Dlaczego wybór płytek podłogowych jest tak ważny?

Dzisiejsze wnętrza w wcale nie przypominają nudnych, stworzonych wedle jednego schematu mieszkań z poprzedniej epoki. Obecnie, w dobie nieustannie zmieniających się gustów i pojawiających się dynamicznie nowych kierunków swój triumf świętują różnego rodzaju płytki. Są uniwersalne, a o ich wszechstronności świadczy wielość zastosowań. Możemy je kłaść w łazience czy w toalecie, niezwykle praktyczne są w kuchni, a jak również na podłogach, w pomieszczeniach technicznych czy garażach. Ciekawy wybór płytek można zobaczyć na stronie internetowej tanigres.pl.

Szeroki wachlarz płytek do różnych zastosowań

Obecnie aranżacja wnętrza może być prosta, gdyż możemy wybrać różnorodne wzory kafelków oraz rozmaite płytki do różnych zastosowań. Płytki podłogowe, do których należą m.in. gres drewnopodobny, gres polerowany, terakota, a także gres barwiony w masie i gres szkliwiony, to idealny sposób na pokrycie podłóg. Kafelki podłogowe stanowią niezwykle praktyczne, a jednocześnie efektowne rozwiązanie. Z kolei płytki ścienne używane do kuchni czy łazienki z powodzeniem sprawdzają się w pomieszczeniach, w których w wysokim stopniu korzystamy z wody. Jeśli nie chcemy szybko zniszczyć ścian poprzez zawilgocenie czy zalanie wodą lub w przypadku kuchni – również tłuszczem, warto położyć na nie płytki ścienne. Na prostych wylanych z betonu schodach również można zastosować płytki podłogowe. Kafelki podłogowe znakomicie pełnią rolę podłogi we wnętrzach domów. Co więcej są idealnym materiałem, jeśli zamierzamy zainstalować system ogrzewania podłogowego.

Stylowa łazienka lub wyjątkowy salon kąpielowy

Efektownie zaaranżowana, starannie wykończona i jednocześnie funkcjonalna łazienka to idealne miejsce do relaksu i zadbania o urodę. Jeśli chcemy stworzyć stylowe wnętrze, w jakim można się w pełni zrelaksować – warto wybrać odpowiednie akcesoria oraz płytki łazienkowe. Obecnie na rynku jest mnóstwo różnych rodzajów i materiałów, dlatego można dobrać odpowiednie kafelki łazienkowe idealnie zgodne z naszym gustem. Wystarczy wybrać ulubiony kolor i kształt oraz tzw. dekory. Jeśli uwielbiamy długie kąpiele w wannie i posiadamy większą powierzchnią – możemy urządzić elegancki pokój kąpielowy. Wtedy warto położyć większe płytki łazienkowe, które dodatkowo podkreślą przestronne wnętrze nadając mu lekkości. Odpowiedni dobór koloru i wielkości fugi sprawi, że kafelki łazienkowe będą prawdziwą ozdobą tego pomieszczenia. Zależnie od preferencji możemy wybrać niezwykle modne kafelki matowe lub lśniące płytki.

Mrozoodporne płytki podłogowe – na taras i na balkon

Taras to następne miejsce, w którym kafelki podłogowe okażą się niezawodne. Płytki podłogowe wykonane z gresu o grubości do 20mm stanowią dobre rozwiązanie zarówno na taras, jak i balkon. Zwykle są one mrozoodporne, co oznacza, że nienaruszone przetrwają w nieskazitelnym stanie przez kilka czy kilkanaście sezonów.

Płytki ścienne – funkcjonalność i klasa we wnętrzu

Kafelki na podłodze oraz płytki ścienne to z pewnością najwygodniejsze i bardzo funkcjonalne rozwiązanie w każdym domu. Warto jednak zauważyć, że nowoczesne płytki charakteryzują się niepowtarzalnym stylem i są niezwykle efektowne. Dzięki nim można stworzyć zróżnicowane wnętrza – klasyczne używając płytek drewnopodobnych i nowoczesne – układając gres na posadzce i na ścianach. Płytki ścienne zachwycają różnymi odcieniami barw tworząc ciekawy wystrój, poza tym możemy je szybko wyczyścić, co ma szczególne znacznie, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

Jaki rodzaj płytek wybrać?

Podczas wyboru materiałów wykończeniowych do mieszkania często stajemy przed dylematem jaki typ płytek powinniśmy wybrać. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie cechy funkcjonalne i użytkowe, a tym samym jakie parametry charakteryzują tradycyjne płytki ceramiczne, a jakie właściwości posiada nowocześnie produkowany gres. A różnica między tymi artykułami jest zasadnicza i nie sprowadza się jedynie do wyglądu płytek ani do ich ceny.

Klasyczne płytki ceramiczne – tańsze, choć efektowne rozwiązanie

Warto wiedzieć, że używane od stuleci płytki ceramiczne nie pochodzą z naszego obszaru klimatycznego, lecz z krajów, w których zazwyczaj świeci słońce, a opady występują bardzo rzadko a nie należą do obfitych. W polskim klimacie płytki ceramiczne dobrze sprawdzają się we wnętrzach, nie są za to polecanie jako materiał na taras lub balkon ze względu na ich strukturę. Posiadają bowiem niski stopień sprasowania powierzchni, dlatego woda dość łatwo może wnikać w strukturę kafelków osłabiając je i z biegiem lat uszkadzając. Ponadto ich ścieralność jest także niższa w przeciwieństwie do kamiennych płytek czyli popularnego obecnie gresu.

Gres – wytrzymały materiał na lata

Gres cechuje się znacznie większą wytrzymałością i jest trwalszym materiałem niż ceramiczne kafelki. Te właściwości zawdzięcza głównie swojej budowie i sposobom produkcji. Warto pamiętać, że jest dostępnych kilka rodzajów gresu, które różnią się parametrami, i tym samym wytrzymałością na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Naturalnie wytwarzany gres z kamienia cechuje nieco surowa, porowata struktura, przez co idealnie prezentuje się w minimalistycznych lub industrialnie zaaranżowanych wnętrzach. A ten element wyróżniający gres może przysporzyć nieco więcej wysiłku podczas czyszczenia kafelków, w przeciwieństwie do idealnie wypolerowanych płytek również wykonanych z kamienia.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *