Cera bez plamy. Wszystko, co musisz wiedzieć o przebarwieniach!

S

Zmiany barwnikowe bardzo często stanowią problem nie tylko natury estetycznej, ale i psychologicznej. Ciemne plamy powstające na skutek nadmiernego nagromadzenia melaniny pojawiają się na twarzy, dekolcie oraz dłoniach. W ich redukcji dobrze sprawdzają się dostępne w aptekach kremy i maści na przebarwienia. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są przyczyny niejednolitego kolorytu naskórka. Podpowiemy Ci też, jakich składników warto szukać w kosmetykach rozjaśniających zmiany depigmentacyjne.

Lecz zamiast maskować!

Do usuwania zmian barwnikowych stosuje się wiele różnych metod. Dobre rezultaty przynoszą zabiegi laserowe oferowane przez nowoczesne kliniki medycyny estetycznej. Są one dość kosztowne, ale pozwalają skutecznie rozprawić się z piegami, ostudą, plamami soczewicowatymi itp. Przed podjęciem leczenia konieczne jest jednak ustalenie przyczyny nierównomiernego odkładania się melaniny w komórkach skóry. Właściwie przeprowadzony wywiad jest niezbędny, aby dobrać skuteczną terapię. Takie kuracje są wskazane zwłaszcza u osób z ze zmianami znajdującymi się w skórze właściwej. W przypadku plam zlokalizowanych na głębokości naskórka wystarczy natomiast sięgnąć po odpowiednią maść lub krem rozjaśniający przebarwienia, najlepiej z apteki.

Rodzaje przebarwień – jakie są ich przyczyny?

Najczęstszą przyczyną zaburzeń pigmentacyjnych jest promieniowanie słoneczne. Powstawaniu plam sprzyja w szczególności ciemna karnacja. Ważnym czynnikiem wywołującym ten defekt kosmetyczny są też hormony. Przebarwienia znacznie częściej są bowiem rozpoznawane u osób z zaburzeniami hormonalnymi, w tym między innymi z nadczynnością tarczycy.

Biorąc pod uwagę obraz histologiczny, wyróżnia się następujące rodzaje przebarwień:

  • naskórkowe, które stanowią efekt nagromadzenia w naskórku nadmiernej liczby komórek wytwarzających barwnik,
  • skórne, powstające w warstwie brodawkowej skóry właściwej,
  • mieszane, występujące zarówno w naskórku, jak i w skórze.

Maści i kremy na przebarwienia. Jakie składniki powinny zawierać?

W aptekach można dziś znaleźć mnóstwo preparatów o działaniu wybielającym i ujednolicającym koloryt naskórka. W ich składzie często pojawia się witamina C, która zmniejsza pigmentację i przeciwdziała powstawaniu nowych zmian barwnikowych. Krem czy maść na przebarwienia może też zawierać ekstrakt z korzenia lukrecji, który eliminuje zaczerwienienie oraz blokuje aktywność tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za  tworzenie brązowego barwnika skóry. W specjalistycznych kosmetykach dedykowanych do walki z plamami szukaj ponadto wyciągów z morwy białej, cytryny i limonki. Jeśli zależy Ci na silniejszym działaniu, sięgnij po produkty z kwasami – kwasem glikolowym, mlekowym lub salicylowym. Związki te delikatnie złuszczają naskórek, zapobiegają formowaniu się melaniny w komórkach skóry, a także zwiększają równomierne rozproszenie barwnika.

Nie zapominaj o profilaktyce!

Podstawą metodą przeciwdziałania zmianom barwnikom jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. By cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą bez plam, konieczne jest unikanie zarówno nasłonecznienia naturalnego, jak i sztucznego. Kluczowe znaczenie ma także stosowanie preparatów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF30 lub SPF50. Trzeba jednak pamiętać, że słońce nie jest jedyną przyczyną powstawania przebarwień. Zmiany te pojawiają się też na skutek zaburzeń hormonalnych oraz stosowania określonych leków, w tym między innymi środków antykoncepcyjnych. Ponadto zaobserwowano, że nadmierne nagromadzenie melaniny w naskórku towarzyszy niektórym chorobom – zwłaszcza autoimmunologicznym, gastrycznym oraz mającym związek z zaburzeniem metabolizmu witaminy C.

Wiesz już, jak zadbać o swoją skórę?

Za pomocą dostępnych na rynku kremów i maści możesz osiągnąć bardzo dobre wyniki w leczeniu przebarwień. Pamiętaj jednak, by sięgać wyłącznie po przetestowane dermatologicznie preparaty, które zawierają w swoim składzie związki o udokumentowanym działaniu wybielającym i złuszczającym. Specjalistyczne produkty do walki z nieestetycznymi zmianami na skórze znajdziesz przede wszystkim w sprawdzonych aptekach, także tych dostępnych online. Wybierając środki apteczne, zmniejszysz widoczność ciemnych plam, mając przy tym pewność, że nie zaszkodzisz swojej skórze.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *