Zdrowe odchudzanie – jak tracić kilogramy bez efektu jojo?

Każda kobieta marzy o smukłej sylwetce, bez zbędnych kilogramów, odkładających się na brzuchu, biodrach i udach. Z tego powodu spore grono pań maltretuje się niemal przez całe życie katorżniczymi dietami. Często pomimo wielu wyrzeczeń i cierpień takie poczynania nie prowadzą do niczego dobrego. Nawet jeśli udaje się nieco zmniejszyć wagę, po kilku tygodniach pojawia się efekt jojo. Waga wzrasta, a osoba odchudzająca się odczuwa zniechęcenie, złość i rozczarowanie. Wcale nie musi to być jednak zasada. Trzeba jednak zmienić sposób myślenia o odchudzaniu i wprowadzić nieco modyfikacji do codziennego funkcjonowania. W niektórych przypadkach mogą to być zmiany rewolucyjne. Jednak naprawdę warto. Nagrodą będzie optymalna waga oraz znacznie większe zasoby energii. Co trzeba zrobić, żeby być w dobrej kondycji? Kilka porady na zdrowe i skuteczne odchudzanie podajemy poniżej.

Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając tabletki na odchudzanie

Racjonalność – odchudzaj się z głową

Podstawową zasadą zdrowego odchudzania się jest zachowanie rozsądku. Żeby pozbyć się kilogramów, naprawdę trzeba jeść.

Jeżeli nagle zaczniemy spożywać zbyt mało kalorii, wówczas organizm będzie robić zapasy na przyszłość. Będziemy cały czas głodne, stracimy energię, a przy tym nie uzyskamy zbyt dobrych rezultatów. Zamiast tego szybko doprowadzimy do wyniszczenia organizmu, a przecież nie na tym nam zależy.

Regularność – 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia

Jednym z sekretów zdrowego żywienia jest jedzenie niewielkich posiłków w regularnych odstępach. Dietetycy zalecają, żeby zamiast dwóch, trzech obfitych, zjeść: śniadanie, drugie śniadanie, lunch, podwieczorek i kolację. Warto rozłożyć je równomiernie, dzięki temu nie będziemy odczuwać wielkiego głodu.

Trzeba również pamiętać o tym, żeby nie podjadać między posiłkami. Jeżeli już dopadnie nas olbrzymi głód, można sięgnąć po zdrowe przekąski, najlepiej warzywa i owoce lub orzechy, ograniczając jednak ich ilość do minimum.

Woda – podstawa życia i odchudzania

Mówi się, że woda to życie. My dodamy, że woda to również sposób na szczupłą sylwetkę. Każdego dnia powinnyśmy wypijać przynajmniej 2 litry tego płynu. Oczywiście wlicza się w to także każdą kawę i herbatę (najlepiej w wersji niesłodzonej).

Warto jednak stawiać na czystą, niegazowaną wodę, wypijaną małymi łykami przez cały dzień. Jednorazowe wypicie całej butelki mija się z celem – nie nawodnimy odpowiednio organizmu, a zamiast tego szybko odczujemy nieodpartą potrzebę odwiedzenia toalety. Dodatkiem do wody lub zamiennikiem – raz na jakiś czas, mogą być soki. Należy jednak wybierać je rozważnie. Skład, w którym znajdujemy konserwanty, barwniki, cukry czy słodziki, nie będzie sprzyjał odchudzaniu ani żadnej sferze zdrowotnej. Zdrowe soki to najczęściej te oznaczone jako 100%. Poza tym wystarczy spojrzeć na informacje zawarte na każdym opakowaniu, aby sobie uświadomić, co znajduje się w środku butelki. Soki, w tym z aloesu, po które z powodzeniem można sięgać, nie tylko na etapie odchudzania, oferuje sklep NajlepszyAloes.pl.

Żywność nieprzetworzona – natura podstawą zdrowia

Jeśli chcemy zdrowo się odchudzać, należy sięgać po żywność nieprzetworzoną, pochodzącą ze sprawdzonych źródeł.

Trzeba unikać fast foodów oraz produktów z dużą ilością sztucznych konserwantów. Należy również zrezygnować z alkoholu – pełnego pustych kalorii oraz bardzo szkodliwego dla ogólnej kondycji zdrowotnej.

Odżywianie w zgodzie z piramidą żywieniową

Podstawą racjonalnego żywienia jest piramida żywieniowa. W graficznej formie przedstawia się w niej wszystkie najważniejsze składniki, które muszą się znaleźć w prawidłowo zbalansowanej diecie. U jej podstawy znajdują się warzywa i owoce. Powyżej nich – produkty zbożowe i nabiał. Ponad nimi umieszczono mięso, z zastrzeżeniem, że powinniśmy sięgać głównie po drób. Na samym szczycie znalazły się tłuszcze. Specjaliści rekomendują używanie ich w niewielkich ilościach oraz spożywanie głównie tłuszczów roślinnych, jak oliwa z oliwek.

Kierując się tymi prostymi i obrazowymi zasadami, udaje się dobrać właściwe produkty oraz prawidłowo określić ich ilość. To przekłada się na ciekawe i pełnowartościowe posiłki, dopasowane do wieku, dziennej, standardowej aktywności i płci.

Aktywność fizyczna – droga do sukcesu i zdrowia

Nie da się skutecznie odchudzać oraz prowadzić zdrowego trybu życia bez wprowadzenia do niego aktywności fizycznej.

Musi być ona wykonywana regularnie i trwać przynajmniej godzinę lub dwie w ciągu dnia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy spędzać tyle czasu na siłowni, wyciskając ciężary lub robiąc codziennie intensywny trening kardio.

Rodzaj aktywności trzeba dopasować do możliwości i upodobań osoby ćwiczącej. Opcji jest naprawdę sporo, więc łatwo znaleźć coś ciekawego i przyjemnego. Bycie aktywnym ma być przyjemnością oraz jedną z podstaw nowego funkcjonowania. Nie należy zatem traktować go jako zła koniecznego, od którego chcemy się jak najszybciej uwolnić.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zrzucanie kilogramów to proces, który wymaga zaangażowania oraz zmiany nieprawidłowych przyzwyczajeń. Nie oznacza jednak potwornych wyrzeczeń oraz smutnego trybu życia.

Owszem, najczęściej wiąże się z nowymi nawykami, które jednak naprawdę mogą być one przyjemne. Właściwie dopasowane posiłki oraz aktywność fizyczna, która sprawia nam przyjemność, to sposób na zdrowe odchudzanie bez żalu i cierpienia.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

1 komentarz

  • Redskip pisze:

    Moim zdaniem kilogramy trzeba tracić powoli. Radykalna zmiana diety pewnie przyniesie dużo lepsze efekty, ale raczej słabo działa na psychikę. Myślę, że w tym przypadku zmianę nawyków żywieniowych należy przeprowadzać stopniowo. Zmiana ilości posiłków, wyeliminowanie określonych produktów, wprowadzanie nowych potraw. Radykalne kroki są o wiele trudniejsze do zaakceptowania na dłuższą metę. Oczywiście w pewnych sytuacjach można zastosować wyłącznie radykalne cięcia. W większości przypadków warto jednak działać stopniowo i systematycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *