Cydr Lubelski Spragnieni Lata – fala muzycznego orzeźwienia nadciąga do Gdańska

Po fantastycznie przyjętych koncertach we Wrocławiu i Warszawie tym razem najbardziej orzeźwiająca trasa koncertowa lata zawija do portu w Gdańsku. Na trzecim przystanku tegorocznej edycji Cydr Lubelski Spragnieni Lata zagrają utalentowani i bezkompromisowi artyści: Kasia Lins, Marcelina, Smolik//Kev Fox oraz Bitamina. Wstęp na sobotni (4 sierpnia) koncert w Stoczni Gdańskiej jest wolny.
To już półmetek koncertów Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Orzeźwiającej wakacyjnej trasy nie mogło zabraknąć nad morzem. 4 sierpnia muzyczna fala zaleje Gdańsk.
Nieszablonowi artyści, klimatyczne lokalizacje i orzeźwiające brzmienia – z takich składników musiała powstać wyjątkowo smaczna mieszanka o wysokiej zawartości pozytywnej energii. Kolejne koncerty trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata i tysiące ludzi bawiących się pod scenami we Wrocławiu i Warszawie pokazują, że warto serwować publiczności oryginalne brzmienia. W Gdańsku poza wyjątkowymi wykonawcami uwagę przykuwać będzie nietypowa sceneria – zapowiada Robert Walewski, współtwórca trasy i brand manager Cydru Lubelskiego.

Scena stanie na terenie Stoczni Gdańskiej, w przestrzeni mocno oddziałującej na wyobraźnię – łączącej industrialny krajobraz z nadmorskim klimatem. W tym otoczeniu zagrają artyści z rożnych muzycznych światów. Smolik//Kev Fox zaprezentują się w zupełnie nowej, bardziej energetycznej odsłonie i utworach świetnie sprawdzających się podczas koncertów plenerowych. Kasia Lins zaczaruje subtelnymi kompozycjami z alternatywną nutą. Zobaczymy też wzbogacony elektroniką pop Marceliny oraz wybuchowe połączenie hip-hopu i jazzu w wykonaniu Bitaminy.

Każdy koncert ma swój niepowtarzalny charakter i energię, tworzącą się między artystami i publicznością. Wszyscy muzycy występujący w tegorocznej edycji trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata na swój indywidualny sposób przekazują emocje i zdobywają serca widowni. Nie dają się zamknąć w ramy jednego gatunku i szukają dla siebie nowych przestrzeni. Jeśli do czegoś nas przyzwyczaili, to przede wszystkim do ciągłych zaskoczeń. Koncert w Gdańsku z pewnością będzie kolejnym świętem oryginalnych brzmień i muzycznej różnorodności – zapowiada Tymon Tymański, dyrektor artystyczny projektu.

Sobotni koncert rozpocznie się o godz. 19. Występom Spragnionych Lata artystów towarzyszyć będą strefy orzeźwienia, foodtrucków i fotografii. Cydrotruck, czyli mekka dla szukających orzeźwienia cieszył się ogromną popularnością we Wrocławiu i Warszawie, z kolei Instax – strefa kultowego aparatu do fotografii natychmiastowej, zapewniała unikalne pamiątki z koncertu. Tym razem równie Fujifilm, partner trasy zapowiada mnóstwo niespodzianek. Będą konkursy, a wśród nagród – wejściówki do strefy VIP, płyty z autografami, możliwość zajrzenia na backstage i spotkania z gwiazdami trasy. Koncerty poprowadzi popularna piosenkarka i dziennikarka muzyczna Kasia „Novika” Nowicka, która jest też autorką cyklu wideo wywiadów z artystami.

Po koncercie w Gdańsku najbardziej energetyczna trasa tego lata odwiedzi Poznań (11 sierpnia), a wielki finał odbędzie się 15 września podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru w Lublinie. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

LINE-UP TRASY CYDR LUBELSKI SPRAGNIENI LATA 2018

Radość i beztroska
Przede wszystkim nastawiam się na to, aby zagrać nową płytę i nowe rzeczy. A jeśli stare, to zupełnie inaczej i to jest w zasadzie najfajniejsze. Trasa Cydr Lubelski Spragnieni Lata będzie tak naprawdę premierą mojego nowego projektu – podkreśla Marcelina, której najnowsza płyta ma ukazać się jesienią.
Za swój debiutancki krążek „Marcelina” otrzymała nominację do Fryderyków. Była to pierwsza z szeregu nagród w jej karierze. Jej singlowa piosenka ,,Karmelove’’, w której gościnnie wystąpił Piotr Rogucki, podbiła serca słuchaczy, osiągając ponad 17 milionów wyświetleń na YouTube. Artystka wystąpiła m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Cook Live czy Woodstock, a także na koncertach w Londynie, Paryżu czy Japonii. Podczas trasy Spragnieni Lata zaprezentuje materiał, który za sprawą producenta płyty Kuby Karasia (The Dumplings) został wzbogacony elektronicznymi brzmieniami. Jak sama mówi, to swoboda i naturalność wpłynęły na radosny, beztroski klimat najnowszych piosenek.
Jestem totalnie zajarana tym line-upem! Uwielbiam Kasię Lins (…) Jestem zakochana w jej debiucie i w ogóle w niej, jej wizerunku. A „Kawalerka” Bitaminy to jest moja ulubiona płyta. Słucham jej w samochodzie i jeśli mogę zdradzić szczególik ze swojej prywaty, to „Pytanie do niej” jest moją i mojego chłopaka ukochaną piosenką. (…) Więc jak dowiedziałam się, że będę z chłopakami podróżować i grać tę trasę, to się totalnie ucieszyłam! Nie mówiąc już o klasykach: Smoliku i Kevie Foxie – uwielbiam! Super być razem na scenie!

Szukając nowych brzmień

Polskiego multiinstrumentalistę Smolika i brytyjskiego wokalistę o magnetyzującej barwie głosu Keva Foxa połączyła wspólna pasja tworzenia nowych brzmień. Ich pierwszy album powstał w 2015 roku i szybko osiągnął status platynowego. Otulające brzmienia i akustyczne melodie, urozmaicone mocniejszymi gitarowymi riffami urzekły fanów już na krążku. Ale prawdziwą moc ich muzyki da się poczuć tylko na koncertach.
Za pierwszym razem nie myśleliśmy, jak to powinno wyglądać. Szliśmy gdzieś tam, a dźwięki nas wiodły w pewne miejsca. Unikamy utartych szklaków i szukamy nowych – opowiada o Smolik o swoim najnowszym projekcie. – Na pewno zagramy nową epkę. To jest dla nas priorytet. Wydaje mi się, że to jest bardziej w tempo niż poprzedni album, więc pasuje szczególnie do plenerów. (…) Ludzie chcą się ruszać. Chcą trochę więcej bitu, więc absolutnie będziemy stawiać na to.

Nostalgiczny pop
Od 2013 roku Kasia Lins, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów pracowała nad własnym stylem, który można określić jako nostalgiczny alt pop z wyraźnie słyszalnymi wpływami folku, rocka i alternatywy. W tym roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę ,,Wiersz ostatni’’, która przepełniona jest charakterystycznymi, porywającymi harmoniami wokalnymi, przestrzennymi gitarami i emocjonalnymi tekstami. Wszystko dopełnione oryginalnymi instrumentami takimi jak Oud czy urokliwy Wurlitzer.
– Robię to co kocham. To, co, tak mi się wydaje, potrafię robić. A granie, koncertowanie jest jakby wisienką na torcie całego procesu. Na to czekałam. Nagrywanie płyty było tak naprawdę pretekstem do tego, żeby móc grać na żywo, bo to sprawia mi najwięcej radości, przyjemności – mówi Kasia Lins. – Chodzi o to, aby udało się stworzyć atmosferę, w której wszyscy jesteśmy, i zarazić tym ludzi, niezależnie od tego, czy jest to intymny klub, czy słoneczny plener. Więc jeżeli ktoś wejdzie do tego naszego świata, to myślę, że pozostanie w nim niezależnie od warunków pogodowych.

Obowiązki wynikające z zabawy

Hip-hop, jazz i połamane bity najlepiej charakteryzują Bitaminę, czyli Amara, Mateusza i Piotra, muzyków, którzy grają razem już od 2005 roku. Bilety na ich koncerty wyprzedają się zaraz po ogłoszeniu daty, a pełne fantazji albumy, od ,,Listów Janusza’’ przez „Plac Zabaw” po najnowszą „Kawalerkę”, spotykają się z niesamowicie pozytywnym odbiorem słuchaczy. Ostatni krążek, pełen odniesień do osobistych doświadczeń, błyskawicznie stał się hitem na kanale YouTube. Do trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata muzycy Bitaminy podchodzą entuzjastycznie.

– Ciekawi mnie różnorodność. Osoby, które z nami jadą, pochodzą z różnych światów muzycznych, indywidualnie podchodzą do muzyki, różnie wszystko interpretują – mówi Piotr.
Na stwierdzenie, że ich głównymi atutami są naturalność i autentyczność, Amar odpowiada: – My po prostu robimy swoją muzykę, wymyślamy ją, chłopaki ją grają i ludziom się to podoba. I jest świetnie! – A Piotr dodaje: – Jestem bardzo dumny z zespołu, ponieważ dla nas to dalej jest zabawa. Ale w momencie, w którym ktoś nas prosi o bycie profesjonalnym, potrafimy się przełączyć. Staramy się być odpowiedzialni w swoich obowiązkach, które wynikają z zabawy.

KONCERTOWY ROZKŁAD JAZDY
14.07.2018 – WROCŁAW, Plac Nowy Targ
21.07.2018 – WARSZAWA, Amfiteatr Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego
04.08.2018 – GDAŃSK, Stocznia Gdańska
11.08.2018 – POZNAŃ, Jezioro Maltańskie
15.09.2018 – LUBLIN, Błonia pod Zamkiem Lubelskim
***
Sponsor i główny inicjator trasy: Cydr Lubelski
Organizator wydarzenia: Agencja Koncertowa yMusic
Partner wydarzenia: Instax
Patroni Medialni: Onet, Nasze Miasto, MNM, F5, chillizet, cgm.pl, Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza
Więcej informacji na: www.facebook.com/CydrLubelski
oraz www.spragnienilata.pl

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *