Blender i mikser – czy to jedno i to samo?

Nawet sklepy AGD używają pojęć „blender” i „mikser” na tyle dowolnie, że internauta może się poczuć zdezorientowany. O ile jednak w języku polskim słowa te nie sprawiają kłopotu, o ile stosuje się je poprawnie, o tyle nasi zachodni sąsiedzi odczuwają pewien dyskomfort. Jaki?

Ach, te skojarzenia

Onegdaj w jednej z bardziej znanych niemieckich gazet ukazał się felieton, którego autorka protestuje przeciwko zastępowaniu zakorzenionego od dziesięcioleci w niemczyźnie pojęcia Mixer słowem Blender. Nie dość bowiem, że jest to zapożyczenie z angielskiego, to jeszcze fatalnie się Niemcom kojarzy, oznacza mianowicie kierowcę, który reflektorami swojego samochodu oślepia innych użytkowników drogi. To samo słowo określa w języku niemieckim człowieka udającego kogoś, kim nie jest.

Zajrzyjmy do sklepu internetowego na stronę https://www.meru.pl/blender.html. Jest to kategoria „blendery”, ale w opisach produktów występuje także słowo „mikser”, a nawet „robot kuchenny”. Kategorii „miksery” nie ma, czyżby więc rzeczywiście chodziło o synonimy?

Co mówi słownik?

Wątpliwości powinien rozwiać Słownik języka polskiego PWN. Według tegoż słownika blender to szklane naczynie do przyrządzania koktajli z wirującymi nożykami w dolnej jego części, natomiast mikser jest urządzeniem służącym do rozdrabniania, mieszania, ubijania składników potraw lub napojów.

Oryginalny blender, wynaleziony w USA przez polskiego imigranta Stefana Popławskiego był właśnie mieszadłem umieszczonym w dolnej części naczynia. Wynikałoby z tego, że blender musi się składać z czegoś do mieszania lub rozdrabniania oraz – koniecznie – naczynia. Tym samym jest mikser. Dla pełnego zobrazowania, o co chodzi, używać można określenia „kielichowy”. Najlepsze kielichy wykonywane są ze szkła, które ma tę zaletę, że nigdy się nie zabarwi, podczas gdy niektóre tworzywa sztuczne mogą po pewnym czasie utracić przezroczystość.   

Czym w takim razie jest elektryczne narzędzie ręczne, bez kielicha lub misy? Jest to blender albo mikser ręczny. Może posiadać jedną lub dwie końcówki robocze. Trzyma się go nad naczyniem i obrabia umieszczone wewnątrz niego produkty spożywcze.

A robot kuchenny?

Wróćmy jeszcze do słownika z pytaniem o to, czym jest robot kuchenny. Odpowiedź: jest to urządzenie o napędzie elektrycznym wykonujące czynności pomocnicze podczas przygotowywania posiłków. To mało precyzyjna definicja, bo wyraźnie brakuje w niej określenia „wieloczynnościowe”. Robot kuchenny tym się bowiem różni od miksera lub blendera kielichowego, że jest w stanie wykonywać więcej czynności, składa się też z większej liczby elementów.

Co wybrać do kuchni

O wyborze odpowiedniego urządzenia decydują nie tylko preferencje kulinarne i częstotliwość przygotowywania domowych posiłków, ale i wielkość kuchni. Posiadacze obszernych kuchni z dużymi blatami roboczymi chętnie wybierają roboty kuchenne oraz miksery kielichowe, ponieważ mogą one przez cały czas stać na wierzchu. Kto ma małą kuchnię, ten ograniczy się prawdopodobnie do ręcznego miksera (blendera), ponieważ można go przechowywać nawet w szufladzie.  

    

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *