Jadalnia szyta na miarę

Kiedyś cała rodzina do wspólnych posiłków zasiadała przy stole w kuchni. Dziś na porządku dziennym są jadalnie. Czy można ją urządzić nawet w mieszkaniu w blokach? Oczywiście! Podpowiadamy, jak wybrać meble do jadalni i elementy dekoracyjne, aby miejsce to zawsze tętniło życiem i sprzyjało rodzinnym spotkaniom.

W mieszkaniu w bloku…

W błędzie są wszyscy ci, którzy uważają, że jadalnię można urządzić tylko w domu o wielkim metrażu. Nie musimy przecież stawiać ogromnego stołu otoczonego mnóstwem krzeseł. Wystarczy więc, że wygospodarujemy niewielką przestrzeń w kuchni bądź salonie, która spełni jej zadanie. Efekt wyraźnego podziału uzyskamy dzięki kontrastom kolorystycznym, odpowiedniemu oświetleniu i dodatkom. Nie bójmy się eksperymentować. Jeśli mamy jasne ściany w całej kuchni, tę tworzącą jadalnie pomalujmy na przykład na czarno. Będzie ona stanowić idealne tło dla mebli do jadalni szczególnie w białych kolorach. A skoro już o tym mowa – najważniejszymi elementami tej przestrzeni są oczywiście stół i krzesła. Bez nich nie ma ona racji bytu. W przypadku małych pomieszczeń najbardziej sprawdzą się stoły okrągłe – nie mają kątów, ostrych krawędzi i są bardziej ustawne. Dobrym wyborem będą również te prostokątne i wąskie. Do nich najlepiej dobrać niewielkie siedziska, które – w momencie, gdy z nich nie korzystamy – będzie można wsunąć pod stół. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy można wygodnie usiąść lub wstać od stołu. Podczas wybierania poszczególnych elementów wyposażenia, kierujmy się minimalizmem – unikajmy dodatkowych dekoracji, które zabierają przestrzeń. W blokach przecież każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Alternatywą w małych pomieszczeniach może być stworzenie kuchennej wyspy. Wśród nowoczesnych mebli do jadalni znajdziemy ogromny wybór hokerów, które w takim przypadku będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli natomiast uważamy, że nasza kuchnia ma za mały metraż, możemy stworzyć jadalnię w salonie. Starajmy się jednak, aby była ona zlokalizowana jak najbliżej kuchni. Dzięki temu wnętrze naszego mieszkania będzie sprawiać wrażenie uporządkowanego.

…i w domu

W przypadku domów mamy o wiele większe pole manewru. W nowoczesnych projektach dominuje trend łączenia ze sobą kuchni i jadalni, bądź jadalni i salonu. Niejednokrotnie zdarza się, że te trzy pomieszczenia stanowią jedną, integralną przestrzeń, nie oddzieloną żadnymi ścianami. Jeśli zamierzamy często u siebie kogoś gościć, postawmy na duży, solidny, drewniany – najlepiej oczywiście rozkładany – stół. Do codziennych posiłków wystarczy wersja podstawowa, ale w przypadku przyjęć, świąt czy innych okazji dodatkowa powierzchnia będzie „jak znalazł”. Do tego dobierzmy obowiązkowo wygodne krzesła. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią, poza stołem i krzesłami, możemy pozwolić sobie na gotowy zestaw mebli do jadalni, gdzie będziemy na przykład przechowywać zastawę. Wcześniej jednak zastanówmy się, jaki styl preferujemy – nowoczesny, klasyczny, minimalistyczny, skandynawski, rustykalny, a może glamour? Będzie to miało największe znaczenie przy wyborze wyposażenia. Meble do jadalni klasyczne to coś dla fanów tradycyjnego ładu i porządku. Z kolei nowoczesne zestawy polecamy np. tym, którzy lubią styl industrialny.  

Zobacz pełną ofertę mebli do jadalni w sklepie meblowym https://zona-design.pl/meble/do-jadalni/

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *