Jak wybrać materac dla alergików?

zobacz jak wybrać idealny materac dla alergików!

Wybór odpowiedniego materaca do spania stanowi niemałe wyzwanie. Coraz częściej mówi się o tym, że musi być on dopasowany do potrzeb osoby śpiącej. Tylko w przypadku właściwego wyboru, materac zapewni odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa, zapewniając ergonomiczną pozycję ciała. Osoby zmagające się z alergiami powinny pamiętać nie tylko o ogólnych zasadach doboru materaca, ale też o innych kwestiach. Jak wybrać materac dla alergika? Sprawdź!

Jakie rozwiązanie nie będzie dobre?

Materace dla alergików nie powinny być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Unikać należy więc mat kokosowych, owczej wełny, gryki, końskiego włosia czy traw morskich. Dlaczego? Naturalne surowce stanowią najlepszą pożywkę dla pleśni i roztoczy, bardzo często wchłaniając przy tym wilgoć oraz gromadząc kurz. Co więcej, są one bardzo trudne w utrzymaniu odpowiedniej higieny, co może stanowić niemałe utrudnienie dla alergików. Jedyny komponent, jaki może się tutaj sprawdzić to bawełna, która nie wykazuje właściwości alergicznych, jest przewiewna oraz łatwa w czyszczeniu. Z bawełny najczęściej wykonane są pokrowce na materace.

Kolejny ważny element budowy materaca to sprężyny. Alergicy powinni zwrócić uwagę na ich budowę. W sprzedaży znajdziemy bowiem specjalne materace sprężynowe dedykowane alergikom, które nie zawierają dużych przestrzeni pomiędzy sprężynami, co sprawia, że są mniej podatne na gromadzenie się w nich pleśni i alergenów. W przypadku standardowych sprężyn, odległości pomiędzy nimi są na tyle duże, że bakterie z łatwością przedostaną się do wnętrza, chętnie je zamieszkując.

Materac antyalergiczny – jaki wybrać?

Najchętniej wybierane materace dla alergików to propozycje piankowe, lateksowe oraz te z antyalergicznym pokrowcem. 

  • Materace piankowe. Tego typu materace dedykowane alergikom powinny być wykonane z pianki termoselastycznej bądź wysokoelastycznej. Dzięki swojej strukturze pianka doskonale przepuszcza powietrze. Co ważne, jest też antyalergiczna. Poszczególne propozycje modeli piankowych posiadają dodatkowe systemy wentylacyjne, których zadaniem jest zapewnienie jeszcze lepszej cyrkulacji powietrza. 
  • Materace lateksowe. Decydując się na zakup materaca lateksowego, szczególną uwagę należy zwrócić na jego skład. Większość materacy stworzonych jest bowiem z mieszanki lateksu syntetycznego oraz naturalnego. W przypadku alergików, lateks naturalny nie będzie dobrym materiałem, dlatego warto wybierać modele, które zawierają jak najwięcej lateksu syntetycznego.
  • Materace z antyalergicznym pokrowcem. Materace z antyalergicznym pokrowcem sprawdzą się przede wszystkim wtedy, kiedy głównym problemem alergika są alergie skórne. Ważne, aby pokrowiec wykonany był z materiałów antybakteryjnych oraz antyalergicznych. Środek tego typu materacy to zazwyczaj lateks bądź pianka elastyczna.

Wybierając odpowiedni materac dla alergika, nie należy zapominać o innych ważnych kwestiach. Dobrze dobrany materac musi odpowiadać wadze oraz wzrostowi użytkownika. W celu zapewnienia jak najlepszej pozycji do spania, musi cechować się on też odpowiednią twardością. 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *