Czym się kierować przy wyborze soczewek okularowych?

Zwykle najwięcej uwagi poświęcamy wyborowi opraw okularowych, a niemal zupełnie zapominamy o tym, że to soczewki do okularów i ich właściwości mają decydujący wpływ na to, jak widzimy oraz jak czujemy się w okularach. Soczewki okularowe różnią się od siebie m.in. konstrukcją, wyglądem, wagą, wytrzymałością, właściwościami optycznymi, a to przekłada się na jakość i komfort widzenia, które oferują. Duży wpływ na funkcjonalność okularów mają również filtry i powłoki uszlachetniające. Na co zatem warto zwrócić uwagę, dobierając soczewki okularowe?

Soczewki okularowe dostosowane do rodzaju wady wzroku

Jeśli okulary mają skutecznie korygować wadę wzroku, soczewki muszą nie tylko mieć odpowiednią wartość, ale również uwzględniać wszystkie inne potrzeby noszącego okulary. I tak np. dojrzałe osoby, u których pojawiły się pierwsze symptomy prezbiopii, powinny rozważyć progresywne soczewki do okularów gwarantujące ostre widzenie jednocześnie w bliży, w dali i na średnie odległości, a osoby wymagające korekcji wysokimi wartościami korekcyjnymi powinni zwrócić uwagę na okularowe soczewki asferyczne lub podwójnie asferyczne – płaskie, cienkie i lekkie nawet przy dużych mocach. Do pracy przy komputerze, dokumentach czy długotrwałego czytania najlepsze będą natomiast okularowe soczewki ze wsparciem akomodacji.

Materiał, z którego jest wykonana soczewka, a jej jakość

Na jakość widzenia, a także walory estetyczne i wytrzymałość okularów duży wpływ ma także materiał, z którego wytworzono soczewki okularowe oraz technologia użyta do ich wykonania. Warto zdecydować się na soczewki do okularów nowej generacji wykonane ze specjalnych, wysokiej jakości tworzyw. Są one lekkie, cienkie, bardziej estetyczne, zdecydowanie trwalsze, odporniejsze na uszkodzenia. Mają także lepsze właściwości optyczne, a więc pozwalają widzieć lepiej.

Filtry i powłoki uszlachetniające dla soczewek okularowych

Nie należy zapominać o udoskonaleniu szkieł okularowych filtrami i powłokami. Filtry i powłoki uszlachetniające dla soczewek okularowych m.in. poprawiają jakość widzenia, chronią oczy, zwiększają odporność okularów na zarysowanie, ułatwiają ich czyszczenie, zapobiegają parowaniu itd. Powłoka antyrefleksyjna pozwala uniknąć refleksów świetlnych, a jednocześnie chroni oczy i przeciwdziała ich przemęczeniu. Ważne jest również to, by szkła okularowe dobrze chroniły przed promieniowaniem UV, a pracujący przy monitorze powinni dodatkowo chronić oczy przed światłem niebieskim. Do pracy przy komputerze świetnie sprawdzą się okularowe soczewki z filtrem światła niebieskiego. Z kolei dla kierowców i osób, które spędzają dużo czasu w plenerze – soczewki polaryzacyjne.

Spersonalizowane soczewki do okularów nowej generacji

Wybierając szkła do okularów, dobrze jest zdać się na fachowców i zdecydować się na soczewki okularowe, które można poddać personalizacji, tak by ich konstrukcja brała pod uwagę każdą unikalną cechę i potrzebę ich użytkownika. Takie soczewki okularowe oferuje Seiko – światowy lider zaawansowanych rozwiązań optycznych. Soczewki do okularów Seiko to najcieńsze, najtrwalsze i najbardziej innowacyjne soczewki na rynku, które można w pełni dostosować do swoich wymogów, charakteru pracy, stylu życia np. poprzez dobór specjalnej konstrukcji lub zastosowanie filtrów i powłok.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *