Dlaczego buty całoroczne są dobre dla Ciebie i środowiska – zmiany klimatyczne a zmiany w świecie mody

Dlaczego buty całoroczne są dobre dla Ciebie i środowiska – zmiany klimatyczne a zmiany w świecie mody

Dyskusja o zmianach klimatycznych trwa nieprzerwanie od lat 70 XX wieku. Los ekosystemów stał się przedmiotem szeroko zakrojonych debat publicznych. Międzynarodowe strajki, nowe ustawodawstwo i świadome decyzje konsumenckie są efektem zauważalnej i nieodwracalnej degradacji środowiska naturalnego. Redukcja negatywnych konsekwencji globalnego ocieplenia, topnienia lodowców czy efektu cieplarnianego, to obecnie jeden z priorytetów polityki międzynarodowej, gdyż od adaptacji do zmian klimatycznych zależy nasza przyszłość i komfort życia.

Mimo skupienia opinii publicznej na rolnictwie i przemyśle energetycznym, nie należy zapominać również o innych branżach: motoryzacyjnej, budowlanej, technologicznej czy modowej. Dotychczas część świata mody skupiona była na produkcji i sprzedaży dóbr niskiej jakości. Umożliwiało to czerpanie cyklicznych zysków pochodzących z portfeli nieświadomych klientów.

Obecnie świadomość konsumencka znacząco wzrasta, dlatego marki stawiają na bardziej ekologiczne materiały produkcyjne i tworzą odzież o dłuższym okresie przydatności. Przykładem może być stosowanie bawełny pochodzącej z naturalnych upraw – niepryskanych pestycydami szkodliwymi dla zdrowia i niemodyfikowanych genetycznie. Branża modowa wchodzi w nowy etap swojej działalności, a zmiany te nie omijają rodzimego rynku.

Polska moda wspiera ekologiczne podejście i zmienia sektor przemysłowy od wewnątrz. Marki promują nowy model konsumencki, oparty na świadomym kupowaniu i użytkowaniu dóbr materialnych. Zero waste to ich nowa dewiza, wywierająca wpływ na postrzeganie zakupów przez dużą część społeczeństwa.

Fot.: botki brązowe Alegra z kolekcji Badury

Podobne działania dążące do spowolnienia procesu gwałtownych zmian klimatycznych zależą w głównej mierze od nas – konsumentów. Trudność we właściwym postępowaniu polega najczęściej na konieczności zmiany przyzwyczajeń. Niektórzy uważają, że ekologia w życiu codziennym przychodzi dużym kosztem, a w dodatku jest niewygodna. Rozwiązania przyjazne środowisku w branży modowej napotykają dodatkowe wyzwania, m.in. potrzebę ich dostosowania do ogólnego poczucia estetyki. Trzeba jednak przyznać, że poszczególni projektanci i marki doskonale sobie z tym radzą.

Tu pojawia się pytanie w jaki sposób konsumenci i konsumentki mogą wpływać na poprawę jakości środowiska? I czy zawsze na tym tracą? Oczywiście nie. Adaptacja do zmian klimatycznych następuje już dziś i wkrótce wszyscy – świadomie lub nieświadomie – zmodyfikujemy swoje zakupowe nawyki. Rosnąca temperatura wymusza inne podejście chociażby do zimowego obuwia. Przypomnijmy sobie ostatnie zimy w Polsce, umiarkowane i z niewielką ilością śniegu. Czy przypominają one zimy, o których opowiadali nasi rodzice, lub babcie/dziadkowie? Obecnie nie tylko trudno jest uświadczyć siarczystego mrozu, czy półmetrowych zasp śnieżnych, ale przez większość zimy trudno jest nacieszyć się choćby samym śniegiem.

Statystyki pogodowe z ostatnich paru lat jednoznacznie wskazują na to, że miesiące zimowe stają się coraz cieplejsze. Jakie idą za tym zmiany przy wyborze butów na zimę? Przede wszystkim skoncentrowanie na funkcjonalności przy każdej pogodzie. Obuwie zimowe nie może nadto kumulować ciepła w środku, prowadząc do przegrzania i dyskomfortu. Jednocześnie zaś musi oferować odpowiednią ochronę przed wilgocią i chłodem.

Te same czynniki przebijają się do branży odzieży damskiej. Dotychczasowo produkowane grube futra, płaszcze i kurtki są powoli zastępowane przez modele uniwersalne, zakładane na jesień, zimę i wiosnę. Wydawałoby się, że świat mody traci na zmianach, tymczasem zarówno on, jak i konsumenci znacząco zyskują. Oto przykładowe zalety kupowania całorocznych butów.

Fot.: botki czarne Riparia z kolekcji Badury

1) Zmniejszenie kosztów zakupu

Benefity z mniejszych kosztów zakupu modnych butów ucieszą szczególnie panie. Według badań przeprowadzonych na polskich konsumentach w 2012 roku 4 lub więcej par butów kupuje co roku 54% kobiet i jedynie 18% mężczyzn.

