Dokuczliwe zrosty powstają w konsekwencji zabiegów w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Często dotykają osób po operacjach jelita grubego, czy kobiet po leczeniu ginekologicznym. Nieprawidłowo zrośnięta tkanka jest zwykle przyczyną odczuwanego dyskomfortu i bólu. Jakie konsekwencje dla zdrowia ma pojawienie się zrostów? Czy da się im zapobiec i leczyć?
Powstawanie zrostów
Zrosty definiowane są jako nieprawidłowe połączenia tkanek, pojawiające się po zabiegach chirurgicznych wykonanych w jamie brzusznej lub miednicy. Powstają po niemal wszystkich operacjach wykonanych w tym obszarze, jako efekt uszkodzenia lub podrażnienia otrzewnej. Do przerwania błony dochodzi bardzo często, gdyż jest ona niezwykle cienka i delikatna. Otrzewna pokrywa narządy wewnątrz jamy brzusznej i miednicy, a jej przerwanie skutkuje rozpoczęciem procesu gojenia. Niepożądane i nieodpowiednie połączenia tkanek będące efektem tego procesu nazywane są zrostami.
Niebezpieczne konsekwencje zrostów
Dyskomfort lub ból odczuwane w obrębie miednicy są jednymi z podstawowych objawów zrostów. Niekiedy nieprawidłowe połączenia tkanek pozostają niewykryte, ponieważ nie dokuczają pacjentowi po zabiegu lub operacji. Mimo to należy zwrócić uwagę na ich występowanie – pojawienie się zrostów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jakie konsekwencje ma pojawienie się zrostów?
- Ból i dyskomfort w okolicach miednicy. Dolegliwości mogą mieć charakter przewlekły, znacząco obniżając samopoczucie i codzienną sprawność. W przypadku kobiet ból może towarzyszyć także współżyciu.
- Bóle brzucha, bolesne wzdęcia i zaparcia.
- Problemy z płodnością. Kłopot ten dotyczy w szczególności kobiet. Zrosty uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jajników, co utrudnia właściwy przebieg zapłodnienia i ciąży.
- Kłopoty z drożnością jelit, zwłaszcza w obrębie jelita cienkiego.
Jak zapobiegać zrostom i co zrobić, gdy się pojawią?
Pojawienie się zrostów wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego i usunięcia niepożądanych połączeń tkanek. Grozi to jednak powstaniem kolejnych zrostów, dlatego lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu – to trudne, ale nie niemożliwe. Wiele leży w rękach lekarza przeprowadzającego zabieg w obrębie jamy brzusznej lub miednicy. Staranne wykonanie operacji zmniejsza obszar uszkodzenia otrzewnej, co niweluje liczbę zrostów. Pacjent może sięgać z kolei po preparaty ograniczające liczbę niepożądanych połączeń między tkankami. Wyroby medyczne, takie jak Hyalobarrier Gel-Endo w aptece internetowej dostępne są od ręki.
Naniesienie żelu na miejsce po zabiegu zapobiega pojawieniu się zrostów, oddzielając od siebie regenerujące się tkanki. W ten sposób powstaje bariera, dzięki której liczba nieprawidłowych połączeń tkanek jest zmniejszana do minimum. Ile kosztuje preparat? Ceny różnią się w zależności od wybranej apteki. Niektóre serwisy internetowe oferują bezpłatne porównywanie cen preparatów medycznych – warto skorzystać z tej opcji. Taką możliwą oferuje m.in. serwis Gdziepolek.pl.
Zrosty są typową konsekwencją zabiegów w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Skutkiem ich występowania jest dyskomfort, ból, a nawet problemy z płodnością u kobiet. Leczenie zrostów polega na ich chirurgicznym usunięciu, dlatego warto postarać się o ograniczenie ich występowania m.in. dzięki stosowaniu przeznaczonych do tego preparatów.