Jaki żyrandol wybrać do wnętrza w stylu nowoczesnym?

Luxury living room interior

Myśląc o żyrandolu na ogół przed oczami mamy wnętrze pałacu, dworu czy innego wystawnego i przede wszystkim – starego budynku. Czy jednak to skojarzenie przekłada się na realny świat, i nikt już nie używa żyrandoli? Na pewno nie! Istnieją bowiem rozwiązania tego typu, które doskonale sprawdzą się także w nowoczesnych wnętrzach!

Jakie są rodzaje żyrandoli?

Mimo, że sama koncepcja oświetlania pomieszczeń poprzez wiele połączonych ze sobą źródeł światła wywodzi się już ze starożytności, to realizacja tego założenia może przybrać najróżniejsze formy. Które z nich są najbardziej popularne?

Rodzajów żyrandoli jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszych należą z pewnością: żyrandole klasyczne, żyrandole dworkowe, żyrandole florentyńskie, żyrandole kryształowe, żyrandole kloszowe. Podział ten jest oczywiście dosyć umowny, gdyż nierzadko jedna konstrukcja będzie pasować do kilku kategorii. Podobnie będzie też z zastosowaniem poszczególnych rodzajów, gdyż nierzadko rozwiązania utrzymane w klasycznym stylu będą doskonale pasować do nowoczesnych czy designerskich wnętrz – wszystko oczywiście zależy od naszego gustu i smaku! – mówi specjalista z firmy Lampy.pl.

obrazek-1

Jakie żyrandole sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach?

Nowoczesne mieszkania wymagają nowoczesnych żyrandoli. Na pewno więc nie sprawdzą się w nich stylizowane konstrukcje z oprawkami imitującymi świece, czy też takie, które biją po oczach złotymi i czasem nieco kiczowatymi ozdobami. Istnieje jednak bardzo wiele minimalistycznych żyrandoli w uniwersalnych i pasujących do nowoczesnych wnętrz kolorach – czerni, bieli czy szarości, względnie wykorzystujących niemalowane elementy metalowe ze stali lub aluminium. Nie brakuje też konstrukcji o charakterze postindustrialnym czy stricte designerskich rozwiązań stworzonych przez uznanych projektantów z całego świata. Wszystkie te konstrukcje będą doskonale pasować do nowoczesnych wnętrz, dodając im klimatu oraz przyjemnego rozproszonego światła – tak ważnego dla zbudowania poczucia komfortu we własnym domu.

obrazek-2

Nowoczesne żyrandole

A jakie konkretne typy żyrandoli warte są szczególnego polecenia do nowoczesnych wnętrz?

Bardzo ciekawą opcją będzie z pewnością model Karma, który wyróżnia się turkusowymi oprawkami, które doskonale współgrają z prostą metalową konstrukcją podtrzymującą. Dzięki dziesięciu punktom świecenia oraz możliwości ściemniania doskonale urozmaici on pomieszczenia utrzymane w pastelowych barwach z dużą ilością metalowych elementów.

Dla osób lubiących ekstrawagancję i nowoczesność dobrym rozwiązaniem będzie z kolei żyrandol Botero, projektu Manuela Viviana. Doskonale łączy on bowiem minimalizm z bardzo ciekawą i nietypową formą, która natychmiast zwraca uwagę, nie przytłacza jednak zdobieniami czy krzykliwymi kolorami. Interesującym żyrandolem będzie także model NINA, który dzięki minimalistycznej formie z białymi kloszami z tkaniny oraz metalową konstrukcją doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

Oczywiście to tylko pojedyncze przykłady z różnorodnego świata żyrandoli. Aby dokonać dobrego wyboru na pewno warto chwilkę dłużej poszperać w Internecie, a nie tylko zawitać do najbliższego marketu, gdzie wybór jest bardzo często ograniczony do kilku producentów – mówi specjalista z firmy Lampy.pl.

Dobór odpowiedniego żyrandola do nowoczesnego wnętrza nie jest najłatwiejszą sprawą. Z pewnością jednak efekt wywołany przez ciekawą konstrukcję jest warty tej odrobiny trudu!

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *