Czym jest migrena?

 

Polacy mają tendencję do nadużywania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jedną z przyczyn tego zachowania są bóle głowy, często określane wspólnym mianownikiem: „migrena”. Tymczasem migrenę może rozpoznać tylko lekarz. Kiedy możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z tym schorzeniem i co należy o nim wiedzieć?

Przypadłość kobieca?

W powszechnym mniemaniu na migrena to choroba kobiet. Nie końca jest to prawda. Z migreną zmaga się nawet do 20% populacji na świecie, w tym również mężczyzn. Niemniej warto wiedzieć, że faktycznie istnieją w tym względzie dysproporcje między osobami obojga płci. O ile w przypadku dzieci cierpiących na migrenę płeć nie ma większego znaczenia, różnice zaczynają się zarysowywać w wieku dojrzewania. Kobiety w średnim wieku mogą chorować nawet 2,5-krotnie częściej na migrenę niż mężczyźni. Wraz z upływem wieku dolegliwości związane z migreną stopniowo ustępują. W pewnym uproszczeniu można więc powiedzieć, że jest to choroba 30–40-latków. Naukowcy stwierdzili również, że jest to przypadłość, która podlega dziedziczeniu.

[tabelka]

Klasyczne objawy migreny

  • Przewlekły charakter bólu (do 72 godzin)
  • Duże nasilenie bólu, który wzmaga się wskutek stresu i/lub wysiłku
  • Cykliczny charakter bólu (kilkunastominutowe napady) lub ciągły (kilka godzin)
  • Poważne ograniczenie aktywności życiowej
  • Początek bólu – zwykle charakter jednostronny w okolicach skroni
  • Możliwe nudności i światłowstręt, a także nadwrażliwość na zapachy
  • Omamy wzrokowe (np. efekt śnieżenia przy migrenie z aurą)

Leczenie migreny

Czy można zapobiec występowaniu tego schorzenia? Niestety, nie ma takiej możliwości. Podjęcie terapii koncentruje się na eliminowaniu objawów, z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków farmakologicznych. Osoby chore na migrenę nie powinny się leczyć na własną rękę, stosując powszechnie dostępne preparaty przeciwbólowe. Takie działanie przyczynia się jedynie do pogorszenia jakości życia.

Niezbędne są regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i pełna współpraca w czasie terapii. Kluczowe jest obserwowanie reakcji własnego organizmu na określone bodźce. Czasami jest konieczne przeprowadzenie badań neurologicznych. Niekiedy lekarz prowadzący może zlecić wykonanie specjalistycznych badań obrazowych głowy, aby wykluczyć inne procesy chorobowe.

Czy dieta ma znaczenie?

Chociaż dbanie o zdrową dietę zapewnia wiele korzyści, w przypadku migreny nie potwierdzono w badaniach naukowych wyraźnej zależności między odżywianiem się a zapadalnością na tę chorobę. Istnieją nieliczne doniesienia wskazujące na korzystny wpływ diety bogatej w węglowodany, o niskiej zawartości białka i tłuszczu na występowanie epizodów migrenowych. Z dużą dozą pewności można jednak stwierdzić, że nie istnieje uniwersalna dieta chroniąca przed migreną.

Tekst: Michał Mikołajczak

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *