Dlaczego ważne jest dobre biuro rachunkowe dla salonu beauty?

Biuro rachunkowe dla salonu beuty

Salon piękności to niełatwy biznes. Trzeba mieć talent do zabiegów upiększających lub przynajmniej ogólną wiedzę na ich temat, smykałkę do prowadzenia firmy, dobry kontakt z klientami. Czego jednak nie trzeba posiadać to umiejętności księgowych – warto outsourcować usługi księgowe specjalistom. Dlaczego? Dlatego, że prowadzenie salonu beauty wiąże się ze spełnieniem wielu formalności i zwykły laik może nie podołać. Sprawdź, jak wygląda działalność salonu kosmetycznego od strony księgowej.

Salon beauty – jak funkcjonuje?

Salon beauty to miejsce prowadzone zazwyczaj przez wykształconą kosmetyczkę. Ten zawód można uprawiać mobilnie, dojeżdżając do domów klientów lub właśnie stacjonarnie, we własnym salonie. Przy otwarciu takiego salonu trzeba pamiętać o spełnieniu różnych wymogów formalnych, głównie sanitarnych, gdyż znajdują się tam urządzenia do zabiegów na twarzy i ciało. Ponadto, koniecznie jest prowadzenie działalności rejestrowanej, w wybranej formie prawnej.

Z dobrych wiadomości – zawód kosmetyczki nie jest regulowany, zatem tak naprawdę każdy może założyć salon beauty. Niekoniecznie ktoś z wykształceniem kosmetologicznym. Może to być osoba, która zajmie się tylko zarządzaniem salonem i nie będzie sama robiła zabiegów.

Jak założyć salon kosmetyczny?

By założyć salon beauty, przede wszystkim trzeba znaleźć właściwe lokum w dobrej lokalizacji. Można je wynająć lub kupić. Potem ważnym krokiem jest założenie działalności. W wypełnieniu wniosku o wpisanie firmy do rejestru możesz poprosić o pomoc księgową, jeśli masz wątpliwości. Z formalnych spraw istotne jest by wybrać dobry kod PKD, czyli określić rodzaj prowadzonej działalności. Dla zakładu kosmetycznego będzie to: 96.02 Z – fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.

Księgowe i podatkowe aspekty prowadzenia salonu beauty

Przy założeniu działalności trzeba wybrać daną formę prawną oraz opodatkowania, a także zdecydować co z VAT-em i pamiętać by zgłosić się do składek ZUS. Poniżej mały przegląd tego, z czym pod względem księgowo-podatkowym wiąże się prowadzenie salonu piękności.

Formy prowadzenia salonu kosmetycznego

Salon beauty możesz prowadzić pod dowolną formą prawną działalności, to jest:

  • Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli osoba fizyczna z wpisem firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  • Jako wspólnik spółki osobowej, jeśli zakładasz działalność z partnerem; w tym przypadku także dokonuje się wpisu do CEIDG.
  • Jako partner w spółce kapitałowej – to trudniejsza forma działalności, wymagająca prowadzenia pełnej księgowości i posiadania kapitału na start. Polecana dla firm, które planują spore obroty. Spółkę kapitałową jako osobowość prawną wpisuje się do Krajowego Rejestru Sądowego.

Forma opodatkowania dla salonów beauty

Kolejna decyzja, która czeka przyszłego właściciela salony kosmetycznego, to wybór formy opodatkowania. Trudno polecić jedną najlepszą dla tego typu działalności. Wszystko zależy od kilku czynników, jak liczba zatrudnionych osób, planowane przychody oraz poniesione wydatki. Można zdecydować się na popularne opodatkowanie skalą podatkową, przy którym odlicza się koszty, lub podatkiem liniowym, w przypadku gdy planowane są wysokie przychody, które w skali wymagałyby już przejścia na drugi próg podatkowy. Dostępny jest też ryczałt dla przychodów ewidencjonowanych, ale z racji tego, że nie można tu wliczać do kosztów wydatków nie wydaje się to być dobrym pomysłem dla salonu beauty. Przy tego typu działalności zawsze pojawiają się wydatki, a wliczenie ich w koszty pozwoli obniżyć podatek dochodowy.

Z VAT-em czy bez?

Usługi kosmetyczne mogą być zwolnione z VAT-u. Zwolnienie może być na gruncie podmiotowym, to znaczy w przypadku gdy roczne obroty nie przekroczą 200 tys. złotych. Prowadzenie salonu kosmetycznego nie podlega wyłączeniem ze zwolnienia z VAT-u, dlatego można skorzystać z takiej opcji. Wynika to z faktu, że większość usług świadczonych jest na rzecz osób prywatnych, które nie są podatnikami VAT, dlatego prawodawca nie zabrania uzyskania zwolnienia z VAT-u, o ile tylko kryterium obrotowe zostanie spełnione.

Składki ZUS dla salonu kosmetycznego

W przypadku prowadzenia salonu beauty jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna – co jest dość częste – trzeba jeszcze koniecznie zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS-ie. To obowiązek płatnika. Takiego zgłoszenia do ZUS-u należy dokonać w ciągu 7 dni od założenia działalności, we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale ZUS-u. Służy do tego druk ZUS ZUSA, gdy salon kosmetyczny pozostaje jedynym miejscem pracy płatnika, lub druk ZUS ZZA, jeśli pracuje on jeszcze w innym miejscu i tam podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu lub przysługuje mu ulga na start. Dla spółek osobowych, każdy wspólnik ma obowiązek zgłosić się oddzielnie jako płatnik składek ZUS.

Pierwsze miesiące prowadzenia działalności gospodarczej upoważniają do ulg w składkach. Ulga na start oznacza, że przez pół roku nie opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne. Potem można skorzystać z preferencyjnych składek ZUS prze 24 miesiące. Jest też tzw. mały ZUS, przeznaczony dla działalności mających do 120 tys. przychodów rocznie. Na małym ZUS-ie opłaca się proporcjonalnie niższe składki, zależnie od przychodów.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych

Jeszcze jeden ważny obowiązek dla salonów kosmetycznych dotyczy stosowania kas fiskalnych. Od stycznia 2021 miejsca świadczące usługi kosmetyczne muszą używać kas online, które na bieżąco przesyłają informacje do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej.

Dobre biuro rachunkowe dla salonu piękności

Cóż, sporo tego. Wybór formy opodatkowania i prowadzenia działalności, zdecydowanie, co z VAT-em, zakup i zaprogramowanie kasy fiskalnej. A to tylko na start. Potem trzeba miesiąc w miesiąc księgować wydatki i przychody, pilnować zaliczek na podatek dochodowy i składek na ZUS – swoich i ewentualnie pracowników. W sprawach papierkowych jedna pomyłka może sporo kosztować, a Urząd Skarbowy rzadko wybacza błędy. Dlatego warto zatrudnić dobre biuro rachunkowe, które pomoże ogarnąć księgowość. Jeśli myślisz o założeniu salonu beauty, zgłoś się do nas na konsultacje, a pomożemy z formalnościami przy zakładaniu firmy.

Artykuł został napisany we współpracy z Biuro Rachunkowe Gdańsk Katarzyna Wróblewska.

biuro rachunkowe katarzyna wróblewska - baner reklamowy
5/5 - (4 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *