Łazienka to miejsce, w którym spędzamy codziennie określoną ilość czasu w trosce o urodę, higienę i zdrowie naszego organizmu. Twarda woda, mydło, pasta do zębów, szampon i inne używane codziennie kosmetyki w trakcie wykonywania zabiegów higienicznych osadzają się na podłodze, ścianach, i sprzętach łazienkowych. Plamy po twardej wodzie, kosmetykach, tworzące się z czasem osady kamienia, naloty pleśni lubiącej wilgotne środowisko i inne widoczne ślady naszej działalności powodują, że nasza przytulna łazienka wymaga odświeżenia i usunięcia zanieczyszczeń.
Występuje paradoks: oczyszczamy nasze ciało a jednocześnie zanieczyszczamy nasze środowisko naturalne. Większość popularnych środków ułatwiających utrzymanie czystości zawiera w swym składzie: detergenty, chloroform, enzymy, związki powierzchniowo czynne, fosforany, alkohole, stabilizatory i inne.
Domowa ekologia, czyli co do czego dodać, żeby zadziałało i nie szkodziło?
Dla koncernów chemicznych najważniejszy jest efekt działania przekładający się na wzrost sprzedaży, dlatego w środki czystości pakowano całą tablicę Mendelejewa. W końcowym efekcie wszystko „to” poprzez ścieki, rzeki ląduje w Bałtyku. Trendy ekologiczne spowodowały włączenie myślenia. Ludzie wyszukiwali w produktach używanych powszechnie w gospodarstwie domowym, substancji pomocnych w efektywnym usuwaniu uciążliwych zanieczyszczeń. Ze wszystkich ekologicznych produktów czyszczących wyodrębniono dwa niezawodne środki: soda oczyszczona i ocet. Są nieszkodliwe, tanie, dostępne i skuteczne.
Soda oczyszczona doskonale sprawdza się jako środek myjący, ma właściwości czyszczące i zmiękczające, skuteczna w walce z kamieniem i brudem. W połączeniu z wodą tworzy pasty czyszczące. Można szorować lub pozostawić na kilka minut i przetrzeć wilgotną szmatką.
Ocet jest biodegradowalny i nietoksyczny, pomaga usunąć tłuszcz i pleśń, usuwa resztki mydła i kamień. Kwas octowy zabija bakterie chorobotwórcze nadaje się więc do dezynfekcji.
Wróćmy do łazienki. Płytki ceramiczne najlepiej wyczyścić mieszaniną wody i octu (pół na pół) z dodatkiem amoniaku ewentualnie boraksu. Pleśń w zakamarkach na fugach i silikonie można wyczyścić wodą z octem. Baterie łazienkowe czyścimy octem po odpowiednim rozcieńczeniu. Ocet i soda są niezastąpione w oczyszczeniu odpływów wody. Podłoga w łazience, fugi do czyszczenia niezastąpiona jest mieszanina octu, sody i soli. Jak widać podstawą do wszelkiego rodzaju ekologicznych, domowych środków czystości są: woda, ocet i soda oczyszczona.
Jak szybko, tanio i ekologicznie posprzątać łazienkę?
Można samodzielnie przygotować ekologiczne Najlepsze środki czystości wykorzystując ocet, sodę i inne składniki. Wykorzystanie tych mieszanin w trakcie porządków często wiąże się jednak ze specyficznym, trudnym do usunięcia zapachem octu. Najefektywniejszym sposobem będzie wykorzystanie dopracowanych produktów marki Ludwik Ekologiczny polskiej produkcji. Zawierają one w swym składzie ww. składniki naturalnego pochodzenia plus środki zapewniające kojący zapach. Są tanie i w pełni ekologiczne.