Jest połączeniem prostoty z oryginalnością, synonimem ładu, harmonii i wyciszenia. Mowa o ekologicznym trendzie w aranżacji mieszkań i domów, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w architekturze wnętrz.
Wśród miejskiej zabudowy, daje poczucie bliskości z naturą, zapewne dlatego często bywa utożsamiany ze stylem rustykalnym, oficjalnie zaś uchodzi za jego odmianę. Czerpie z niego elementy naturalne. Stąd tak wiele w ekologicznych aranżacjach przedmiotów z wełny, kamienia, ceramiki, bambusa, a przede wszystkim z drewna, najlepiej pochodzącego z rodzimych źródeł. To właśnie ten ostatni surowiec stanowi podstawę dla ekownętrza. Ma to cenny aspekt praktyczny – obecne w domu drewno neutralizuje niektóre substancje toksyczne w powietrzu oraz reguluje wilgotność otoczenia, przyczyniając się do poprawy samopoczucia mieszkańców.
Wpływy rustykalne
Nie da się jednak ukryć, że nie mniejszą rolę przy wyborze ekologicznej aranżacji odgrywają walory estetyczne. Drewniana, czasem bambusowa podłoga nadaje pomieszczeniom ciepły i naturalny charakter. Doskonale komponuje się z pozostałymi elementami wystroju, których dobór i wygląd w dużej mierze zależy od inwencji projektującego. Styl eko otwiera bowiem przestrzeń dla wyobraźni, pozwalając jej nadać drugie życie starym i zniszczonym meblom lub zbudować je od podstaw. Do konstrukcji sprzętów najlepiej wykorzystać palety, które odpowiednio ułożone mogą zamienić się w sofę, łóżko lub stół. Następnie wystarczy pokryć je materacem i miękkimi poduszkami, w jasnych odcieniach lub z rustykalnym wzorem, by zamieniły się w wygodne i niebanalne miejsce do odpoczynku.
Skandynawski minimalizm
Pomieszczenie – poza podstawowym umeblowaniem – wypełniają zwykle drobne elementy dekoracyjne, na przykład ceramiczne ozdoby, wyroby z wikliny czy rattanu. Nie jest ich jednak zbyt wiele, ekotrend ceni sobie bowiem prostotę i minimalizm, przez co blisko mu do stylu skandynawskiego. Wnętrze ma być przestronne, dawać poczucie swobody, wolności i świeżości. Stąd upodobanie do dużych okien, pozbawionych rolet i ciężkich kotar, utrudniających przepuszczanie światła. Wrażenie jasności jest dodatkowo spotęgowane przez pastelowe barwy ścian, utrzymane w tonacji szarości, bladego błękitu, łagodnych zieleni czy jasnobrązowego piasku.
Więcej niż moda
Ekotrend w aranżacji wnętrz to, parafrazując popularne powiedzenie, nie tylko moda, to styl życia. Dlatego warto zadbać o to, by nie był jedynie fasadowy, pozorny, ale niósł za sobą głębszą ideę. Poza dbałością o ekologiczny, estetyczny wygląd, powinno się zatem pamiętać o podstawowych zasadach ochrony środowiska, takich jak oszczędzanie wody i prądu. Przy wyborze farb dobrze zwrócić uwagę, czy mają one zmniejszoną ilość lotnych związków organicznych oraz sprawdzić, czy drewniane elementy są opatrzone certyfikatem FSC – gwarantującym, że surowiec pochodzi z lasu zarządzanego zgodnie z zasadami ekologii.
Tekst: Dominika Prais