Siedem pomysłów na wykorzystanie plexi na wymiar na zewnątrz!

Zastanawialiście się, ile piękna mogłaby wnieść do waszego otoczenia odpowiednio wykrojona ściana z pleksi? Jeśli potraktujemy sztuczne szkło z należytym pomysłem, będziemy mieli ozdoby, które zachwycą wszystkich przechodniów i gości. Jednak trzeba najpierw wiedzieć, z czym się pracuje.

Plexi, fachowo zwana szkłem akrylowym lub szkłem organicznym, to wyjątkowo ładny materiał. Ma on wiele przydatnych zastosowań, a co za tym idzie, jest chętnie wybierana do ozdób i wykończenia budynków. 

Jest wyjątkowo ekologiczny i łatwo ulega recyklingowi. To czyni go bardzo atrakcyjnym dla tych, którzy lubią dbać o przyrodę.

Płyta plexi na wymiar ma wiele zastosowań

Zastanawialiście się kiedyś, co można zrobić z pleksi? Oto kilka pomysłów:

Cyfry na dom

Elegancko prezentujący się numer domu to podstawa. Jest on szalenie ważny, jeżeli chcemy, by ktokolwiek do nas dotarł. Sam GPS nie pomoże, jeśli nie będziemy posiadali wyraźnego oznaczenia. Możemy sobie w takim wypadku pozwolić na fantazyjny font, który od progu będzie podkreślał piękno naszego domu. Dobrym – w szczególności – pomysłem będzie napis na płycie plexi. Do białych ścian sprawdzi się nam ciemnoszary odcień fontu na przezroczystej pleksie. Z kolei na ciemniejszej elewacji dobrze wyglądać będą jaśniejsze barwy: złoto na plexi będzie wyglądało po prostu rewelacyjnie.

Z samej plexi również można stworzyć przezroczyste litery, które później możemy podświetlić, na przykład LED-ami.

Mała szklarnia z PMMA

Plexi może posłużyć nam również wtedy, kiedy chcemy hodować egzotyczne rośliny, ale jednocześnie nie chcemy zajmować za dużo miejsca. Można tym samym połączyć dwie rzeczy: stworzyć mini szklarnię z fantazyjnymi kwiatami. Będzie zajmować niewiele miejsca, za to przykuje uwagę każdego, kto spojrzy.

Szyby z plexi posłużą tu za ściany. Pleksa przezroczysta doskonale spełnia takie same funkcje, jak szkło. I jest całkowicie bezpieczna!

Szyby z pleksi stworzą wybieg dla zwierząt

Jeśli mamy stosunkowo nieduże zwierzęta, co do których istnieje obawa, że podkopią się pod siatką czy płotem, możemy stworzyć im mały domek z pleksiglas. Królik, jeż czy świnka morska doskonale odnajdą się w takim miejscu, pod warunkiem, że będą miały dach. Ściana z pleksi jest na tyle wytrzymała, że jej nie przegryzą. Nie poleca się jednak tego rozwiązania w przypadku domowych szczurów – one potrafią przebić się nawet przez beton i kable elektryczne, a do tego są szalenie inteligentne.

Pleksa przezroczysta jako płótno? To da się zrobić!

Plexi na wymiar wycięta będzie stanowiła prawdziwe wyzwanie dla naszych milusińskich. Odpowiednio wycięta i postawiona na drewnianej podpórce, służyć może jako swego rodzaju płótno. Dzieci mogą tam do woli malować farbami – po wszystkim całość łatwo można zmyć. Jeśli nie chcemy tego robić, malowidła możemy oprawić i zawiesić w domu, będą się bowiem długo trzymały. Stanowią też wspaniałe wspomnienie artystycznych zakusów naszych pociech!

Gięcie plexi stworzy nam kształt doniczki. A później?

Plexi nie jest szkodliwa dla kwiatów, dlatego może ona posłużyć jako materiał na doniczkę. Ale jak to, zapyta ktoś, przecież ziemia wcale nie jest interesująca! Może faktycznie ciemny grunt nie wygląda atrakcyjnie, ale jeśli do owej doniczki posadzimy storczyki, ich korzenie będą majestatycznie się prezentować. W takim przypadku przyda nam się gięcie plexi, którą łatwo będzie dostosować do naszych potrzeb.

W doniczce mogą też znaleźć się inne rzeczy: ozdobny piasek, kamienie, muszelki znad morza.

Płyta PMMA jako informacja

Chcemy sprawić komuś prezent? PMMA może nam do tego bardzo udatnie posłużyć. Na kawałku plexi na wymiar wygrawerujmy „Ogród ukochanej babci”, a później wręczmy go naszym dzieciom, by ofiarowały taki szczególny prezent naszym rodzicom. Z pewnością taka piękna informacja znajdzie się w ogrodzie, a babcia będzie z czułością spoglądać na pomysł jej wnuków.

Ściana z pleksi na taras

Pomysł ten dedykowany jest osobom, które cenią sobie prywatność. Odgradzanie tarasu stanowi nie lada wyzwanie, ale barwiona plexi byłaby w stanie osłonić nas przed wzrokiem niechcianych gości. Cięcie plexi musi być w tym przypadku bardzo precyzyjne, bowiem będzie od tego zależał układ całej ściany. Musi być ona odpowiednio ciemna, żeby nie wpadała całkiem w przezroczystość. Jeśli zdecydujemy się na wszystkie barwy tęczy, nasz taras będzie wyglądał w lato iście zjawiskowo.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *