Czajnik, podobnie jak inne małe urządzenia gospodarstwa domowego, wymaga stałej pielęgnacji. Na co dzień intensywnie eksploatowany, po pewnym czasie będzie potrzebował dokładnego czyszczenia. O czym należy pamiętać?
Usuwanie kamienia to tylko jedna z czynność, o której należy pamiętać podczas czyszczenia czajnika. Trzeba także zadbać o czystość obudowy, która – narażona na kontakt z jedzeniem.
Usuwanie kamienia to podstawa
Twarda woda w kranach odpowiada za powstawanie kamienia, który osadza się na dnie czajnika. Gruba warstwa osadu nie tylko spowalnia proces gotowania wody, ale również skraca żywność sprzętu. Czajnik elektryczny szybciej ulega uszkodzeniom spowodowanym przegrzaniem grzałki.
Chociaż kamień można usunąć gotowymi już preparatami chemicznymi, tak naprawdę da się też wykorzystać wiele domowych sposobów. Są na tyle skuteczne, że radzą sobie nawet z grubą warstwą osadu.
- Kwasek cytrynowy
Jedno opakowanie kwasu cytrynowego wsyp na dno urządzenia, zalej wodą i zagotuj. Po kilku godzinach wylej wodę, a czajnik elektryczny dokładnie przepłucz.
Jeśli na dnie sprzętu znajduje się cienka warstwa kamienia, wówczas wystarczą tylko 1-2 łyżki kwasku.
- Sok z cytryny
Sok z cytryny działa podobnie jak kwasek cytrynowy. Jedną szklankę świeżo wyciśniętego soku wlej do czajnika i pozostaw na ok. godzinę. Po tym czasie czajnik dokładnie umyj.
- Napój typu cola
Okazuje się, że napój typu cola jest nie tylko świetnym odrdzewiaczem. Doskonale radzi sobie również w przypadku osadzonego na dnie czajnika kamienia.
Wlej do urządzenia szklankę napoju i zagotuj, a następnie dokładnie wyczyść sprzęt. Jeśli na dnia czajnika zgromadziła się gruba warstwa osadu, dla spotęgowania efektu dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej.
Zaleca się, by czajnik czyścić w ten sposób raz na 1-2 miesiące.
Aby nie dopuścić do rdzewienia
Większość czajników elektrycznych wykonanych jest ze stali nierdzewnej. I chociaż teoretycznie ich obudowa nie powinna rdzewieć, czasami na powierzchni pojawiają się delikatne ogniska korozji.
Aby temu zapobiec, wystarczy raz na kilka miesięcy przetrzeć obudowę terpentyną z woskiem (zmieszane w proporcji 1:1), a następnie wytrzeć do sucha.
Na bieżąco usuwaj wszelkie zabrudzenia
Jeżeli chcesz, by czajnik wyglądał estetycznie, na bieżąco usuwaj powstające na powierzchni zabrudzenia. Wystarczy obudowę przetrzeć mokrą ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha.
Pamiętaj, by nie używać ostrych myjek oraz gąbek – jeśli czajnik wykonany jest ze stali nierdzewnej lub obudowa pokryta jest lakierem, spowodujesz zarysowania oraz odpryski.
Postaw na systematyczność
Dbaj o czajnik elektryczny systematycznie – czyść go nawet znacznie częściej niż pozostały sprzęt gospodarstwa domowego. Dzięki temu przez znacznie dłuższy czas będziesz cieszyć się jego niezawodnością.
Ja pożegnałam się z tym problemem po instalacji zmiękczacza. 🙂 Kamień nie osadza się już ani w czajniku, ani na wannie. 🙂
A możesz polecić jakiś zmiękczacz? Będę instalować w nowym domu a zupełnie nie znam się na tym temacie.
Ja zawsze używam kwasku cytrynowego – niezawodny! 🙂 A na szczęście w nowym czajniku z serii moderna ariete mam też taki wyjmowany filtr, na którym osadza się kamień, dzięki czemu nie przedostaje się on do herbaty czy kawy 🙂