Pierwszym z powodów tak dużej sprzedaży obuwia jest chęć posiadania co najmniej jednej pary butów na kilka kompletów odzieżowych. Jest to koncepcja uzasadniona, ponieważ wzbogaca naszą szafę i pozwala na szeroki wybór outfitów w zależności od nastroju. Stają się one bardziej spójne, częściej przyciągają wzrok innych osób na ulicach, a w rezultacie sprawiają nam większą przyjemność.

Drugą najczęściej wymienianą przyczyną jest potrzeba dostosowania obuwia do warunków pogodowych. Buty zimowe, letnie, przejściowe… Które wybrać? Część modeli spełnia swoje zadanie jedynie w konkretnych porach roku. Jeżeli chcemy zaoszczędzić fundusze, powinniśmy zainwestować w całoroczne, modne buty damskie. Ich uniwersalna faktura pozwala na odczuwanie komfortu zarówno w zimie, jak i na jesień bądź wiosnę. Podczas ostatnich sezonów modowych były zaś wyjątkowo dobrze oceniane na wybiegach: przeważały na Fashion Week w Milanie, czy u jednego z większych, międzynarodowych projektantów na pokazie kolekcji Wiosna 2020 w Paryżu.

Również wśród produktów polskich marek zauważyć można coraz więcej modeli całorocznych. Wiele osób pamięta ogromną modę na sztybletki, które do dzisiaj królują na naszych ulicach. Nie mniej doceniane są półbuty czy botki o innych krojach. Szeroki przekrój eleganckich, damskich butów oferuje np. Badura – jeden z najbardziej znanych producentów w Polsce, działający od 1979 roku, sprzedający dostosowane do nowych warunków klimatycznych markowe obuwie. Uniwersalne modele pozwolą na uzupełnienie prywatnej kolekcji, dobrze komponując się z kompletami odzieżowymi i pozwolą zachować pieniądze na inne wydatki.

Fot.: botki oliwkowe Runa i torebka ruda z kolekcji Badury

2) Wygoda użytkowania przy każdej pogodzie

Posiadając całoroczne buty damskie, nie trzeba martwić się o warunki pogodowe. Uniwersalny model sprawdzi się zarówno podczas opadów, jak i silnego wiatru. Odpowiednie materiały złączone w przemyślanym kroju chronią bowiem przed zimnem, a jednocześnie nie prowadzą do przegrzania stopy. Dzięki temu spełniają swoją rolę w różnych temperaturach – czy to 20, czy 5 stopniach Celsjusza.

Ich przydatność jest najbardziej odczuwalna w okresach przejściowych i zimie, kiedy pogoda ze słonecznej przechodzi nagle w deszczową. Dotarcie na spotkania towarzyskie po pracy nie należy wtedy do komfortowych, dlatego zawczasu warto zaopatrzyć się w kilka par botek odpowiednich na takie okazje.

3) Wsparcie środowiska naturalnego

Poza korzyściami materialnymi i funkcjonalnymi, które wiążą się z kupnem markowego obuwia damskiego zdatnego do noszenia przez cały rok, odniesiemy również korzyści środowiskowe. Produkcja specyficznych modeli butów na każdą porę roku jest wysoce energochłonna. Marki skupione na tworzeniu uniwersalnego obuwia mogą zatem zredukować wykorzystanie materiałów, a w rezultacie dbać o środowisko w znacznie większym stopniu niż konkurencja.

Dodatkowym wyzwaniem, przed którym stoi współczesna moda, jest wprowadzenie zużytych materiałów do ponownego obiegu. Szeroko zakrojona produkcja prowadzi do marnotrawstwa surowców, stąd usilne starania o wprowadzenie innowacyjnych technologii i recyklingu. Z przetworzonych, plastikowych butelek powstały już choćby pierwsze ubrania.

Świadoma konsumpcja pozwala na kreowanie lepszego, bezpieczniejszego świata. Bez niej zmiany w obrębie mody nie są możliwe. Zważywszy na fakt, że ekologiczne rozwiązania dodatkowo nas wzbogacają (chociażby w sektorze obuwniczym), warto się nad nimi głębiej zastanowić. Ich estetyka często jest bowiem równie wysoka jak rozwiązań mniej przyjaznych środowisku.

Fot.: botki brązowe Alegra z kolekcji Badury

Duża liczba marek obuwniczych oferuje zakup butów do całorocznego noszenia – w różnych barwach, o różnych fakturach. Każdy znajdzie wśród nich model, który szykownością dorówna swoim oczekiwaniom estetycznym. Niektóre ze sklepów internetowych, jak np. Badura, prowadzą obecnie różne akcje promocyjne. Zachęcamy do zapoznania się z ich propozycjami i wyboru obuwia na wszelkie warunki pogodowe, udowadniając, że elegancja i ekologia mogą iść ze sobą w parze (butów).

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *