Badania sportowe dla dzieci – jak zadbać o zdrowie dziecka uprawiającego sport?

Badania dzieci uprawiających sport - zobacz dla czego są konieczne!

Masz dziecko, które chętnie uprawia sport i regularnie trenuje ulubioną dyscyplinę? Aktywność fizyczna na pewno pozytywnie wpłynie na jego rozwój, jednak musisz mieć świadomość pewnych zagrożeń dla zdrowia, jakie wynikają z uprawiania sportu przez dzieci. Aby ich uniknąć, zdecyduj się na badania sportowe dla dzieci, które umożliwiają monitorowanie wpływu uprawiania sportu na organizm małych sportowców.

Dlaczego warto wykonywać badania sportowe u aktywnych dzieci?

Sport jest bardzo korzystny dla rozwoju dziecka, dlatego rodzice zwykle cieszą się, kiedy ich pociechy chętnie uczestniczą w treningach wybranej dyscypliny sportowej. Należy jednak mieć na uwadze to, że oprócz korzyści dla zdrowia, sport u dzieci może nieść również pewne ryzyko, które wynika najczęściej z nieodpowiedniego doboru intensywności treningu czy ułożenia niewłaściwej diety.

Dla bezpieczeństwa treningu warto wykonywać badania sportowe dla dzieci, które umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia małych sportowców.

ALAB sport – badania sportowe dla dzieci

Badania sportowe dla dzieci możesz wykonać w ALAB sport. Dostępny jest tam pakiet badań Mały sportowiec, który został stworzony w oparciu o potrzeby aktywnych fizycznie dzieci. Znajdujące się w nim badania uwzględniają ryzyko, jakie niesie dla małych sportowców zbyt intensywny, niedostosowany do możliwości trening. Kompleksowy pakiet badań przeznaczony jest dla dzieci uprawiających dyscypliny sportowe o różnej specyfice, m.in.:

  • gry zespołowe;
  • lekkoatletykę;
  • pływanie;
  • kolarstwo;
  • sporty walki;
  • sporty zimowe;
  • sporty wodne, m.in. żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo itp.;
  • sporty siłowe;
  • tenis i inne gry rakietowe.

Kiedy wykonać dzieciom badania sportowe?

Pakiet Mały sportowiec warto wykonać u dziecka, jeszcze zanim zacznie ono regularnie trenować wybraną dyscyplinę. Badania warto powtarzać przy wzroście intensywności ćwiczeń.

Konsultacja wyników z lekarzem

Wykonując swojemu dziecku badania sportowe w ALAB sport, możesz skorzystać z dodatkowej usługi zdalnej konsultacji wyników z lekarzem. Zinterpretowanie wyników przez lekarza pomoże przy układaniu planu treningowego o właściwej intensywności, a także w dostosowaniu diety. Jest to ważne w kontekście unikania przetrenowania czy minimalizowania ryzyka kontuzji lub schorzeń wynikających z uprawiania sportu przez dzieci.

Badania sportowe dla dzieci – jak przygotować dziecko do badań?

Badania sportowe dla dzieci wykonywane są z próbek krwi i moczu. Próbkę moczu dziecko powinno oddać do specjalnego pojemnika, który można znaleźć w aptece.

Pobranie krwi wymaga natomiast pewnego przygotowania. Dziecko powinno przyjść na badania na czczo, 8 godzin po ostatnim posiłku. Przed badaniem wskazane jest, aby mały sportowiec wypił 1–2  szklanki wody. Dziecko powinno zjawić się na badaniach wyspane i wypoczęte, dlatego pobieranie krwi wykonuje się w godzinach porannych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *