E-recepta online: najważniejsze pytania i odpowiedzi

zdjecie publikacja 49110 magazynkobiet.pl

Od 8 stycznia 2020 roku recepty są obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej, co umożliwia kontrolę nad prawidłowością działań medycznych. E-receptę można otrzymać w trakcie wizyty stacjonarnej lub konsultacji online. Jak to wygląda w praktyce?

Kończą Ci się leki? A może źle się czujesz? Halomed to platforma telemedyczna oferująca konsultacje i porady lekarskie w formie rozmowy telefonicznej, czatu lub wideorozmowy. Oprócz pomocy pacjenci mogą otrzymać też e-receptę, e-zwolnienie czy e-skierowanie, w zaledwie kilkanaście minut. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące e-recepty online.

Jak uzyskać e-receptę przez Internet?


Wystarczy wybrać odpowiedniego specjalistę, dogodną formę konsultacji oraz termin, a następnie opłacić usługę. Wystawiona e-recepta online zawiera wszystkie niezbędne dane (m.in. nazwę, ilość opakowań i sposób dawkowania leku, datę wystawienia bądź datę realizacji „od dnia”) oraz jest podpisana popisem elektronicznym. Pacjent otrzymuje informacje o e-recepcie w postaci SMS-a z czterocyfrowym kodem dostępu lub e-maila z załączonym plikiem PDF oraz powiadomienia w aplikacji mobilnej mojeIKP.

To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego z dojazdem oraz wizytą w przychodni. Lekarze różnych specjalizacji jak np. interniści, ginekolodzy, stomatolodzy, pediatrzy czy psycholodzy dostępni są przez całą dobę, 7 dni w tygodniu (także w święta).

Czy e-recepta online jest legalna?


Oczywiście! E-recepta uzyskana poprzez zdalną konsultację medyczną jest tak samo ważna i honorowana w każdej aptece w Polsce, jak e-recepta wystawiona podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Kto może wykupić leki z e-recepty?


Przepisy prawa nie nakładają obowiązku osobistej realizacji e-recepty przez pacjenta. Może to zrobić również członek rodziny, bliski znajomy lub inna upoważniona osoba, dostarczając farmaceucie wymagane informacje tj. numer PESEL pacjenta oraz 4-cyfrowy kod dostępu.

Jak długo ważna jest e-recepta online?


Termin ważności e-recepty wynosi 30 dni od daty wystawienia (lub wyznaczonej daty realizacji). Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków, o których należy pamiętać. E-recepta na antybiotyk jest ważna 7 dni, natomiast na preparaty immunologiczne – 120 dni. W przypadku leków na choroby przewlekłe jak np. astma, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, e-recepta może być ważna przez rok, czyli 365 dni.

Ile kosztuje e-recepta przez Internet?


Ceny konsultacji lekarskiej z e-receptą online rozpoczynają się już od 59 zł. Warunkiem jej otrzymania jest dokładne wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Halomed, na podstawie którego specjalista podejmie decyzję o zasadności wystawienia e-recepty.

Na jednej e-recepcie online może być przepisany wyłącznie jeden lek, przy czym kilka jego opakowań. Warto tu zaznaczyć, że taka recepta musi zostać w całości zrealizowana w tej samej aptece.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *