Gdy rozmawiamy z osobą, która choruje na serce lub zdiagnozowano u niej nowotwór – nie musimy zastanawiać się nad naszą reakcją. Jest nam przykro, wyrażamy swoje współczucie i na pewno nie negujemy tego, że ten problem istnieje. Dlaczego więc depresja wywołuje już w nas negatywne emocje i tak wiele osób woli krytykować ten problem niż faktycznie wykazać się zrozumieniem? Boimy się depresji – boimy się tego, że faktycznie może ona przytrafić się każdemu z nas i nie będziemy mieć na to żadnego wpływu.
W momencie, gdy ktoś odbiera sobie życie i dowiadujemy się, że cierpiał on na depresję – jesteśmy w szoku. Nie potrafimy wytłumaczyć sobie, jak to możliwe, że niewidoczna z zewnątrz choroba wywołała u człowieka taki stan i doprowadziła do tragedii. Prawdą jest jednak to, że nie musimy wszystkiego rozumieć, aby akceptować istnienie chorób psychicznych. Lekarze zapisują pacjentom Pramolan czy Hydroxyzinum VP nie po to, aby się ich pozbyć lub usprawiedliwić ich “lenistwo” – oni próbują w ten sposób ratować im życie.
Ignorowanie problemu
Niestety na ignorowanie depresji często decydują się także same osoby chore – nie proszą o pomoc, nie mówią głośno o emocjach, które ich męczą. Nauczyliśmy się w dzisiejszym społeczeństwie właśnie tego, że wszelkie przejawy słabości są złe – na pewno spotka nas za to krytyka i kara. Nie rozumiemy jednak, że akceptacja depresji to nie jest nasz wybór – ten problem psychiczny i tak dalej z nami będzie, nawet w momencie, gdy zdecydujemy się o nim nie myśleć.
W dalszym ciągu będziemy odczuwać
lęk i będziemy mieć problemy z tym, aby zmotywować się do wykonywania
najprostszych codziennych czynności. Czy faktycznie warto przez całe lata
udawać, że wszystko jest w porządku i to tylko po to, aby inni ludzie również
mogli w to uwierzyć? Leczenie depresji to przywilej, z którego kiedyś nie
moglibyśmy skorzystać – teraz więc nie powinniśmy z tego rezygnować.
Zmiany w społeczeństwie
Ludzie wyrabiają sobie zdanie na temat chorób psychicznych na podstawie tego, co przedstawia im otaczający świat – media, politycy, szkoła, rodzice. Jeśli od samego początku słyszymy, iż depresja dopada tylko osoby słabe psychicznie to potem tylko w to wierzymy – a konsekwencje bywają niestety tragiczne.
Konieczne jest prowadzenie większej ilości kampanii informacyjnych i zapewnianie opieki psychologa także dla ludzi bardzo młodych. Depresja przecież nie wybiera – nikt nie obieca nam, że nie zachoruje nasze dziecko. Dokładnie tak samo, jak w przypadku innych chorób – tam jednak od razu decydujemy się na leczenie, a tutaj zwykle udajemy, że problemu w ogóle nie ma.