Jak wybrać odpowiednie kapcie dziecięce do przedszkola?

W niemal każdym przedszkolu noszenie obuwia zmiennego jest obowiązkowe. Co więcej, dzieci powinny samodzielnie umieć ubrać, a także zdjąć buty, dlatego muszą być one dobrane odpowiednio do ich wieku i umiejętności. Ponadto kapcie dziecięce powinny być wygodne, elastyczne i nieograniczające ruchów. Czym się kierować przy ich wyborze?

Zapięcie ma znaczenie

Kapcie dziecięce, bez względu na to, czy będzie je nosił trzylatek, czy też sześciolatek, nie powinny być wiązane. Dobrym zapięciem jest rzep, odpowiednie będą również kapcie wsuwane. Nawet jeśli dziecko nabyło umiejętność wiązania sznurówek, to prawidłowe wykonanie tej czynności w przedszkolu może być nieco trudne, zwłaszcza jeśli maluch spieszy się na zajęcia bądź do wyjścia na podwórko. Jeśli dziecko ma stosunkowo szeroką stopę, możemy zdecydować się na kapcie dziecięce wsuwane – wtedy nie będzie ono miało żadnego problemu z ich prawidłowym założeniem.

Wygoda przede wszystkim

Czas spędzony w przedszkolu przepełniony jest aktywnością i zabawą, zatem dziecko powinno czerpać z niego jak najwięcej, nie martwiąc się o buty, w jakich chodzi. Warto wybierać obuwie dziecięce zmienne wygodne, elastyczne i nieograniczające ruchów malucha. Kapcie powinny być odpowiednio dopasowane do stopy – unikajmy modeli zbyt ciasnych bądź za dużych, które dla dziecka będą po prostu niekomfortowe. Kupowanie butów „z zapasem” nie ma większego sensu – o wiele lepiej za jakiś czas wymienić je na większe, zwłaszcza że cena kapci dziecięcych jest dosyć niska. W przypadku maluchów, które mają stwierdzoną wadę postawy czy problemy z prawidłowym poruszaniem się, warto zainwestować w specjalistyczne kapcie. Pamiętajmy, że dziecko spędza w przedszkolu kilka godzin dziennie, zatem przez ten czas musi mieć do swojej dyspozycji wygodne buty.

Wybór kapci, a wymogi przedszkola i dzieci

Przedszkola zwykle nie narzucają rodzicom, jakie kapcie dziecięce wybrać. Nauczyciele proszą jedynie, aby był to model, który dziecko potrafi samodzielnie założyć na stopę i zapiąć. Tymczasem większe wymagania mają sami zainteresowani. Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie dzieci lubią chodzić w butach w pomieszczeniach, dlatego warto postawić na kapcie do przedszkola, które same będą chciały ubrać. Dla dziewczynek odpowiednim wyborem będą kolorowe, najlepiej różowe motywy, tymczasem chłopcy wolą nieco bardziej stonowane kolory. Starszaki mogą wybierać obuwie we własnym zakresie, choć oczywiście rodzice muszą czuwać nad ich jakością. Przez to zwiększamy szansę na udane pierwsze dni w przedszkolu. 

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *