453. Urodziny Williama Szekspira w Gdańsku

Zakochaj się w Szekspirze!

453. Urodziny Williama Szekspira w Gdańsku

Gdański Teatr Szekspirowski co rok hucznie świętuje urodziny swojego patrona, przypadające na dzień 23 kwietnia. I co rok zaskakuje oryginalnymi pomysłami na uczczenie pamięci wielkiego dramaturga. Jego 453. Urodziny postanowił uczcić nietypowo i zaprasza na.. speed dates, czyli „szybkie randki”, a także na spotkanie z twórcami nowej letniej produkcji, pokaz filmu „Zakochany Szekspir” oraz szalone urodzinowe afterparty. Zakochaj się w Szekspirze!

Na randkę do teatru? Oczywiście! Ale tym razem w wyjątkowo oryginalnej oprawie i z wieloma dodatkowymi atrakcjami. Jeśli znacie formułę speed dates, wiecie, że to świetna zabawa i możliwość poznania ciekawych, otwartych ludzi a może nawet swojej drugiej połówki. Czym właściwie jest Speed Dating? Formuła szybkich randek zrodziła się w Ameryce w 1988 roku i zrobiła tam oszałamiającą karierę. W ostatnich latach przeżywa swój renesans i staje się bardzo popularna również w Europie. Zakłada spotkania, podczas których uczestnicy rozmawiają ze sobą przez krótki, z góry ustalony czas – tutaj będzie to 5 minut – po czym następuje zakończenie rozmowy, zmiana miejsc i rozpoczęcie spotkania z kolejną osobą. W trakcie jednej tury spotkań, która trwa do 2 h, odbywacie kilkanaście szybkich randek, podczas których poznajecie wartościowych, otwartych, interesujących ludzi, z którymi być może będziecie chcieli spotkać się kolejny raz – już tylko we dwoje.

Partnerem spotkań, które odbędą się w teatrze, jest Speed Dates. Zapisy na randki w odbywają się poprzez stronę http://speed-dates.pl/randki/trojmiasto/. Proponowane są trzy grupy wiekowe uczestników: godz. 12:00 – 14:00 grupa 35-45 lat, 14:00 – 16:00 grupa 25-37 lat i 16:00 – 18:00 21-29 lat. Uczestnikami mogą być osoby powyżej 21 roku życia, które przed spotkaniem wypełnią formularz zgłoszeniowy oraz uiszczą opłatę za spotkanie.

Zakochany Szekspir – preludium

Po randkach, które odbędą się w przestrzeni Sali Głównej teatru, na jej pięknych drewnianych galeriach, uczestnicy speed dates oraz wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w części poświęconej najnowszemu spektaklowi na scenę elżbietańską, jaką będzie „Zakochany Szekspir”. To kolejna – po „Wesołych kumoszkach z Windsoru” – współprodukcja z Teatrem Wybrzeże. Jej reżyserem będzie ponownie Paweł Aigner, a w spektaklu wystąpią uwielbiani przez publiczność aktorzy Wybrzeża.

Spotkanie z reżyserem spektaklu oraz dyrektorem Teatru Szekspirowskiego Jerzym Limonem, zespołem Teatru Wybrzeże i aktorami odbędzie się o godzinie 18:00. Twórcy spektaklu po raz pierwszy opowiedzą o szczegółach nowej produkcji, a także o ciekawostkach związanych z „Zakochanym Szekspirem” – zarówno filmem, jak i jego późniejszą sceniczną adaptacją, której na podstawie scenariusza Marca Normana i Toma Stopparda dokonał Lee Hall.

Profesor Jerzy Limon, autor wydanego w 1999 roku tłumaczenia scenariusza filmu „Zakochany Szekspir” (wyd. słowo/obraz terytoria), uzupełnionego historycznym komentarzem i bogatym wyborem ikonograficznych dokumentów z epoki, uchyli rąbka tajemnicy o Szekspirze i czasach, w których żył wielki dramaturg. Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na takie pytania, jak: Czy Szekspir istniał w rzeczywistości i czy naprawdę był zakochany? Czy w czasach Szekspira rzeczywiście pito brandy i wyciąg z mandragory, ile kosztowało wówczas piwo i bilet do teatru, czy królowa Elżbieta umarła dziewicą, czy istniała piękna Viola i grzeszna Rozalinda, i czy to prawda, że Szekspir zostawił w spadku swojej żonie tylko „drugie co do jakości łoże”?  

Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Zakochany Szekspir”, również w Sali głównej Teatru Szekspirowskiego. Zwieńczeniem dnia będzie huczne Urodzinowe Afterparty pod wodzą DJa i z urodzinowymi niespodziankami. Na Afterparty wstęp jest wolny.

O filmie

Nagrodzony siedmioma Oscarami (m.in. dla Najlepszego filmu, Najlepszej aktorki pierwszo- i drugoplanowej, Najlepszego scenariusza oraz muzyki, scenografii i kostiumów) oraz trzema Złotymi Globami film „Zakochany Szekspir” (oryg. „Shakespeare in Love”) w reżyserii Johna Maddena ukazał barwny i fascynujący obraz elżbietańskiej Anglii. Do sukcesu filmu niewątpliwie przyczynił się scenariusz Marca Normana i Toma Stopparda, wyróżniony prestiżową nagrodą nowojorskich krytyków filmowych.

Londyn, 1593. William Szekspir, młody, ambitny dramaturg i aktor obiecuje swoją nową sztukę „Romeo i Ethel, córka pirata”, Philipowi Henslove’owi, dyrektorowi Teatru Rose. Młody dramaturg przeżywa jednak głęboki kryzys twórczy i nie jest w stanie napisać sztuki, która mogłaby być dla niego „przepustką do lepszego świata”. Na domiar złego rywalizujący z Henslowe’m właściciel Teatru Curtain, Richard Burbage, próbuje go podkupić. Viola de Lesseps, córka bogatego kupca, narzeczona Lorda Wessex, jest zafascynowana poezją Williama. Wstępuje do trupy Henslove’a w męskim przebraniu jako Thomas Kent. Rozpoznana przez Szekspira, nawiązuje z nim szalony romans. Pod wpływem gwałtownego uczucia – i za namową swojego przyjaciela – William przerabia awanturniczą sztukę „Romeo i Ethel” na melodramat „Romeo i Julia”.

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 23 kwietnia 2017

Speed Dates: 12:00 – 18:00

Spotkanie nt „Zakochanego Szekspira” oraz pokaz filmu: 18:00 – 20:30

Urodzinowe Afterparty: start 20:30

Bilety na Speed Dating: 35 zł (zapisy i sprzedaż na stronie http://speed-dates.pl/randki/trojmiasto/)

Bilety na pokaz filmu: 5 zł (sprzedaż w kasie GTS, czynnej codziennie w godz. 14:00 – 19:00 oraz na stronie: http://teatrszekspirowski.pl/kup-bilet/)

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *