Kojarzony dotychczas z surowym klimatem bunkrów, beton z impetem wkroczył na salony. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Zagościł nie tylko na ścianach, ale także meblach, parapetach i blatach, udowadniając tym samym, że posiada potencjał dekoracyjny.
Tekst: Lena Majchrzak
Minęły czasy skrzętnego ukrywania betonu za pomocą tynku, regipsu i farby. Wcześniej zarezerwowany głównie dla przestrzeni publicznej, wnętrzarski twardziel śmiało wkroczył do mieszkań i domów, stając się oryginalnym smaczkiem aranżacyjnym.
Estetyka betonu, dzięki swej surowości, tworzy niepowtarzalny klimat. Efektownie prezentuje się w industrialnych, nowoczesnych, przestronnych wnętrzach. W mniejszych mieszkaniach zaleca się stosowanie dodatków z betonu. Jego surowość można ocieplić elementami z drewna oraz drobnymi detalami o ciepłej kolorystyce, takimi jak poduszki, chodniczki czy ramki.
Wykorzystanie betonu dekoracyjnego nie musi ograniczać się do położenia go na ścianach czy suficie. Dziś mamy szeroki wachlarz możliwości – możemy nawet kupić meble z betonu. Oferuje je między innymi polska marka Morgan & Möller. W ofercie, oprócz designerskich mebli, dostępne są także akcesoria dekoracyjne, takie jak ozdobne litery czy świeczniki.
Kolejnym sposobem na uzyskanie efektu betonowej ściany jest zastosowanie płytek imitujących beton. Znaleźć można je w ofercie polskiego producenta marki CERAMISTIC. Płytki z kolekcji LOFT to niepowtarzalne wzornictwo, unikatowy design i spektakularny efekt końcowy.
Mniej odważni na betonową rewolucję mogą sięgnąć po tapetę imitującą beton. Tom Haga, norweski fotograf i właściciel firmy Concrete Wall, tworzy efektowne tapety, które powstają na bazie wysokiej rozdzielczości zdjęć betonowych ścian i graffiti sfotografowanych na ulicach miast Norwegii. Trzeba przyznać, że prezentują się imponująco. Jednak za ten imponujący design trzeba też sporo zapłacić – około 140 euro za metr kwadratowy.
Zamiast tapety imitującej beton można także sięgnąć po betonową farbę. Znacznie taniej, a nie mniej efektownie! Farba marki Primacol Decorative idealnie imituje tynk, a dzięki fakturze drobnego ziarna można nakładać ją pędzlem lub wałkiem, jak tradycyjną farbę.
Z betonu wykonuje się dziś także przedmioty codziennego użytku, takie jak np. donice (w ofercie marki Loft Modern). Efektowne, stylowe, wykonane z betonu architektonicznego z pewnością nadadzą wnętrzu oryginalnego sznytu.
Współcześni architekci, zafascynowani betonem, tworzą własne, często bardzo oryginalne projekty, czego przykładem są betonowe… ekspresy do kawy oraz głośniki. Ich autorem jest izraelski designer, Shmuel Linski. Forma pancernych głośników pomaga podobno w utrzymaniu naturalnego brzmienia. To nie lada gratka zarówno dla audiofilów, jak i miłośników niebanalnego designu.
Polecam beton Magnata daje naprawde fajne efekty 🙂 http://beton-magnat.pl/