5 posiłków dziennie – czy faktycznie warto stosować się do tej zasady?

W dziedzinie diet, bycia fit oraz zdrowego stylu życia krąży bardzo wiele mitów i półprawd. Niekiedy trudno jest odróżnić autentycznie pomocne porady od pseudonaukowego bełkotu niepotwierdzonego żadnymi badaniami. Jedną z popularnych teorii, która często gości na portalach i blogach o tematyce okołodietowej jest reguła 5 posiłków. Podobno redukując porcje spożywanych posiłków, ale zwiększając ich ilość, ma się większe szanse na sukces w odchudzaniu. Czy jednak rzeczywiście wprowadzenie takiego zwyczaju będzie dobrym nawykiem żywieniowym?

5 posiłków dziennie – co zyskujesz?

Regularne jedzenie niedużych porcji według dietetyków to całkiem dobry zwyczaj, dzięki któremu można korzystnie wpłynąć na swój metabolizm i w rezultacie szybciej schudnąć. Przede wszystkim jednak pozytywny wpływ stosowania się do tej reguły odczuwają osoby, które miały zwyczaj podjadania między posiłkami. Jedząc częściej, odczuwa się mniejszy głód i siłą rzeczy o wiele rzadziej sięga się po niezdrowe przekąski. Co więcej, jedzenie 5 posiłków co około 3-4 godziny sprzyja utrzymaniu dobrego humoru i pomaga w zasypianiu. Dzieje się tak dlatego, że kiedy spożywamy posiłek po upływie dłuższego czasu, nasz organizm odczuwa nagły skok insuliny. Dzięki zwiększonej ilości posiłków insulina wydziela się regularnie, co sprawia że dobre samopoczucie utrzymuje się przez cały dzień. Ponadto, przygotowywanie sobie jedzenia na rozłożonego na 5 zbilansowanych porcji uczy zorganizowania i zwiększa świadomość tego co jemy.

5 posiłków dziennie – czy zawsze się opłaca?

Chociaż jedzenie 5 posiłków dziennie może wspomóc proces odchudzania, nie można powiedzieć, aby było to rozwiązanie dla każdego. Osoba, której doskwiera brak czasu na przyrządzanie jedzenia może zacząć zastępować pełnowartościowe dania kupionymi na szybko gotowymi produktami. Jeśli ktoś nie radzi sobie z liczeniem kalorii, zwiększenie liczby posiłków może też powodować przejadanie się i znaczne przekroczenie dziennego limitu kalorii. W rezultacie na takim menu z 5 posiłków można dodatkowo przybrać na wadze, zamiast schudnąć. Na stronie https://bedietcatering.pl/katowice/ można znaleźć patent na zbilansowaną pięcio-posiłkową dietę, dzięki której osiąga się realne efekty. Dla zabieganych, którzy nie mogą sobie pozwolić na spędzenie połowy dnia w kuchni, gotowy jadłospis może wiele ułatwić. Bez względu jednak czy je się 5 posiłków czy 3, w każdej diecie najważniejsza jest konsekwencja i silna wola. Warto o tym pamiętać, wybierając swój sposób na odchudzanie.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *