Na co zwrócić uwagę podczas zakupu klatek dla papug?

Aby zapewnić papudze codzienny komfort i poczucie bezpieczeństwa, klatka, którą wybierzemy, powinna spełniać kilka istotnych warunków. Dobór tego typu wyposażenia będzie kluczowy dla naszego skrzydlatego pupila, ale i dla nas, jeśli chcemy wygodnie i bez ograniczeń podziwiać tego wyjątkowego ptaka. Odpowiednio dobrana klatka pozwoli dodatkowo na sprawniejszą, codzienną opiekę nad papużką, m.in. jej karmienie, czy utrzymanie klatki w czystości. Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem klatki dla papugi, aby wybrać naprawdę dobrze?

Wielkość klatki to podstawowe kryterium

O tym, jakie rozmiary będzie miała klatka, decyduje w znacznej mierze gatunek papugi, a konkretnie jej wielkość. My znaleźliśmy wyposażenie dedykowane mniejszym, średnim oraz dużym papugom na https://parrotplanet.pl/pl/c/MONTANA/247 . Poszczególne klatki uwzględniają tutaj potrzeby różnych gatunków. Papużka falista będzie bowiem wymagała mniej przestrzeni, niż nimfa, czy też duże ara, żako lub kakadu.

Pamiętajmy, że papuga powinna czuć się w swojej klatce swobodnie. Dlatego klatka musi być co najmniej 5 razy szersza niż długość (wysokość) ptaka. Jeśli planujemy codzienną aktywność papugi poza klatką (swobodny lot po mieszkaniu), możemy zdecydować się na wyposażenie o mniejszych rozmiarach, choć i tak optymalnym rozwiązaniem będzie większa klatka gwarantująca papudze poczucie swobody i komfort, niezależnie od okoliczności.

Jeśli mamy wątpliwości co do potrzebnej wielkość klatki, najlepiej zaopatrzyć się w dobrym sklepie, który oferuje klatki dedykowane konkretnych gatunkom.

Kształt klatki to nie tylko estetyka

Najpopularniejsze klatki dla papug to te prostokątne i kwadratowe. Mogą być zamknięte sklepieniem prostym lub też w formie łuku bądź skośnego,ażurowego dachu. Wybór powinien być tutaj podyktowany przede wszystkim naszymi indywidualnymi preferencjami. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, w którym stanie klatka, i jego ewentualne ograniczenia. Na uwagę zasługują z pewnością klatki ze zdejmowanym, pełnym dachem, który zapewnia papudze ochronę przed słońcem, gdy zdecydujemy się postawić klatkę na zewnątrz.

Kształt klatki jest w głównej mierze kwestią estetyki i naszych oczekiwań w tym zakresie, należy jednak pamiętać, że klatki o okrągłej podstawie ze zbiegającymi się ku górze coraz ciaśniej prętami to kiepskie rozwiązanie. Taka konstrukcja może być dla papugi po prostu niebezpieczna.

Szczegółowe elementy i materiały, z których jest wykonana

Stal nierdzewna oraz mosiądz to najpopularniejsze materiały, z jakich produkowane są klatki dla papug. Rozwiązania te są nie tylko trwałe, ale i w pełni bezpieczne dla ptaków, a przy tym prezentują się bardzo estetycznie. Stalowa lub mosiężna klatka zachowa świetną kondycję i wygląd przez naprawdę długi czas.

Wybierając wyposażenie zwróćmy uwagę na to, jaką farbą jest pokryte. Ważne, aby powłoka wierzchnia nie zawierała cynku ani ołowiu, które są niebezpieczne dla zwierząt.

Komfort papugi, a przy okazji naszą wygodę jej hodowania zapewni odpowiednie wyposażenie klatki. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wysuwana kuweta, którą zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Miski na pokarm i wodę dobrze, aby były wykonane ze stali, a żerdki z naturalnego drewna. Obowiązkowym elementem wyposażenia będzie kostka sepii dostarczająca papudze wapnia i umożliwiająca czyszczenie dzioba. Nie możemy zapominać także o zabawkach. Papugi to bowiem inteligentne patki, które uwielbiają się bawić!

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *