięki niemu coś na kształt kawy „sypanej”, „po turecku”, ale w wersji bez fusów. Urządzenie to charakteryzuje się bardzo prostą budową. Posiada duży zbiornik na wodę, pojemnik na kawę, miejsce na filtr, dzbanek oraz płytę grzewczą. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Należy po prostu wsypać mieloną kawę do pojemnika z filtrem i wcisnąć przycisk. Kawa zostaje w tym momencie zalana wrzątkiem, a w dzbanku zbiera się gotowy napój. Niewątpliwą zaletą ekspresów przelewowych jest niska cena i nieskomplikowany mechanizm obsługi. Trzeba jednak podkreślić, że ten ekspres do kawy wymaga użycia mielonej kawy. Jeżeli zatem lubisz kawę z prawdziwych ziaren, należy dodatkowo wyposażyć się w specjalny młynek. No i ten sposób parzenia powoduje, że kawa zawiera więcej toksyn i kofeiny.

Ekspresy kolbowe

Fani czarnego trunku stawiają jednak częściej na ekspresy ciśnieniowe. Na stronie https://www.konesso.pl znajdziesz zarówno wersje automatyczne, jak i półautomatyczne. Te drugie to tak zwane ekspresy kolbowe. Taki ekspres do kawy sam podgrzewa wodę, która potem pod ciśnieniem przechodzi przez kawę i tworzy gotowy napój, który trafia bezpośrednio do filiżanki. Z takim ekspresem przygotujesz nie tylko klasyczne espresso, ale i nieco bardziej wymagające odmiany kawy, jak chociażby profesjonalne cappuccino. Z reguły ekspresy kolbowe wyposażone są bowiem w specjalną dyszę, która umożliwia spienienie mleka. Wadą tych modeli jest jednak konieczność użycia zmielonej kawy. Jeżeli wiec zależy Ci na parzeniu kawy prosto z ziaren, musisz dodatkowo zakupić odpowiedni młynek. Ekspres do kawy w wersji kolbowej jest jednak tańszy od swoich automatycznych odpowiedników.

Ekspresy automatyczne

No i wreszcie pozostają ekspresy automatyczne, które uchodzą za najlepsze w świecie urządzeń do parzenia kawy. Warto postawić na te, z wbudowanym młynkiem. Wówczas robienie kawy zajmie co najwyżej kilkanaście sekund. Po prostu wsypujesz ziarna kawy do młynka, wlewasz wodę do zbiornika, a przy użyciu jednego guzika zyskasz przepyszne espresso, cappuccino, latte lub inną, ulubioną kawę. Te ekspresy mają najbardziej złożoną budowę. To powoduje, że niestety wyższe są ich koszty eksploatacji. Raz na jakiś czas trzeba zrobić ich przegląd i odkamienić. Mają też więcej elementów, które mogą się zwyczajnie zepsuć. No i odstraszająca może być cena. Za porządny ekspres do kawy zapłacisz nie mniej niż dwa tysiące złotych. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne zapewniają jednak niepowtarzalne wrażenia.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *