PRZEZ SCHODY W STRONĘ NOWOCZESNOŚCI

Schody są równie ważnym elementem przy budowie domu piętrowego, co fundament. Sztuką jest stworzyć je tak, by były one wygodne i bezpieczne. Ze względu na ograniczone środki ludzie często decydują się na samodzielne ich wykonanie, co nie jest łatwe, gdy nie ma się za wiele pojęcia o architekturze czy projektowaniu. Każdy milimetr ma tu znaczenie, zarówno przy wysunięciu stopni, jak i szerokości pojedynczego kroku na schodach, szczególnie jeśli przestrzeń jest ograniczona.

Wyobraźnia twoim narzędziem

Daj się porwać fantazji! Niech wyobraźnie weźmie górę, przez co rozważysz zapewne wszystkie możliwe opcje, a jest ich więcej, niż myślisz. Projekt schodów i poręczy nie ogranicza się bowiem jedynie do tradycyjnych drewnianych balustrad z kutymi czy rzeźbionymi elementami dla ozdoby. Warto spojrzeć szerzej i przeanalizować propozycje naprawdę nowoczesnych rozwiązań, choć niektóre z nich budzą niemałe kontrowersje pod względem bezpieczeństwa i funkcjonalności. W końcu by stworzyć coś idealnego dla siebie, trzeba zrewidować kilka przykładów fajnych projektów i zrobić to lepiej – po swojemu.

Na dobry początek…

Zaczniemy naszą „podróż po schodach” od najbardziej minimalistycznej wersji – bez poręczy. Zwykle tego typu schody są częścią struktury domu, tzn. są zalewane betonem lub podtrzymywane specjalnymi wspornikami zamontowanymi w ścianie. Pomimo swojego spektakularnego wyglądu opcja ta jest szczególnie niebezpieczna w przypadku małych dzieci czy osób starszych. Jeśli omawiany wariant nie jest dla ciebie, możesz skorzystać z nowoczesnych opcji poręczy dla tego typu schodów. Mowa tu o tzw. kablach, czyli cienkich, metalowych rurkach „zwisających” z sufitu.

Nowoczesne schody Genius od Fontanot

Nowoczesność jest zaskakująca również pod względem materiałów używanych przy budowie schodów. Klasyczne drewniane stopnie połączone z metalowymi bądź szklanymi poręczami coraz częściej goszczą w nowoczesnych domach. Przystępny cenowo metal zapewnia ogromne możliwości kolorystyczne i wzornicze. Dawniej szklane balustrady były instalowane głównie w biurach – teraz idealnie wpisują się do nowoczesnych wnętrz domów.

Najbardziej, jak się da

Są wśród nas i tacy, którzy chcą do granic możliwości uzupełnić każdą wolną przestrzeń. Jak wykorzystać tę znajdującą się pod schodami? Jeśli zdecydowałeś się na schody komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, nie oznacza to, że przestrzeń pod nimi zniknie! Możesz wykorzystać ją na półki, mały składzik, miejsce pracy z biurkiem i laptopem możesz użyć nawet samych stopni – wystarczy, że zamontujesz je w formie szuflad.

Podsumowanie

Teraz na pewno rozszerzyłeś swoją wyobraźnię, a Twoje pomysły są wzbogacone o kilka poważnych możliwości. Pamiętaj, że nie jesteś w niczym ograniczony. Możesz bezpiecznie łączyć elementy na własną rękę i wedle własnego gustu. Miej jednak na uwadze, że ze schodów będziesz korzystał codziennie. Jeśli fascynuje Cię nowoczesność – nie zapominaj o bezpieczeństwie.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *