Jedną z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja laserowa. Na zabieg z wykorzystaniem dedykowanego tej procedurze sprzętu decydują się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni pragnący ograniczyć ilość owłosienia lub pozbyć się go z newralgicznych miejsc. Pojawia się jednak pytanie o skuteczność zabiegu. Czy depilacja z pomocą lasera może pomóc w całkowitym wyeliminowaniu włosów z wybranych partii ciała?
Depilacja laserowa — na czym polega ten zabieg?
W zabiegu medycyny estetycznej, jakim jest depilacja laserowa, wykorzystuje się wiązkę lasera ukierunkowaną na włos przeznaczony do usunięcia. Wiązka lasera wchodzi w reakcję ze znajdującą się w strukturze włosa melaniną, co prowadzi do podniesienia temperatury w mieszku włosowym i uszkodzeniu macierzy włosa. W ten sposób eliminuje się możliwość jego ponownego odrastania w tym samym miejscu.
W przypadku depilacji laserowej bardzo ważne jest wykonanie tego zabiegu kilkukrotnie w określonych odstępach czasu. Liczba zabiegów jest ustalana wraz z lekarzem lub kosmetologiem, który podejmuje się przeprowadzenia tej procedury. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie jak najbardziej satysfakcjonujących efektów, ponieważ włos w dniu zabiegu musi znajdować się w fazie aktywnego wzrostu.
Depilacja może skutkować trwałymi rezultatami i jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod pod kątem usuwania nadmiernego owłosienia.
Czy zabieg depilacji laserowej umożliwia całkowite usunięcie owłosienia?
Istnieje szereg czynników wpływających na powodzenie omawianej procedury i uzyskane rezultaty. Zazwyczaj jednak nie ma takiej możliwości, aby usunąć owłosienie w stu procentach. Wynik skuteczności depilacji laserowej oscyluje w granicach 95-98%.
Na powodzenie zabiegu może wpływać ilość melaniny znajdującej się we włosach. W przypadku bardzo jasnych włosów jej ilość jest znikoma, dlatego emitowany przez urządzenie laser nie prowadzi do wytworzenia się w strukturze włosa energii cieplnej i nie może doprowadzić do uszkodzenia macierzy. Najmniejszą skutecznością omawiany zabieg charakteryzuje się u osób z jasnymi, siwymi lub bardzo cienkimi włoskami na skórze.
Drugim istotnym czynnikiem jest liczna zabiegów. Jednorazowe podejście do depilacji może zakończyć się niepowodzeniem, ponieważ odrastające włosy nie znajdują się w tej samej fazie wzrostu. Z tego powodu na część z nich laser nie zadziała. To oznacza, że potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów, aby mieć możliwość objęcia laserem jak największej liczby włosów w określonym obszarze ciała.
Jeszcze jednym, bardzo istotnym aspektem determinującym powodzenie depilacji laserowej jest doświadczenie lekarza lub kosmetologa, a także jakość sprzętu i dobór odpowiednich parametrów urządzenia.
Czy efekty po depilacji laserowej są trwałe?
Depilacja laserowa to zabieg, który umożliwia uzyskanie trwałych efektów w postaci usunięcia znacznej liczby owłosienia. Początkowo może ono odrastać słabsze i cieńsze, jednak z czasem na skórze pojawia się coraz mniejsza liczba włosów ze względu na trwałe uszkodzenie ich macierzy.
Aby utrzymać rezultat, niektóre osoby muszą korzystać z tak zwanych sesji przypominających, jeśli ze względu na zmiany hormonalne, bardzo jasny koloryt skóry lub znikomą ilość melaniny nie mają możliwości całkowitego i trwałego wyniszczenia mieszków włosowych.
Mimo to metoda laserowa znacznie redukuje ilość odrastających włosków i jest uznawana za najlepszą w porównaniu z goleniem skóry (przynoszącym bardzo krótki efekt gładkiej skóry), czy depilacją woskiem bądź usuwaniem włosków pęsetą (możliwość ich wrastania podczas odrastania). Jest to ponadto bardzo precyzyjna metoda, a przy tym komfortowa i wykonywana pod okiem doświadczonego lekarza lub kosmetologa. Co ważne, może być stosowana na różnych partiach ciała — również bikini, na pachach, czy w okolicy wąsika u kobiet.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy ta metoda spełni Twoje oczekiwania w kwestii eliminacji zbędnego owłosienia na skórze, umów się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.