Drugie życie stoczni

Stocznia ulica elektryków

Gdańskie tereny postoczniowe już dawno przestały być zamkniętą i niedostępną strefą, odgrodzoną od reszty miasta. Dziś to właśnie tutaj bije serce alternatywnego centrum rozrywkowego miasta. Koncerty, pokazy filmowe, festiwale i strefa food trucków to tylko niektóre z mnóstwa atrakcji, jakie znajdziemy na ulicy Elektryków i w 100czni.

Dać stoczniowym terenom drugie życie

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i tworzenie w ich miejscu nowoczesnych centrów rozrywkowych czy gastronomicznych to niezwykle popularny trend na całym świecie. W naszym kraju ta moda dopiero zaczyna się rozkręcać, choć chlubnych przykładów nie brakuje – choćby w Łodzi, gdzie Manufaktura czy Off Piotrkowska stały się ogólnopolskimi symbolami tego typu udanych przedsięwzięć. Gdańskie tereny postoczniowe to idealna przestrzeń dla podobnych działań.

Kilka lat temu Arkadiusz Hronowski, właściciel klubu B90, postanowił, że zamieni zaniedbaną uliczkę pomiędzy stoczniowymi halami w tętniącą życiem przestrzeń, gdzie będzie można wpaść na piwo, koncert lub imprezę. Dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że ten pomysł był prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Stanęły tu zbudowane z materiałów ze stoczniowego recyklingu meble miejskie i leżaki, ustawiono kilka kontenerów, w których funkcjonuje bar, sklepik z muzycznymi gadżetami, a na dachu miniscena, wydzielono przestrzeń dla foodtrucków. W niemal każdy weekend ulica Elektryków tętni życiem – przychodzą tu ci, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i spędzić wieczór w otoczeniu klimatycznych, stoczniowych dźwigów.

Alternatywna muzyka, alternatywne kino

Surowa postindustrialna przestrzeń to wymarzone miejsce do organizowania niebanalnych wydarzeń kulturalnych. Od kilku lat odbywa się tu festiwal Soundrive – choć kameralny, przez fanów muzycznej alternatywy uważany za jedno z najciekawszych tego typu wydarzeń w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w gdyńskim Parku Kolibki, a kolejne miały już miejsce w klubie B90 i przy ul. Elektryków. Organizatorzy, stawiając przede wszystkim na różnorodność prezentowanej muzyki, szybko zyskali uznanie w oczach miłośników niszowego grania, a Soundrive dziś cieszy się całkiem sporą grupą fanów, którzy co roku stawiają się na festiwalowych koncertach.

W tym roku swoją pierwszą odsłonę miała tutaj inna, bardzo ciekawa impreza – Festiwal Filmów Kultowych. Wydarzenie, przeniesione po 19 latach z Katowic, zostało ciepło przyjęte w nowym otoczeniu. Podczas 9 dni można było obejrzeć ponad 50 filmów, a w repertuarze znalazła się zarówno klasyka, jak i najgorsze filmy świata, prezentowane z myślą o tych, którzy kino lubią traktować z przymrużeniem oka.

Kultura i jedzenie w kontenerach

Kilka tygodni temu na postoczniowych terenach rozkwitła kolejna inicjatywa kulturalno-gastronomiczna. 100cznia, bo tak się właśnie nazywa, powstała w miejscu dawnego budynku Modelarni i składa się z siedemnastu kontenerów. W tym unikatowym miasteczku można spróbować ulicznego jedzenia i zapoznać się z pracami związanych z Trójmiastem artystów.

W tej chwili na terenie 100czni działa siedem punktów gastronomicznych. Można tu spróbować m.in. pysznej pizzy z pieca opalanego drewnem w Oliwie do ognia, sycylijski street food w Arancini czy wegetariańskie smakołyki w Sunrze. Organizatorzy wydzielili również strefę relaksu, gdzie można wypocząć na ustawionych na piasku leżakach i dmuchanych pufach.

100cznia to również miejsce dedykowane fanom muzyki alternatywnej – cyklicznie odbywają się tu koncerty, podczas których można zapoznać się z szerokim gatunkowym przekrojem: od elektroniki, muzyki gitarowej przez jazz po eksperymenty.

Nie ma wątpliwości, że zarówno ulica Elektryków, jak i 100cznia, to jedne z najciekawszych i najmodniejszych obecnie miejsc na kulturalnej mapie Trójmiasta. Klimatyczne, a jednocześnie niezobowiązujące, idealne na wieczorny wypad na drinka lub kolację. Postidustrialny krajobraz naprawdę potrafi zauroczyć – warto się o tym przekonać!

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *