Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem ogrodu, chce aby wyglądał on pięknie. Wiosna to czas, kiedy rozkwita roślinność, która o tej porze wymaga więcej uwagi. Nie wszyscy jednak, wiedzą jak zabrać się za porządki i co jest do tego potrzebne. Sprawdź od czego zacząć sprzątanie, by zachować w ogrodzie idealną harmonię.
Narzędzia, których potrzebujesz
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek porządków ogrodowych, musisz zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Jeśli wśród Twojej roślinności znajdują się krzewy i kwiaty, to koniecznie niezbędny będzie sekator ręczny lub elektryczny. To narzędzie cechuję się dużą wszechstronnością, dzięki czemu znacznie przyśpieszają wszelkie prace. Przy wyborze odpowiedniego sekatora, kieruj się przede wszystkim wygodą.
Kolejnym niezbędnym narzędziem są nożyce. Także do wyboru w sklepach, znajdziesz ręczne lub elektryczne. Są niezwykle funkcjonalne, podobnie jak sekatory. Dzięki nim możesz estetycznie przyciąć kwiaty, krzewy lub żywopłoty.
Do cięcia grubszych gałęzi drzew, o które też warto zadbać, idealnie nada się piła. Przed zakupem tej odpowiedniej, dowiedz się więcej o narzędziach i poznaj rodzaje pilarek i pił – podział i zastosowanie. Dzięki nim praca jest wydajna, łatwa i szybka. Zwróć uwagę, by urządzenia jakie kupujesz, były przede wszystkim bezpieczne.
Przycinanie – jak się za to zabrać?
Istnieje kilka rodzai cięć, które warto poznać, zanim zabierzesz się za pracę ogrodowe. Bez względu na to jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, że przed rozpoczęciem na zewnątrz, powinna panować temperatura dodatnia.
Cięcie odmładzające, jest radykalnym posunięciem. Polega na usunięciu starych pędów i przycięciu pozostałych. Należy w tym wypadku zachować szczególną ostrożność, gdyż może osłabić Twoje rośliny. Najlepiej wykonać je wczesną wiosną. Dzięki tej metodzie krzewy ozdobne zaczynają obficie i pięknie rozkwitać.
Cięcie korygujące, pomaga skorygować wygląd korony drzew i krzewów, zachowując ich odpowiednią formę. Wykonuje się je na starszych roślinach.
Cięcie sanitarne, umożliwia pozbycie się wszystkich suchych pędów i gałęzi. Do tej metody także najlepiej przystąpić wiosną, kiedy rośliny rozkwitają. Dzięki temu można rozpoznać pędy w złym stanie i zacząć je eliminować.
Cięcie formujące, pozwala nadać krzewom i drzewom odpowiedni kształt. Tym sposobem możesz skrócić niepotrzebne przyrosty, które powstały w poprzednim sezonie. Zabieg ten spowoduje zagęszczenie korony oraz obfity rozkwit roślin.
Cięcie prześwietlające, warto przeprowadzić co 2, 3 lata. To spowoduje, że krzewy będą miały ładniejszą formę i więcej kwiatów. Można je także wykonać na zbyt zagęszczonych koronach drzew, by umożliwić światłu dotarcie do ich wnętrza.
Nie zapomnij o trawniku
Pamiętaj, że nie tylko piękne, ozdobne rośliny mają wpływ na wygląd Twojego ogrody. Warto podczas porządku także zadbać o trawnik, który jest szczególnie uszkodzony po zimie. Do tego celu potrzebne będą solidne grabie, którymi idealnie możesz wyczesać trawę. Ten zabieg najlepiej wykonaj pod koniec marca, zanim rośliny zaczynają wegetować. Dzięki temu pozbędziesz się starych i suchych źdźbeł oraz pozostałości obumarłych roślin, które mogą być siedliskiem nieprzyjaznych szkodników.