„Dirty Dancing” ma już 30 lat!

Beauty luxury blonde woman with and mirror. Attractive young woman in beautiful dress sitting in front of a large mirror, to primp

„Dirty Dancing” pojawił się w kinach 1987 roku. Wówczas nikt się nie spodziewał, że historia 16-letniej Frances, nazywanej Baby, skradnie serca milionów fanów na całym świecie! Z pewnością każdy z Was widział film „Dirty Dancing” Emile Ardolino choć raz. To przez tę oszałamiającą muzykę, zmysłowy taniec, poruszającą nostalgię oraz romans pomiędzy Johnny’m (Patrick Swayze) i Baby (Jennifer Grey). Nawet po 30 latach ten muzyczny klasyk porusza nasze serca. To już naprawdę 30 lat? Tak, pierwsza premiera filmu (poza Festiwalem Filmowym Cannes) odbyła się w Stanach Zjednoczonych, 21 sierpnia 1987 r. Istnieje wiele sposobów na świętowanie tych wyjątkowych urodzin, przyjrzyjmy się kilku z nich!

Tematyczne wydarzenia na planie filmu
Mimo, że film został nakręcony w Virginii i Północnej Kalifornii, akcja dzieje się w górach Catskill w Sullivan County w latach 60’. Jak poinformował New York Times, to właśnie tam hotele proponują oferty spędzenia tego weekendu w wyjątkowy sposób. Oczywiście obecność na planie filmowym w 30-lecie „Dirty Dancing” to nie lada gratka dla każdego fana!

Edycja „Dirty Dancing” z okazji 30-tych urodzin
Pojawiła się limitowana edycja dla kolekcjonerów filmowych „Dirty Dancing: 30th Anniversary Edition”, zawierająca ekskluzywne wspomnienia, nigdy wcześniej niepublikowany wywiad i dodatkowe „featurette”, czyli średniometrażowe filmy (DVD + Blu-ray + Digital).

„Soundtrack Dirty Dancing w liczbach”
Z wywiadu przeprowadzonego w tym roku przez Toma Power’a w tym samym studiu, w którym nagrywano soundtrack do filmu „Dirty Dancing” z Michael Lloydem wiemy, że praca nad tym klasykiem wcale nie była usłana różami. Producent Vestron Pictures nie dostał pokaźnego budżetu na obsadę filmową i z tego względu spodziewano się „małej produkcji„. Na szczęście, nie zaszkodziło to sukcesowi – był on o niebo większy, niż wszyscy myśleli, wliczając swój soundtrack. Muzyka z „Dirty Dancing” trafiła na najwyższe listy przebojów i skradła serca kilku generacji. Album sprzedał w swoim czasie imponujące 32 miliony egzemplarzy i nawet po 30 latach dalej cieszy się swoją popularnością!
Soundtrack pojawił się 4 sierpnia 1987 tuż przed premierą filmową w Ameryce. Z tej okazji team ShopAlike przygotował infografikę „Dirty Dancing soundtrack w liczbach” z 10. faktami o tej ikonie muzyki!

„Dirty Dancing” w Polsce
Droga „Dirty Dancing” do polskich serc przebiegła w nietypowy sposób. Nie kino, a telewizja satelitarna i kasety VHS przejęły tę dystrybucję. Na początku lat 90’ w erze kaset wideo, pirackich klipów i odtwarzaczy wideo Orion, „Dirty Dancing” było jednym z najczęściej wypożyczanych filmów. W niektórych wypożyczalniach trzeba było się zapisywać na listę oczekujących z nawet miesięcznym wyprzedzeniem! W Polsce dystrybucja filmu „Dirty Dancing” odbyła się pod tytułem „Wirujący Sex”.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *